Prawo jazdy. (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Źródło: (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 20 Lipca 2020

Każdy będzie musiał wymienić bezterminowe prawo jazdy. Nie ominie was opłata ewidencyjna

Prawo jazdy już w najbliższej przyszłości będzie trzeba wymieniać. Każdy z nas, kto posiada bezterminowy dokument, będzie musiał pokryć dodatkowe koszty. Kierowcy otrzymali jednak czas na załatwienie tej palącej kwestii. Cena takiego działania może wynieść nawet do 100 złotych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, W Polsce nie otrzymamy już bezterminowego prawa jazdy. Każdy z nas, kto posiada tak zwany "stary" dokument będzie musiał wyrobić sobie następny. Wiązać się z tym będą dodatkowe opłaty. Przyszli kierowcy będą otrzymywać prawo jazdy na nie więcej niż 15 lat. Decydować o tym będą takie czynniki, jak problemy zdrowotne zdającego.

Prawo jazdy będzie wiązać się z kolejnymi kosztami

Przypomnijmy, że w naszym prawodawstwie prowadzono znaczące zmiany. Z wdrożonych przepisów wynika, że będziemy mogli korzystać z bezterminowego prawa jazdy jeszcze do 2028 roku. Do tego czasu każdy, kto prowadzi pojazd osobowy będzie musiał wymienić dawny dokument. Gazeta.pl podaje, że lokalne urzędy będą przyjmować wnioski o wydanie nowego prawa jazdy. Będzie ono przyznawane z 15-letnim okresem ważności.

Każdy, kto będzie wymieniał dokument upoważniający do prowadzenia samochodu będzie musiał uiścić opłatę w wysokości około 100 złotych. Gazeta.pl wskazuje, że wciąż nie wiadomo, czy kwota ta zostanie zmieniona w ciągu najbliższych 8 lat. Tak zwana opłata ewidencyjna będzie obowiązywać kierowców ze "starym" dokumentem. 

Nowe prawo jazdy dla objętych zmianami kierowców, nie będzie wiązało się z kolejnymi badaniami lekarskimi. Te dotyczyć będą jedynie tych, którzy będą wyrabiać sobie dokument o określonym terminie przydatności. Działanie to pozwoli zaoszczędzić Polakom aż 200 złotych. 

Źródło: [Gazeta.pl]