wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wojna w samym sercu PiS tuż przed wyborami, media nie mają wątpliwości. Na Nowogrodzkiej robi się gorąco

12 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Prawo i Sprawiedliwość coraz poważniej traktuje scenariusz zmiany w Pałacu Prezydenckim po kolejnych wyborach. Według doniesień Onetu na Nowogrodzkiej wrze od wzajemnych oskarżeń o przyczynę coraz słabszych notowań prezydenta.

Poważne problemy prezydenta Dudy rozpoczęły się wraz z przeniesieniem terminu wyborów na późniejszy. W związku z rolą, jaką odgrywał w tym Jarosław Gowin, to on jest najczęściej obwinianym o kampanijne problemy prezydenta politykiem Zjednoczonej Prawicy. Niemniej, lista nazwisk nie ogranicza się tylko do niego.

Wojna na szczycie PiS

Jak donoszą media, niemal na równi z Gowinem Jarosław Kaczyński obwinia Zbigniewa Ziobrę. Zdaniem prezesa PiS politycy Solidarnej Polski z ministrem sprawiedliwości na czele nie kiwnęli nawet palcem, by wspomóc kampanię prezydenta. O to samo zresztą oskarżany jest Gowin i jego porozumienie. Z konfliktów wewnątrz ZP wyłania się widok niespotykanej wręcz demobilizacji wszystkich frakcji. 

Pomimo włączenia w kampanię uwielbianej przez najtwardszy elektorat PiS Beaty Szydło, jej zaangażowanie wydaje się nie odzwierciedlać stawki wyborów, o której pisał w liście do członków PiS Jarosław Kaczyński. Zupełnie niewidoczny jest również szef kampanii prezydenta Joachim Brudziński.

Większe zaufanie tej dwójki widać natomiast w wojnie, którą od dawna prowadzą z Mateuszem Morawieckim. Pomimo że sam Kaczyński zdaje się nie obwiniać premiera za obecną sytuację to jednak w pozostałych politykach Zjednoczonej Prawicy słychać mocne niezadowolenie z działalności premiera. Pretensje ma wyrażać również Andrzej Duda.

Z winy Morawieckiego prezydent ma rzekomo problemy z narzuceniem wiarygodnej narracji kampanijnej. Retoryka premiera wobec opozycji podczas wniosku o wotum zaufania do rządu wyrządziła Dudzie poważne problemy w pozyskiwaniu elektoratu centrowego, z zasady niechętnego oskarżeniom w stylu opozycji reprezentującej "obce wpływy". 

Wielu komentatorów podkreśla, że tylko wygrana Andrzeja Dudy może uratować niewiarygodnie osłabioną jedność Zjednoczonej Prawicy. W przypadku porażki prezydenta bardzo możliwa jest otwarta wojna pomiędzy politykami, a w rezultacie upadek całego rządu. 

Źródło: Onet.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >