wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy czeka nas białe Boże Narodzenie? Eksperci IMGW opublikowali najnowsze prognozy

16 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Ostatnia prognoza pogody w wydaniu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazuje, czego powinniśmy spodziewać się w okresie świątecznym. RMF FM przekazało najważniejsze informacje. W Boże Narodzenie szansa na wystąpienie śniegu to zaledwie 20%.

  • IMGW deklaruje, że szanse na opady śniegu w święta wynoszą 20%

  • Przedstawiciele instytutu podkreślają, że nie jest to ostateczna prognoza

  • Wyliczenia bazują na ściśle zdefiniowanych warunkach oraz skomplikowanych równaniach fizycznych

Święta zbliżają się coraz większymi krokami. Wydarzenie zostało ograniczone obostrzeniami. Przy jednym stole, poza domownikami, będzie mogło zasiąść dodatkowych 5 gości. Pod znakiem zapytania wciąż pozostaje prognoza pogody. IMGW podało wstępne informacje, choć mogą się one znacznie zmienić.

Bieżąca prognoza pogody nie zapowiada białych świąt

RMF FM przytoczył dane synoptyków, z których wynika, że w Boże Narodzenie szansa na opady śniegu wynosi zaledwie 20%. Nie należy także spodziewać się drastycznego spadku temperatur. Nieznajomość precyzyjnych warunków może przyczynić się do błędu w prognozie pogody. 

- Można porównać to do toczącej się kuli śniegowej. Pewnym sposobem poradzenia sobie z problemem jest przeliczenie kilkudziesięciu prognoz nieznacznie rozróżnionych na etapie uruchomienia obliczeń. Statystyki wiązek prognoz pomagają ocenić, jak bardzo prognoza jest stabilna, a prognozowane warunki sprawdzalne - zaznacza dla RMF FM Mateusz Barczyk.

Z deklaracji IMGW wynika, że najbardziej prawdopodobne są chłodne wieczory. Prognoza pogody, przekazana przez RMF FM, zwiastuje temperatury oscylujące w okolicach 0 stopni Celsjusza. W ciągu dnia mogą wystąpić opady deszczu lub deszczu ze śniegiem.

Zagrożenie mogą spowodować marznące opady. Zjawisko wywołuje zamarzanie oraz zlodowacenia chodników, jak i dróg. Warto zaopatrzyć się w obuwie zimowe, by nie narazić się na utratę zdrowia

Kolejnym, niepozornym niebezpieczeństwem są mgły. IMGW bacznie obserwuje ich występowanie, gdyż chwila nieuwagi może doprowadzić do poważnego wypadku w ruchu drogowym. Warto zachować szczególną ostrożność, poruszając się na przejściach dla pieszych, a dzieci zaopatrzyć w kamizelki odblaskowe. 

Świąteczna prognoza pogody nie będzie znacznie różnić się od dzisiejszej sytuacji meteorologicznej. 16 grudnia IMGW odnotowało najwyższą temperaturę w wysokości 8 stopni Celsjusza na północy i zachodzie kraju. 

Różnica między początkiem a końcem miesiąca może wystąpić w sumach opadów. "W wielu miejscach w ogóle nie padało. W pozostałych miejscach w kraju opad był symboliczny w postaci mżawki lub marznącego deszczu a na wschodzie również śniegu" - tłumaczy IMGW na Twitterze. 

Zagrożenia pierwszego stopnia wydano obecnie na terenach Małopolski, gdzie niebezpieczeństwo stwarzają oblodzone powierzchnie. 

Źródło: [IMGW/RMF FM]

Podobne artykuły

Polska

Prof. Simon otrzymuje groźby śmierci za namawianie do szczepień. Członek Rady Medycznej przy premierze na celowniku?

Czytaj więcej >

Polska

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-latki, która zginęła w Katowicach. Stwierdzono rozległe obrażenia

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Kłodzko. Tragedia na torach. Zginęła kobieta

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Musi zapłacić zaległy abonament RTV, mimo że nie ma telewizora. Dziwna reakcja Poczty Polskiej

Czytaj więcej >
Twitter & Śląska Policja

Polska

Wypadek w Katowicach. Pojawiło się nowe nagranie, pokazuje zupełnie inną perspektywę

Czytaj więcej >
Pixabay/cbakobus - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Popularne produkty wycofane ze sklepów. Aż 12 rodzajów lodów skażonych tlenkiem etylenu

Czytaj więcej >