wtv.pl > Polityka > Prezydent podpisał ustawę o rekompensatach dla przedsiębiorców dotkniętych stanem wyjątkowym. Wkrótce rozporządzenie wejdzie w życie
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:12

Prezydent podpisał ustawę o rekompensatach dla przedsiębiorców dotkniętych stanem wyjątkowym. Wkrótce rozporządzenie wejdzie w życie

Andrzej Duda
Andrzej Iwanczuk/Reporter

Andrzej Duda podpisał ustawę o rekompensatach dla przedsiębiorców, którzy narażeni są na straty finansowe ze względu na panujący na pasie przygranicznym z Białorusią stan wyjątkowy.

Wiele osób zajmujących się wynajmem mieszkań i restauratorów nie może prowadzić obecnie swojej działalności.

Rekompensaty już wkrótce

Andrzej Duda podpisał uchwaloną przez Sejm ustawę dotyczącą wypłaty odszkodowań dla przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie pasa przygranicznego z Białorusią.

Pieniądze z budżetu państwa trafią w ręce osób prowadzących działalność m.in. hotelarską, gastronomiczną, organizowania turystyki, prowadzenia wycieczek, czy wypożyczania sprzętu turystycznego.

Wstępnie rekompensata obowiązywać będzie za okres 30 dni trwania stanu wyjątkowego, jednakże w ustawie zastrzeżono, że może zostać zwiększona, jeśli okoliczności na granicy wpłyną na przedłużenie rozporządzenia.

Na jakie pieniądze mogą liczyć przedsiębiorcy? Wypłata obejmie 65 % średniego miesięcznego przychodu z miesięcy: czerwca, lipca i sierpnia 2021 r.

Co ze stanem wyjątkowym?

Wnioski w sprawie rekompensaty za czas trwania stanu wyjątkowego należy składać do właściwego wojewody.

Decyzje będą wydawane maksymalnie po dwóch tygodniach od złożenia dokumentów. Ustawa ma wejść w życie w dniu jej ogłoszenia.

30 września Sejm poparł wniosek prezydenta o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. Początkowo miał on trwać jedynie do 2 października.

Rząd argumentuje swoją decyzję trudną sytuacją panującą na granicy z Białorusią. Od ponad miesiąca koczują tam imigranci próbujący nielegalnie przedostać się na teren Rzeczypospolitej.

Aktywiści i działacze społeczni ostrzegają, że wśród nich są również dzieci, które zagrożone są na utratę zdrowia, a nawet życia w ciężkich warunkach atmosferycznych. Do tej pory na granicy znaleziono już kilka ciał martwych imigrantów.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: rmf24.pl, wtv.pl