wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Pół Polski objęte żółtym alertem, może chodzić także o twoją miejscowość. Eksperci IMGW ostrzegają

1 Listopada 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

W najbliższych dniach prognoza pogody stanie się sporym utrudnieniem, które realnie wpłynie na to, jak powinniśmy planować swoje podróże — i nie tylko. Część mieszkańców objętych została ostrzeżeniem IMGW, warto zapoznać się z p

IMGW nieustannie przekazuje wiadomości na temat prognozy pogody, jednak nie jest to jedyny aspekt, którym zajmują się eksperci instytutu. Niestety informacje dostępne na stale aktualizowanych mapach nie pozostawiają złudzeń. Niemal pół Polski objęte zostało ostrzeżeniem, a mapa pokryła się kolorem żółtym. Sytuacja w niekrytych regionach może stać się poważna.

IMGW: prognoza pogody na najbliższe dni okaże się sporym wyzwaniem

Wyjątkowo to nie prognoza pogody na dzień Wszystkich Świętych okazała się najbardziej interesującym tematem. Przez lata to właśnie 1 listopada liczono na zawitanie złotej polskiej jesieni, lecz z racji zamknięcia cmentarzy, aura zeszła na dalszy plan. W najbliższych dniach dojdzie jednak do niebezpiecznego zjawiska. Eksperci ostrzegają i w związku z tym wydali ostrzeżenie.

Pewne jest, że już w nad ranem we wtorek 3 listopada część kraju borykać się będzie z gęstymi mgłami. Jest to szczególnie niebezpieczne ze względu, iż zjawisko to utrzyma się niemal przez 24 godziny, a w połączeniu z prawdopodobnie masowym wyruszeniem przez Polaków na groby najbliższych - tych dalszych i bliższych - mgła może stanowić realne zagrożenie dla nasze zdrowia i życia.

Zgodnie z prognozą pogody ekspertów IMGW mgła pojawi się 3 listopada około godziny 7:30 i zacznie znikać, dopiero w środę 4 listopada w godzinach porannych. Pierwszy stopień zagrożenia ogłoszony przez instytut objął pół Polski. 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla niemal połowy kraju

Od północno-wschodniego krańca Polski, aż do południowej części z Rybnikiem i Bielsko-Białą na czele, to właśnie na tej linii przewiduje się silną mgłę znacznie utrudniającą widoczność. Nie bagatelizujmy tej prognozy pogody, gdyż mgła potrafi stanowić wyjątkowe utrudnienie, chociażby dla kierowców, a tych rano 3 listopada na drogach może być sporo. Nie tylko ze względu na podróże do pracy, ale na odwiedzanie dalszych cmentarzy z rodzinnymi mogiłami.

IMGW na bieżąco monitoruje sytuację w kraju. Warto śledzić kanały Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, zarówno na Twitterze, czy Facebooku. Również aktualizowane niemal na żywo mapy interaktywne podają pozostać na bieżąco z prognozami pogody oraz ewentualnymi zagrożeniami mogącymi wystąpić w konkretnych regionach. 

Często niebezpieczne zjawiska mają charakter wyjątkowo lokalny, jednak nie znaczy to, iż w prognozie pogody prezentowanej przez specjalistów, mniejsze miasta czy powiaty są ignorowane. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowej meteo.imgw.pl i sprawdzenie, czy silna mgła przewidywana przez IMGW dotyczy również twojego regionu.

Czy w najbliższych prognozach pogody liczyć można na złotą polską jesień?

Zagrożenie związane z mgłami może zasmucić wiele osób liczących, na jak najdłuższe trwanie złotej polskiej jesieni. W tym momencie, jednak warto skupić się na zaplanowaniu ewentualnej podróży i wzięcia pod uwagę, że planowana podróż może potrwać dłużej, niż zazwyczaj.

Źródło: screen mapy interaktywnej ze strony internetowej meteo.imgw.pl

Źródło: meteo.imgw.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Pogoda

IMGW wydało ostrzeżenie dla czterech województw. Chodzi o poziom wody

Czytaj więcej >

Pogoda

Kraśnik. Ulewy i burze w powiecie, mamy najnowsze informacje

Czytaj więcej >
Burze w nocy z piątku na sobotę zaowocowały dużymi zniszczeniami

Pogoda

Straż interweniowała ponad 5 tys. razy. Niespokojna noc z piątku na sobotę

Czytaj więcej >
Skutki burz nad Polską: podtopienia, powalone drzewa i nieustanne akcje strażaków

Pogoda

Niedziela przyniosła ze sobą kolejne burze. Powstały osuwiska, podtopione są domy, a część dróg była zupełnie nieprzejezdna

Czytaj więcej >

Pogoda

Uwaga, pogoda będzie bardzo niebezpieczna. Wydali najwyższy stopień ostrzeżeń

Czytaj więcej >
Marek Bazak/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pogoda

Kolejna fala upałów od przyszłego tygodnia. Temperatury dochodzić będą do 35 stopni

Czytaj więcej >