wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czterech policjantów na drobną kobietę. Nie potrafili odpowiedzieć na pytania, więc ją wynieśli

19 Listopada 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Wczorajszy protest w Warszawie stał się wiodącym tematem w debacie publicznej. Policja deklaruje, że posłowie i kobiety zachowywali się agresywnie. Strajk Kobiet zaś mówi wprost, że funkcjonariusze działają na zlecenie prezesa Prawa i Sprawiedliwoś

22 października okazał się przełomową datą dla ruchów obywatelskich w Polsce. Po wypalonej formule Komitetu Obrony Demokracji oraz zmarginalizowaniu grup, powstałych w wyniku rozłamów wewnątrz KOD-u, Strajk Kobiet skutecznie zdominował przestrzeń do debaty. Protest, jaki miał miejsce wczoraj, był kontynuacją obietnicy złożonej przez Martę Lempart.

Forma koordynacji manifestacji zdaje się dość uproszczona. Ogólnokrajowymi liderkami protestów są Marta Lempart, Klementyna Suchanow oraz Agnieszka Czerederecka. Z organizacją współpracuje kolektyw antyrepresyjny "Szpila", odpowiadający za zapewnienie obrony zatrzymanym uczestnikom przedsięwzięć. Reszta pracy jest organizowana oddolnie, przez oburzone decyzją Trybunału Konstytucyjnego kobiety.

Wczorajszy protest może niepokoić. Publikowane są kolejne, porażające nagrania

Warto jednak zaznaczyć, że kluczowe podczas protestów jest nagrywanie oraz rejestrowanie wszelkich incydentów z udziałem policji lub innych uczestników zgromadzeń. Podczas gdy służby mundurowe informują o ataku na funkcjonariusza, kierując sprawę do sądu, materiał może zaważyć na wyroku. 

Za pośrednictwem Twittera użytkownik "PolanskiL_" przedstawił metody podejmowania czynności policyjnych względem drobnej kobiety. Ujęta nie zachowywała się agresywnie. Zadawała jedynie pytania o przyczyny, dla których mundurowi chcą ją wylegitymować. Funkcjonariusz najprawdopodobniej stracił nad sobą panowanie. 

Liczne pytania ze strony uczestniczki protestu pozostawały bez odpowiedzi. - Pan mnie legitymuje za to, że stałam? - pytała. Chwilę później grupa czterech pracowników służb zastosowała środki przymusu bezpośredniego oraz wyniosła kobietę w odosobnione miejsce, by tam ustalić jej dane oraz przedstawić ewentualne zarzuty. 

Przy interwencji był obecny dziennikarz. Jemu również "zagrożono" wylegitymowaniem. 

Nie były to jedynie wątpliwe sytuacje, w których protest musiał zmierzyć się ze środkami przymusu bezpośredniego. Magdalena Biejat - posłanka partii Razem - podeszła do policjantów, wyciągając poselską legitymację. Chwilę później została zaatakowana gazem. 

Przedstawicielce Platformy Obywatelskiej, Monice Wielichowskiej złamano legitymację. Policjanci wdali się również w przepychanki z wicemarszałkiem Sejmu, Włodzimierzem Czarzastym. Posłowie oraz posłanki do późnych godzin wieczornych ustalali miejsce pobytu zatrzymanych oraz podejmowali interwencje na komisariatach. 

Marta Lempart dzień po proteście zwołała konferencje prasową. Porównała sytuację w Polsce do "czarnych scenariuszy" z Białorusi. Działaczki Strajku Kobiet mają zamiar organizować blokady miast każdego tygodnia, by zmusić Zjednoczoną Prawicę do zrealizowania postulatów Strajku Kobiet.

Siła protestu skupia się wokół całego pakietu reform w polskim prawodawstwie. Wśród nich są, wskazując ogólnikowo, zapewnienie godnych praw pracowniczych, liberalizacja prawa aborcyjnego, równouprawnienie osób LGBT, szczególne wsparcie dla kultury, dymisja rządu oraz unieważnienie decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z przyczyn embriopatologicznych. 

Źródło; [Twitter/PolanskiL_]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >