wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Rządowy projekt ruszył. Szczęśliwcy otrzymali powitalne 250 zł

8 Lutego 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, zaczęły działać. Jak dotąd, do programu dołączyły przede wszystkim największe przedsiębiorstwa. Część z pracowników otrzymało już wpłatę powitalną. Na ten cel ZUS przeznaczy przeszło 250 mln zł.

Pracownicze Plany Kapitałowe mają być częścią Programu Budowy Kapitału. To jeden z filarów projektu Mateusza Morawieckiego – Strategii Na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, przypomina "Super Express". Z informacji portalu "Business Insider" wynika, że w ramach programu zgromadzono już 275 mln zł oszczędności, z czego ponad 71 mln zł pochodzi z wpłat państwa. Przewiduje się, że wiosną tego roku zgromadzone aktywa przekroczą miliard złotych.

– Pracownicze Plany Kapitałowe są programem, który daje możliwość zabezpieczenia godnej emerytury i życia oraz gwarancję ze strony państwa – mówił cytowany przez "SE" Mateusz Morawiecki.

PPK jak do tej pory objęło firmy, które zatrudniają powyżyżej 250 osób. Przewiduje się jednak, że dostęp do tej formy oszczędzania uzyskają w 2020 roku również pracownicy nieco mniejszych przedsiębiorstw.

PPK. Ponad milion osób przystąpiło do programu

Na ten moment do programu przystąpiło ponad 2 mln osób z firm od 50 do 249 osób. Największe przedsiębiorstwa mogły przystąpić do programu do 25 października ubiegłego roku. Wraz z końcem stycznia minął zatem pierwszy kwartał działalności programu, a co za tym idzie – pierwsi pracownicy otrzymali obiecane prezenty w postaci jednorazowej wpłaty powitalnej w wysokości 250 zł netto. "SE" zaznacza, że pieniądze wpłynęły na rachunki pracowników, którzy zdecydowali się dołączyć do programu i regularnie odprowadzali składki przez wspomniane trzy miesiące, niezależnie od wysokości składek każdego z nich.

Pierwsze pieniądze wpłynęły z dniem 30 stycznia. Pozostała część członków PPK ma otrzymać wpłaty powitalne do końca marca. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeznaczy na ten cel ponad 250 mln zł.

"Business Insider" przypomina, że wszystkim, którzy zdecydowali się dołączyć do PPK przysługuje również roczna dopłata w wysokości 240 zł. Warto jednak zaznaczyć, że by tak sie jednak stało, suma wpłat finansowanych przez pracownika i pracodawcę w danym roku musi wynieść nie mniej niż 3,5 proc. z 6-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >