Prezydent Polski zostanie wybrany już 12 lipca. Sprawdzamy, kto ma większe szanse na prezydenturę.. WOJTEK RADWANSKI/AFP/East NewsŹródło: WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 6 Lipca 2020

Najnowszy sondaż prezydencki. Przed II turą wszystko jest możliwe

Prezydent Polski zostanie wybrany już 12 lipca. Nie dziwi zatem fakt wzmożonego publikowania coraz to nowszych sondaży. Choć różnica w poparciu dla Rafała Trzaskowskiego i Andrzeja Dudy pozostaje nieomal w granicach błędu statystycznego, kandydat Prawa i Sprawiedliwości zdaje się prowadzić w wyścigu po Pałac Prezydencki.

Z badania przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM oraz "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich oscylować może w granicch 65 procent. 57,6 proc. respondentów zapytanych o chęć udziału w głosowaniu 12 lipca wskazało na opcję "zdecydowanie tak". 7,7 proc. pytanych odpowiedziało zaś "raczej tak". Głosować na któregokolwiek z kandydatów nie zamierza 32 proc. ankietowanych (27,1 proc. dla odpowiedzi "zdecydowanie nie" i 4,9 proc. dla "raczej nie"). 2.8 proc. pytanych pozostaje niezdecydowana.

Rząd musi szukać oszczędności. Co dalej z 500 plus i trzynastą emeryturą?Rząd musi szukać oszczędności. Co dalej z 500 plus i trzynastą emeryturą?Czytaj dalej

Prezydent z większymi szansami na zwycięstwo?

Nieco lepszy wynik w badaniu dla RMF i "DGP" uzyskał walczący o reelekcję prezydent. Chęć zagłosowania na Andrzeja Dudę wskazało 46,8 proc. badanych. Różnica między kandydatami Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej pozostaje jednak niewielka. Z sondażu wynika, że Rafał Trzaskowski mógłby bowiem liczyć obecnie na poparcie rzędu 45,9 proc. 7,4 proc. respondentów nadal nie potrafi wskazać, na kogo odda swój głos 12 lipca.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ksiądz Natanek znów odleciał, chce zbierać po 10 zł za brak krawata. "Jest tu któraś pani w portkach?" - śmiejąc się, zapytał podczas kazania
2. 50 osób nie żyje, kilkanaście zaginionych, a może być gorzej. Wiadomość ze świata poraża

Interesująco przedstawiają się również dane dotyczące preferencji wyborczych elektoratu tych kandydatów, których wynik nie pozwolił na start w drugiej turze wyborów prezydenckich. Według sondażu na Trzaskowskiego zagłosuje aż 70 proc. wyborców Szymona Hołowni. Co ciekawe jedynie 4 proc. z nich zamierza oddać swój głos na Andrzeja Dudę. Przypomnijmy, że w pierwszej turze głosowania niezależnego kandydata poparło aż 13,87 procent głosujących (2 693 397).

Dość niespodziewanie kandydata Koalicji Obywatelskiej w 70 procentach mieliby poprzeć również wyborcy Krzysztofa Bosaka. Wśród zwolenników kandydata Konfederacji Duda cieszy się tylko 30-procentowym poparciem. Wyniki dotyczące preferencji wyborczych sympatyków Roberta Biedronia i Władysława Kosiniaka-Kamysza, ze względu na niewielką ilość głosów, jaką kandydaci otrzymali w I turze, uznano za niemiarodajne. Wśród tej grupy przewagę po raz kolejny uzyskał jednak Rafał Trzaskowski. Chęć zagłosowania na kandydata PiS wykazało odpowiednio około 40 proc. elektoratu wspomnianych polityków.

Sondaż został przeprowadzony 4 lipca na grupie 1100 osób.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ponad tysiąc złotych dodatku dla polskich matek - świadczenie dla kobiet, które poświęciły się rodzinie. Jak je otrzymać?
  2. Porażające doniesienia. Kolejny kierowca pod wpływem substancji rozbił autobus w Warszawie
  3. Wrzuciła niemowlę do wody, wszystko się nagrało. W sieci zawrzało, internauci oburzeni zachowaniem kobiety
  4. Policja rusza na kontrole. Już ponad 13 tys mandatów, mogą złapać każdego
  5. Zobaczył siebie w Wiadomościach TVP. "Nawet nie znają mojego miejsca pracy"
  6. 11-latka wydała ponad 22 tysiące złotych na płatności w grze. Ojciec jest w szoku

Źródło: rmf24.pl