wtv.pl > Polityka > Morawiecki wspomina drugą rocznicę śmierci ojca. Opublikował wzruszający post na Facebooku
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:12

Morawiecki wspomina drugą rocznicę śmierci ojca. Opublikował wzruszający post na Facebooku

Flickr/Kancelaria Premiera, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/
Flickr/Kancelaria Premiera, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Premier Mateusz Morawiecki opublikował wpis z okazji drugiej rocznicy śmierci ojca - Kornela Morawieckiego. Szef rządu podziękował za miłość, “hartowanie charakteru” i wysokie wymagania. Zacytował także słowa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Morawiecki pisze list do ojca w drugą rocznicę śmierci. “Stawiałeś wymagania trudne”

30 września 2019 r. odszedł Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, marszałek senior Sejmu VII kadencji, a prywatnie - ojciec premiera. 

W drugą rocznicę śmierci Mateusz Morawiecki zamieścił na Facebooku wpis, w którym wspomina ojca. “Tato, piszę do Ciebie ten list”, czytamy na początku publikacji.

W dalszej części wpisu premier wspomina dzieciństwo spędzone u boku ojca. “Pamiętasz, kiedy uczyłeś mnie jeździć na małym rowerku. Miałem wówczas jakieś cztery lata. Dałeś mi ten rowerek, ale nie doczepiłeś do niego dwóch kółek, które zwykle mocuje się do tych dziecinnych. Powiedziałeś 'naucz się od razu jeździć jak dorośli'. Denerwowałem się, bo więcej tam było wywrotek i obdartych kolan niż jazdy. I tak było zawsze - stawiałeś wymagania trudne. Ale już samo ich podjęcie, było często w Twoich oczach zwycięstwem”, czytamy.

Szef rządu podziękował ojcu za miłość, hartowanie charakteru i “wyrozumiałość połączoną z wysokimi wymaganiami”.

Premier cytuje Baczyńskiego, internauci poruszeni

W drugiej części wpisu premier stwierdził, że jego ojciec zawsze będzie obecny “w sprawiedliwszej Polsce, w lepszej Europie i coraz bardziej szlachetnym świecie”. Jest bowiem przekonany, że jego “ziarno wydało obfity owoc”.

“Nasze trwanie, choć po ludzku rzecz ujmując, skończone, jest jednak nieskończone. Tak jak w godzinie jest nieskończona ilość kawałków czasu, ułamków sekund. Jak we fraktalu są kolejne fraktale. Tak też Twój duch wydał i wyda nieskończenie wiele owoców. Na polu wolności, solidarności, sprawiedliwości. Na polu poszukiwania nowego, lepszego świata. Zawsze wierzyłeś, że miłość jest silniejsza niż śmierć”, czytamy dalej.

Do wpisu premier dołączył fragment wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zatytułowanego “Wyroki”: “Nic ciemność. Przez nią przepłyniem/a ręce na niej - promień/w błogosławionym czynie”. 

Morawiecki opatrzył post czarno-białym zdjęciem z uśmiechniętą twarzą ojca. Internauci docenili wpis Morawieckiego, dziękując za “piękne i wzruszające słowa”.

Jeszcze przed opublikowaniem wspomnień na Facebooku premier uczcił pamięć ojca w Jędrzejowie. Morawiecki przekonywał, że ojciec “miał wielkie marzenia, których nie bał się realizować”.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: