ppk rząd. Pixabay.comŹródło: Pixabay.com
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 8 Lutego 2020

Rządowy projekt ruszył. Szczęśliwcy otrzymali powitalne 250 zł

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, zaczęły działać. Jak dotąd, do programu dołączyły przede wszystkim największe przedsiębiorstwa. Część z pracowników otrzymało już wpłatę powitalną. Na ten cel ZUS przeznaczy przeszło 250 mln zł.

Pracownicze Plany Kapitałowe mają być częścią Programu Budowy Kapitału. To jeden z filarów projektu Mateusza Morawieckiego – Strategii Na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, przypomina "Super Express". Z informacji portalu "Business Insider" wynika, że w ramach programu zgromadzono już 275 mln zł oszczędności, z czego ponad 71 mln zł pochodzi z wpłat państwa. Przewiduje się, że wiosną tego roku zgromadzone aktywa przekroczą miliard złotych.

– Pracownicze Plany Kapitałowe są programem, który daje możliwość zabezpieczenia godnej emerytury i życia oraz gwarancję ze strony państwa – mówił cytowany przez "SE" Mateusz Morawiecki.

PPK jak do tej pory objęło firmy, które zatrudniają powyżyżej 250 osób. Przewiduje się jednak, że dostęp do tej formy oszczędzania uzyskają w 2020 roku również pracownicy nieco mniejszych przedsiębiorstw.

Papież Franciszek zawiódł wszystkich. Nikt nie spodziewał się takich słówPapież Franciszek zawiódł wszystkich. Nikt nie spodziewał się takich słówCzytaj dalej

PPK. Ponad milion osób przystąpiło do programu

Na ten moment do programu przystąpiło ponad 2 mln osób z firm od 50 do 249 osób. Największe przedsiębiorstwa mogły przystąpić do programu do 25 października ubiegłego roku. Wraz z końcem stycznia minął zatem pierwszy kwartał działalności programu, a co za tym idzie – pierwsi pracownicy otrzymali obiecane prezenty w postaci jednorazowej wpłaty powitalnej w wysokości 250 zł netto. "SE" zaznacza, że pieniądze wpłynęły na rachunki pracowników, którzy zdecydowali się dołączyć do programu i regularnie odprowadzali składki przez wspomniane trzy miesiące, niezależnie od wysokości składek każdego z nich.

Pierwsze pieniądze wpłynęły z dniem 30 stycznia. Pozostała część członków PPK ma otrzymać wpłaty powitalne do końca marca. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeznaczy na ten cel ponad 250 mln zł.

"Business Insider" przypomina, że wszystkim, którzy zdecydowali się dołączyć do PPK przysługuje również roczna dopłata w wysokości 240 zł. Warto jednak zaznaczyć, że by tak sie jednak stało, suma wpłat finansowanych przez pracownika i pracodawcę w danym roku musi wynieść nie mniej niż 3,5 proc. z 6-krotności minimalnego wynagrodzenia.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zgłoszenia tylko do końca marca. Ty też możesz dostać nawet 2,5 tys. zł

2. Katastrofa samolotu w USA. Wszyscy pasażerowie i pilot zginęli

3. Ku przestrodze, mrożące krew w żyłach nagranie. Kobieta w ciąży wbiegła na tory

4. 500 plus w obecnej formie funkcjonować będzie tylko do przyszłego roku. Niepewny los świadczenia

5. Ksiądz nagradza hojnych parafian. Wiemy, na co wyda datki zebrane po kolędzie

6. Pięć młodych osób zginęło na miejscu w zachodniej Polsce. Prokuratura przekazała porażające szczegóły