wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Śledźcie komunikaty pogodowe. Na najbliższe dni lepiej się przygotować

2 Października 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Najnowsza prognoza pogody może budzić niepokój. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaleca, by regularnie śledzić bieżące komunikaty. Wydano też ostrzeżenia pierwszego stopnia. Warto się zainteresować i przygotować na nadchodzące anomalie.

Z przedstawionych komunikatów, dotyczących prognozy pogody, wiemy, że na terenie całego kraju będziemy zmagać się z umiarkowanym wiatrem. Mieszkańcy miejscowości nadmorskich oraz górskich powinni uważać na jego silne porywy. "Wiatr umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, na północy porywisty. Nad morzem i pod wieczór w Tatrach porywy do 60km/h, w Sudetach do 70km/h" - informuje IMGW BIP Meteo Polska na Twitterze.

Najnowsza prognoza pogody budzi niepokój. Warto się przygotować

Meteorolodzy wydali również ostrzeżenie pierwszego stopnia. Osoby przebywające na południowych terenach Podkarpacia oraz Małopolski powinny przygotować się na porywiste wiatry. Niewykluczone będą straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia. IMGW apeluje, by śledzić komunikaty odnoszące się do prognozy pogody. Warto również dostosować plan dnia do zapowiedzianych warunków.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił też bieżące informacje na temat stanu wód w Polsce. Przypomnijmy, że 1 października odnotowano znaczne podniesienie się stanu wód aż w 5 stacjach pomiarowych. "Dziś stan wód na rzekach w Polsce układał w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 2 stacjach w dorzeczu Wisły i na 11 w dorzeczu Odry. W związku ze spływem wód opadowych na południu kraju obowiązują ostrzeżenia hydro 2°" - czytamy na Twitterze IMGW BIP Meteo Polska.

Podano również wiadomości w sprawie układy barycznego. Wszystko wskazuje na to, że do Polski napływa powietrze z obszarów południowej Rosji. "Aktualna konfiguracja układów barycznych nadal promuje napływ powietrza z płd wsch. znad obszaru suchego stepu/półpustyni na południu Rosji. Obecnie na zdjęciach satelitarnych widoczna jest znacząca koncentracja pyłu na pograniczu Litwy i Rosji" - deklarują eksperci z IMGW na Twitterze. Synoptycy podali, że pogoda będzie niekorzystnie wpływać na nasz organizm. Z przedstawionej prognozy pogody wynika, że dojdzie do znacznego pogorszenia się warunków atmosferycznych.

Wydana prognoza pogody zapowiada zachmurzenia oraz przelotne deszcze na terenie całego kraju. Synoptycy ostrzegają przed znacznym spadkiem temperatur. Będą one oscylować od 14 do 19 stopni Celsjusza. "Dziś w Polsce płd-wsch. pogoda przez cały dzień będzie niekorzystnie wpływać na organizm człowieka. Na krańcach zach. i płd.-zach. niekorzystna biotropia pogody w dzień przejściowo osłabnie do obojętnej. Na pozostałym obszarze obojętne warunki będą stopniowo pogarszać się" - deklarują przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

Poniższe zdjęcia pochodzą z Twitterza IMGW BIP Meteo Polska.

Źródło: [IMGW BIP Meteo Polska/Twitter]

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Pogoda

IMGW wydało ostrzeżenie dla czterech województw. Chodzi o poziom wody

Czytaj więcej >
JAKUB ORZECHOWSKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pogoda

Niebezpieczna pogoda w weekend. W wielu miejscach zagrzmi, mogą pojawić się też trąby powietrzne

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pogoda

IMGW ostrzega. Burze, wichury, ulewny deszcz i grad na południu Polski już w niedzielę

Czytaj więcej >

Pogoda

Kraśnik. Ulewy i burze w powiecie, mamy najnowsze informacje

Czytaj więcej >

Pogoda

Burze na Mazurach i na Podkarpaciu. Wydano ostrzeżenia

Czytaj więcej >
Burze w nocy z piątku na sobotę zaowocowały dużymi zniszczeniami

Pogoda

Straż interweniowała ponad 5 tys. razy. Niespokojna noc z piątku na sobotę

Czytaj więcej >