Protest. Twitter/PolanskiL_/Screen
Źródło: Twitter/PolanskiL_/Screen
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 19 Listopada 2020

Czterech policjantów na drobną kobietę. Nie potrafili odpowiedzieć na pytania, więc ją wynieśli

Wczorajszy protest w Warszawie stał się wiodącym tematem w debacie publicznej. Policja deklaruje, że posłowie i kobiety zachowywali się agresywnie. Strajk Kobiet zaś mówi wprost, że funkcjonariusze działają na zlecenie prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Tymczasem w mediach publikowane są kolejne, brutalne nagrania.

22 października okazał się przełomową datą dla ruchów obywatelskich w Polsce. Po wypalonej formule Komitetu Obrony Demokracji oraz zmarginalizowaniu grup, powstałych w wyniku rozłamów wewnątrz KOD-u, Strajk Kobiet skutecznie zdominował przestrzeń do debaty. Protest, jaki miał miejsce wczoraj, był kontynuacją obietnicy złożonej przez Martę Lempart.

Forma koordynacji manifestacji zdaje się dość uproszczona. Ogólnokrajowymi liderkami protestów są Marta Lempart, Klementyna Suchanow oraz Agnieszka Czerederecka. Z organizacją współpracuje kolektyw antyrepresyjny "Szpila", odpowiadający za zapewnienie obrony zatrzymanym uczestnikom przedsięwzięć. Reszta pracy jest organizowana oddolnie, przez oburzone decyzją Trybunału Konstytucyjnego kobiety.

Nagła, poważna awaria w Pekao. Klienci bez dostępu do ważnej usługi, o co chodzi?Nagła, poważna awaria w Pekao. Klienci bez dostępu do ważnej usługi, o co chodzi?Czytaj dalej

Wczorajszy protest może niepokoić. Publikowane są kolejne, porażające nagrania

Warto jednak zaznaczyć, że kluczowe podczas protestów jest nagrywanie oraz rejestrowanie wszelkich incydentów z udziałem policji lub innych uczestników zgromadzeń. Podczas gdy służby mundurowe informują o ataku na funkcjonariusza, kierując sprawę do sądu, materiał może zaważyć na wyroku.

Za pośrednictwem Twittera użytkownik "PolanskiL_" przedstawił metody podejmowania czynności policyjnych względem drobnej kobiety. Ujęta nie zachowywała się agresywnie. Zadawała jedynie pytania o przyczyny, dla których mundurowi chcą ją wylegitymować. Funkcjonariusz najprawdopodobniej stracił nad sobą panowanie.

Klienci zdążyli zrobić zdjęcia produktu i wrzucić do sieci. Teraz Biedronka się tłumaczyKlienci zdążyli zrobić zdjęcia produktu i wrzucić do sieci. Teraz Biedronka się tłumaczyCzytaj dalej

Liczne pytania ze strony uczestniczki protestu pozostawały bez odpowiedzi. - Pan mnie legitymuje za to, że stałam? - pytała. Chwilę później grupa czterech pracowników służb zastosowała środki przymusu bezpośredniego oraz wyniosła kobietę w odosobnione miejsce, by tam ustalić jej dane oraz przedstawić ewentualne zarzuty.

Przy interwencji był obecny dziennikarz. Jemu również "zagrożono" wylegitymowaniem.

Nie były to jedynie wątpliwe sytuacje, w których protest musiał zmierzyć się ze środkami przymusu bezpośredniego. Magdalena Biejat - posłanka partii Razem - podeszła do policjantów, wyciągając poselską legitymację. Chwilę później została zaatakowana gazem.

Miał już kończyć Miał już kończyć "Fakty" TVN, niespodziewanie wypalił. W studiu zaległa głucha ciszaCzytaj dalej

Przedstawicielce Platformy Obywatelskiej, Monice Wielichowskiej złamano legitymację. Policjanci wdali się również w przepychanki z wicemarszałkiem Sejmu, Włodzimierzem Czarzastym. Posłowie oraz posłanki do późnych godzin wieczornych ustalali miejsce pobytu zatrzymanych oraz podejmowali interwencje na komisariatach.

Marta Lempart dzień po proteście zwołała konferencje prasową. Porównała sytuację w Polsce do "czarnych scenariuszy" z Białorusi. Działaczki Strajku Kobiet mają zamiar organizować blokady miast każdego tygodnia, by zmusić Zjednoczoną Prawicę do zrealizowania postulatów Strajku Kobiet.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy Agata Duda bez słów całkowicie sprzeciwiła się mężowi? Symboliczne zdjęcia obiegają sieć
2. Dopiero co przyznali mu miliony dotacji. Teraz okazuje się, że jeden z sukcesów Bayer Full jest tylko mitem
3. Czy Tadeusz Rydzyk chce doprowadzić do upadku większości PiS? Pojawiła się zaskakująca opinia

Siła protestu skupia się wokół całego pakietu reform w polskim prawodawstwie. Wśród nich są, wskazując ogólnikowo, zapewnienie godnych praw pracowniczych, liberalizacja prawa aborcyjnego, równouprawnienie osób LGBT, szczególne wsparcie dla kultury, dymisja rządu oraz unieważnienie decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z przyczyn embriopatologicznych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiedy skończy się pandemia ? Znany immunolog podał konkretną datę
  2. Rewolucyjny przepis na szarlotkę bez pieczenia. Wszystkie składniki znajdziesz w swojej kuchni
  3. Kasia i Aleksandra wzięły ślub w Polsce, teraz wychowują małego chłopca. "Okazał się naprawdę cudownym maleństwem"
  4. Psy zaatakowały 11-latka, zadały mu bardzo dotkliwe rany. Dziecko trafiło do szpitala
  5. Sławomir Świerzyński się nie hamował, padły mocne słowa. Wokaliści disco polo nie mogli dłużej milczeć
  6. Rząd wyda ponad 125 mln złotych na jedną firmę. Wszystko przez zakaz lotów
  7. Bill Gates nie zamierzał dłużej milczeć. Powiedział, co może zdarzyć się już za kilka miesięcy

Źródło; [Twitter/PolanskiL_]