wtv.pl > Polska > Poznań. Dwa obszary zagrożone wścieklizną. Powiatowy Lekarz Weterynarii wprowadził obostrzenia
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:11

Poznań. Dwa obszary zagrożone wścieklizną. Powiatowy Lekarz Weterynarii wprowadził obostrzenia

Jakub Kaminski/East News
Jakub Kaminski/East News

Poznań. Wykryto przypadki nietoperzy ze wścieklizną. W związku z tym Powiatowy Lekarz Weterynarii wyznaczył dwa obszary zagrożone. Ograniczenia już obowiązują.

Wścieklizna w Poznaniu. Dwa obszary z obostrzeniami

Poznań. W piątek 24 września Powiatowy Lekarz Weterynarii podjął decyzję o wyznaczeniu dwóch obszarów zagrożonych w związku z wykryciem nietoperzy zakażonych wścieklizną. 

Obszary najbardziej narażone znajdują się przy ul. Żeromskiego, Umultowskiej i Kresowej. Lekarz alarmuje, że niebezpieczne tereny obejmują znaczną część Jeżyc i fragment Sołacza.

Z uwagi na zagrożenie Powiatowy Lekarz Weterynarii wprowadził obostrzenia. Na tych obszarach psy należy wyprowadzać na smyczy i w kagańcu. Z kolei koty nie powinny być wypuszczane swobodnie z domów.

Dodatkowo służby zalecają unikanie kontaktów z dzikimi zwierzętami. W obszarach zagrożonych nie można organizować żadnych wydarzeń z udziałem zwierząt m.in. konkursów czy wystaw.

Niebezpieczne tereny mają być specjalnie oznakowane. Ograniczenia obowiązują aż do odwołania.

Co zrobić, gdy spotkamy zakażone zwierzę?

Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu prosi o szczególną ostrożność i “uświadamianie dzieci”. Nie wolno podchodzić do np. wiewiórek czy lisów.

Jeżeli na drodze pojawi się chore lub martwe zwierzę, to należy niezwłocznie zawiadomić straż miejską. Pod żadnym pozorem nie wolno go dotykać.

Poza tym Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał nakaz zaszczepienia wszystkich psów w obszarach zagrożonych. W pozostałych terenach komunikat ma charakter zalecenia - warto zaszczepić nie tylko psy, lecz także koty w całym Poznaniu.

Groźny wirus szerzy się w Poznaniu

Wściekliznę wywołuje wirus, który może przenieść się ze zwierząt na człowieka. Transmisja następuje drogą kropelkową np. po ugryzieniu, bezpośrednim kontakcie śliny zakażonego zwierzęcia ze śluzówkami lub uszkodzoną skórą człowieka.

Jak rozpoznać wściekliznę? Okres inkubacji wirusa waha się od 3 od 8 tygodniu, a czasami może trwać nawet dłużej. O zakażeniu mogą świadczyć m.in. gorączka, bóle głowy, niepokój, nudności i obrzęki skóry wokół miejsca ugryzienia. Charakterystycznymi symptomami u ludzi są także wodowstręt i światłowstręt.

Po ryzykownym kontakcie ze zwierzęciem należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Po ugryzieniu wykonuje się szczepienie na wściekliznę w celach profilaktycznych.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane