RMF FM opublikowało niepokojące wytyczne Prokuratora Krajowego. democracyok.org/Jacek Walicki
Źródło: democracyok.org/Jacek Walicki
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 29 Października 2020

Prokurator Krajowy wyznaczył kary za Strajk Kobiet. Wyciekł dokument

Niepokojące wiadomości na temat postawy Prokuratora Krajowego względem uczestników Strajku Kobiet obiegły media. Czy prowadzący ewentualne postępowania względem protestujących mają podejmować decyzje zgodne z zamysłem przełożonych?

Po wcześniejszych słowach Zbigniewa Ziobry, wiele osób mogło obawiać się konsekwencji w związku ze Strajkiem Kobiet, jednak pismo Prokuratora Krajowego ujawnione przez RMF FM wiele mówi na temat zagrożenia niezawisłości wymiaru sprawiedliwości. Czy decyzje w nierozpoczętych jeszcze sprawach już zapadły?

Bardzo niecodzienne ostrzeżenie IMGW. Już się zaczęło, wiadomo, gdzie trzeba uważaćBardzo niecodzienne ostrzeżenie IMGW. Już się zaczęło, wiadomo, gdzie trzeba uważaćCzytaj dalej

Pismo Prokuratora Krajowego trafiło do dziennikarzy, wiadomo jakie kary czekają protestujących w ramach Strajku Kobiet

RMF FM upubliczniło pismo autorska Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego. W dokumencie przekazano wytyczne do prowadzenia spraw osób, które brały udział w ulicznych protestach w czasie Strajku Kobiet. Doniesienia te są wyjątkowo niepokojące. Zgodnie z ustaleniami, organizatorom lokalnych strajków grozić może nawet 8 lat więzienia. Wszyscy zostało dokładnie przygotowane do zastosowania w przypadku, gdy podległy Prokuratorowi Krajowemu otrzyma sprawę protestującego.

- Każde zachowanie osoby organizującej nielegalną demonstrację albo podżegającej lub nawołującej do udziału w niej winno być przede wszystkim oceniane w kontekście wyczerpania czynu zabronionego z art. 165 par. 1 pkt 1 kk w zakresie sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego - przeczytać można w dokumencie Prokuratora Krajowego udostępnionym przez dziennikarzy RMF FM w mediach.

Polskie Babcie walczą o prawa dla swoich wnuczek i wnuczków. Przykład dla innych seniorów: Polskie Babcie walczą o prawa dla swoich wnuczek i wnuczków. Przykład dla innych seniorów: "Nie wszystkie babcie są moherowe"Czytaj dalej

Na Twitterze stacji zapoznać można się z całością dokumentu, jednak pojawienie się swoistego przykazu dla podległych Bogdanowi Święczkowskiemu prokuratorów wydaje się wręcz niebezpieczne dla bezstronności spraw trafiających do lokalnych prokuratur, po protestach odbywających się w ramach Strajku Kobiet.

Organizatorzy i uczestnicy marszów mają się czego bać?

Wskazania, co do postępowania w przypadku otrzymania sprawy związanej z uczestnictwem prezentują gotowe kary i schematy, którymi kierować mają się prokuratorzy badający sprawę. Wydawać by się mogło, że Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski uważa, iż protesty przeciwko szkodliwemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji dotyczą nakłaniania Polek do przeprowadzania zabiegu.

Wirtualna Polska zwraca uwagę, że cytowany przez Prokuratora Generalnego przepis to: "Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach, powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8". W całej Polsce trwają masowe protesty, a ewentualnie ukaranie osób odpowiedzialnych za ich organizacje oraz uczestnictwo w nich zmusiłoby rządzących do znacznego powiększenia zaplecza zakładów karnych.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nieoficjalnie: Wiadomo, kiedy może nastąpić całkowity lockdown w Polsce. Padły konkretne informacje
2. NFZ wysyła listy. Albo wszyscy szybko podpiszą dokumenty, albo czeka nas dramatyczna sytuacja
3. Nikt nie jest w stanie pomóc, stan Maryli Rodowicz się pogorszył. Najnowsze słowa artystki niepokoją

Strajk Kobiet na bieżąco monitoruje wydarzenia mające już charakter oddolny. W kolejnych miastach, w tym w mniejszych, ludzie spontanicznie organizują się i dają upust swojemu niezadowoleniu w związku z politycznym wyrokiem TK. Na Instagramie oglądać można zdjęcia z poszczególnych wydarzeń, a Strajk Kobiet z chęcią podkreśla, że to chociażby właśnie protesty w Wałbrzychu, Kraśniku, czy Jaśle to znak, że Prawo i Sprawiedliwość ma powody do obaw.

Słowa Prokuratora Krajowego wpisują się w narrację Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro. Niedawno polityk zamieścił na swoim Twitterze wyjątkowo znaczący post, w którym one pozostawił wątpliwości co do swojego stosunku względem protestujących Polek i Polaków.

Wcześniej to Zbigniew Ziobro chciał wpłynąć na decyzje podejmowane przez prokuratorów

Córka Jolanty Kwaśniewskiej pokazała prywatną, wulgarną wiadomość. Nie boi się mówić otwarcie o swoim stosunku do sytuacji w krajuCórka Jolanty Kwaśniewskiej pokazała prywatną, wulgarną wiadomość. Nie boi się mówić otwarcie o swoim stosunku do sytuacji w krajuCzytaj dalej

- W związku z bezprecedensową eskalacją zachowań przestępczych wymierzonych w osoby wierzące, włącznie z zastraszaniem, niszczeniem i bezczeszczeniem miejsc kultu religijnego, poleciłem podległym prokuratorom objęcie nadzorem prowadzonych w tych sprawach postępowań - napisał na Twitterze Zbigniew Ziobro. Komunikat ten oraz oficjalne pismo od Prokuratora Krajowego wpłynie na to, jakie decyzje zaczną zapadać względem osób biorących udział w Strajku Kobiet?

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z publicznego profilu Strajku Kobiet i znaleźć je można pod adresem Instagram.com/strajk_kobiet

Prokurator Krajowy

Źródło: RMF FM Twitter.com/@patrykmichalski

Prokurator Krajowy

Źródło: RMF FM Twitter.com/@patrykmichalski

Źródło: RMF FM / Wirtualna Polska / Twitter.com

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające słowa o szczycie epidemii w Polsce. Lekarze biją na alarm, czarny scenariusz akurat na czas świątecznych wyjazdów
  2. Najnowsze ustalenia w sprawie 1 listopada. Jak będzie wyglądało Wszystkich Świętych w czasie pandemii?
  3. Krystyna Pawłowicz miała wypadek samochodowy. Informacje napływają z mediów
  4. Wstrząsające doniesienia TVN. Ustalono, kim jest mężczyzna, który wjechał w protestujące kobiety
  5. Kradł na niespotykaną skalę. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku
  6. Wzięła kęs ogórka kiszonego i spojrzała z niedowierzaniem do wnętrza. Już wiedziała, że popełniła niewybaczalny błąd