wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Uwaga, bardzo ważny apel premiera do Polek i Polaków. Chodzi o koronawirusa i pomoc innym

25 Listopada 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Podczas środowej konferencji premier wystosował ważny apel do opinii publicznej. Chodzi o oddawanie osocza i płynące z zabiegu korzyści. Wyjaśniamy, na co mogą liczyć ozdrowieńcy oraz na czym polega banalny, a zarazem ratujący życie, zabieg medyczny.

Kryzys epidemiczny na miesiąc przed świętami zdaje się nieznacznie odpuszczać. Sytuacja w kraju wciąż jednak pozostawia wiele do życzenia. Minister zdrowia i premier wspólnie z całą Radą Ministrów prosi osoby, które przeszły zakażenie o oddawanie osocza w centrum krwiodawstwa. Do czasu wytworzenia szczepionki "dar", jak określa to Niedzielski, jest jedną z niewielu metod przynoszącej skutki terapii.

Jak oddać osocze? Premier prosi o wsparcie dla zakażonych

Premier wskazuje, że oddawać krew na rzecz chorych mogą osoby, które od 28 dni nie wykazują objawów zakażenia. Osoby bezobjawowe zaś mogą zgłosić się do punktów pobrań już 11 dni od zakończenia izolacji. Pomoc mogą nieść obywatele od 18 do 65 roku życia.

Niezbędne jest również spełnienia kwalifikacji, przyjętych w rozporządzeniu dotyczącym krwiodawstwa. Kobiety po przebytej ciąży oraz osoby po transfuzji będą musiały przejść przed dodatkowy wywiad lekarski.

Osocze jest pobierane metodą plazmaferezy. Pozwala to na oddzielenie osocza oraz pozostałych składników od krwi. Premier podaje, że osocze jest następnie zamrażane oraz podawane chorym w ilościach od 200 do 400 ml

Zawarte w osoczu ozdrowieńców przeciwciała mają neutralizować wirusa oraz ostatecznie wyeliminować go z organizmu zakażonego. Warto zaznaczyć, że terapia osoczem nie jest nowym wynalazkiem. Była ona stosowana do zwalczania wirusa EBOLA, "ptasiej grypy" oraz wirusa grypy A (H1N1).

Szczegółowe informacje możecie znaleźć na oficjalnej stronie rządu. 

Członkowie Rady Ministrów potwierdzają doniesienia o malejącej liczbie zachorowań. Szczególną bolączką premiera jest utrzymujący się poziom zgonów. Oscyluje on w okolicach 600 śmierci dziennie. Wiemy też, że dotychczas krew oddało już ponad 8 tysięcy osób.

Przewidziane są również specjalne przywileje dla dobroczyńców. Mateusz Morawiecki wymienił między innymi ulgi podatkowe na darowizny, dodatkowe dwa dni wolnego od pracy, zniżki na transport miejski, a nawet specjalny pakiet usług medycznych. - Prawdziwą nagrodą jednak jest to, że możemy uratować komuś życie - tłumaczy premier. Co więcej, proces oddawania osocza zajmuję jedynie 30 minut. 

Rada Ministrów rozpoczęła już szeroko zakrojoną kampanię informacyjną, zachęcającą do wspierania cierpiących na COVID-19. Działania są prowadzone za pośrednictwem oficjalnych stron rządowych oraz mediów społecznościowych. 

Premier zaznacza też, że niewielkie ustąpienie pandemii zwiększyło dostępność łóżek oraz respiratorów. 

Organizator środowej konferencji wciąż jednak nie opublikował w Dzienniku Ustaw ustawy antycovidowej - projektu, uproszczającego przepisy wdrażania medyków do walki z pandemią. Dokument podpisany przez prezydenta zakłada także dodatki dla wszystkich specjalistów.

Źródło: [GOV.pl/Kancelaria Premiera]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >