Uwaga, bardzo ważny apel premiera do Polek i Polaków. Chodzi o koronawirusa i pomoc innym
Kryzys epidemiczny na miesiąc przed świętami zdaje się nieznacznie odpuszczać. Sytuacja w kraju wciąż jednak pozostawia wiele do życzenia. Minister zdrowia i premier wspólnie z całą Radą Ministrów prosi osoby, które przeszły zakażenie o oddawanie osocza w centrum krwiodawstwa. Do czasu wytworzenia szczepionki "dar", jak określa to Niedzielski, jest jedną z niewielu metod przynoszącej skutki terapii.
Minister @a_niedzielski w #KPRM: Dzisiaj razem z premierem @MorawieckiM zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy przeszli #koronawirus i spełniają warunki, żeby zgłosili się do centrów krwiodawstwa i oddali ten cenny dar.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 25, 2020
Jak oddać osocze? Premier prosi o wsparcie dla zakażonych
Premier wskazuje, że oddawać krew na rzecz chorych mogą osoby, które od 28 dni nie wykazują objawów zakażenia. Osoby bezobjawowe zaś mogą zgłosić się do punktów pobrań już 11 dni od zakończenia izolacji. Pomoc mogą nieść obywatele od 18 do 65 roku życia.
Niezbędne jest również spełnienia kwalifikacji, przyjętych w rozporządzeniu dotyczącym krwiodawstwa. Kobiety po przebytej ciąży oraz osoby po transfuzji będą musiały przejść przed dodatkowy wywiad lekarski.
Osocze jest pobierane metodą plazmaferezy. Pozwala to na oddzielenie osocza oraz pozostałych składników od krwi. Premier podaje, że osocze jest następnie zamrażane oraz podawane chorym w ilościach od 200 do 400 ml.
Zawarte w osoczu ozdrowieńców przeciwciała mają neutralizować wirusa oraz ostatecznie wyeliminować go z organizmu zakażonego. Warto zaznaczyć, że terapia osoczem nie jest nowym wynalazkiem. Była ona stosowana do zwalczania wirusa EBOLA, "ptasiej grypy" oraz wirusa grypy A (H1N1).
Szczegółowe informacje możecie znaleźć na oficjalnej stronie rządu.
Członkowie Rady Ministrów potwierdzają doniesienia o malejącej liczbie zachorowań. Szczególną bolączką premiera jest utrzymujący się poziom zgonów. Oscyluje on w okolicach 600 śmierci dziennie. Wiemy też, że dotychczas krew oddało już ponad 8 tysięcy osób.
Procedura oddawania osocza ⬇️ pic.twitter.com/HsOB6KRX6r
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 25, 2020
Przewidziane są również specjalne przywileje dla dobroczyńców. Mateusz Morawiecki wymienił między innymi ulgi podatkowe na darowizny, dodatkowe dwa dni wolnego od pracy, zniżki na transport miejski, a nawet specjalny pakiet usług medycznych. - Prawdziwą nagrodą jednak jest to, że możemy uratować komuś życie - tłumaczy premier. Co więcej, proces oddawania osocza zajmuję jedynie 30 minut.
Rada Ministrów rozpoczęła już szeroko zakrojoną kampanię informacyjną, zachęcającą do wspierania cierpiących na COVID-19. Działania są prowadzone za pośrednictwem oficjalnych stron rządowych oraz mediów społecznościowych.
Premier zaznacza też, że niewielkie ustąpienie pandemii zwiększyło dostępność łóżek oraz respiratorów.
Organizator środowej konferencji wciąż jednak nie opublikował w Dzienniku Ustaw ustawy antycovidowej - projektu, uproszczającego przepisy wdrażania medyków do walki z pandemią. Dokument podpisany przez prezydenta zakłada także dodatki dla wszystkich specjalistów.
Źródło: [GOV.pl/Kancelaria Premiera]