wtv.pl > Pogoda > Pół Polski objęte żółtym alertem, może chodzić także o twoją miejscowość. Eksperci IMGW ostrzegają
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:31

Pół Polski objęte żółtym alertem, może chodzić także o twoją miejscowość. Eksperci IMGW ostrzegają

wtv
WTV.pl

IMGW nieustannie przekazuje wiadomości na temat prognozy pogody, jednak nie jest to jedyny aspekt, którym zajmują się eksperci instytutu. Niestety informacje dostępne na stale aktualizowanych mapach nie pozostawiają złudzeń. Niemal pół Polski objęte zostało ostrzeżeniem, a mapa pokryła się kolorem żółtym. Sytuacja w niekrytych regionach może stać się poważna.

IMGW: prognoza pogody na najbliższe dni okaże się sporym wyzwaniem

Wyjątkowo to nie prognoza pogody na dzień Wszystkich Świętych okazała się najbardziej interesującym tematem. Przez lata to właśnie 1 listopada liczono na zawitanie złotej polskiej jesieni, lecz z racji zamknięcia cmentarzy, aura zeszła na dalszy plan. W najbliższych dniach dojdzie jednak do niebezpiecznego zjawiska. Eksperci ostrzegają i w związku z tym wydali ostrzeżenie.

Pewne jest, że już w nad ranem we wtorek 3 listopada część kraju borykać się będzie z gęstymi mgłami. Jest to szczególnie niebezpieczne ze względu, iż zjawisko to utrzyma się niemal przez 24 godziny, a w połączeniu z prawdopodobnie masowym wyruszeniem przez Polaków na groby najbliższych - tych dalszych i bliższych - mgła może stanowić realne zagrożenie dla nasze zdrowia i życia.

Zgodnie z prognozą pogody ekspertów IMGW mgła pojawi się 3 listopada około godziny 7:30 i zacznie znikać, dopiero w środę 4 listopada w godzinach porannych. Pierwszy stopień zagrożenia ogłoszony przez instytut objął pół Polski. 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla niemal połowy kraju

Od północno-wschodniego krańca Polski, aż do południowej części z Rybnikiem i Bielsko-Białą na czele, to właśnie na tej linii przewiduje się silną mgłę znacznie utrudniającą widoczność. Nie bagatelizujmy tej prognozy pogody, gdyż mgła potrafi stanowić wyjątkowe utrudnienie, chociażby dla kierowców, a tych rano 3 listopada na drogach może być sporo. Nie tylko ze względu na podróże do pracy, ale na odwiedzanie dalszych cmentarzy z rodzinnymi mogiłami.

IMGW na bieżąco monitoruje sytuację w kraju. Warto śledzić kanały Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, zarówno na Twitterze, czy Facebooku. Również aktualizowane niemal na żywo mapy interaktywne podają pozostać na bieżąco z prognozami pogody oraz ewentualnymi zagrożeniami mogącymi wystąpić w konkretnych regionach. 

Często niebezpieczne zjawiska mają charakter wyjątkowo lokalny, jednak nie znaczy to, iż w prognozie pogody prezentowanej przez specjalistów, mniejsze miasta czy powiaty są ignorowane. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowej meteo.imgw.pl i sprawdzenie, czy silna mgła przewidywana przez IMGW dotyczy również twojego regionu.

Czy w najbliższych prognozach pogody liczyć można na złotą polską jesień?

Zagrożenie związane z mgłami może zasmucić wiele osób liczących, na jak najdłuższe trwanie złotej polskiej jesieni. W tym momencie, jednak warto skupić się na zaplanowaniu ewentualnej podróży i wzięcia pod uwagę, że planowana podróż może potrwać dłużej, niż zazwyczaj.

Źródło: screen mapy interaktywnej ze strony internetowej meteo.imgw.pl

Źródło: meteo.imgw.pl

Powiązane