wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

W Poznaniu powstało miejsce z darmowym wsparciem dla osób po przemocy seksualnej

25 Lutego 2021

Autor tekstu:

Maja Staśko

Udostępnij:

Dziś o 12:00 odbyło się spotkanie inaugurujące projekt "Mocna – Centrum Siły i Wsparcia", w trakcie którego jego przedstawicielki opowiadały o założeniach, planach i oferowanej pomocy. Na spotkaniu były także przedstawicielki poznań

Mocna – Centrum Siły i Wsparcia to projekt, dzięki któremu mieszkanki aglomeracji poznańskiej otrzymają dostęp do bezpłatnych usług psychologicznych, prawnych oraz informacyjnych, a także pierwszego kontaktu po przemocy seksualnej. Odbędą się warsztaty samoobrony, zgody w relacjach intymnych oraz asertywności WENDO, a także szkolenia dla specjalistów i specjalistek w ramach działań edukacyjnych. Niedługo powstanie także również kieszonkowa ulotka z informacjami o instytucjach pomocowych.

Projekt prowadzi Fundacja Preludium, która ma doświadczenie w niesieniu pomocy psychologicznej osobom z doświadczeniem przemocy seksualnej. Instytucja pomaga szczególnie tym kobietom i ich dzieciom, które mają utrudniony dostęp do pomocy instytucjonalnej, na przykład przez bariery transportowe, językowe czy związane z niepełnosprawnościami, oraz mają trudności w samodzielnym zgłoszeniu doświadczenia przemocy seksualnej. Fundacja upowszechnia również wiedzę dotyczącą dyskryminacji ze względu na płeć, a także edukuje o tym, czym jest przemoc seksualna i jak jej przeciwdziałać. Ponadto, szkoli specjalistów i specjalistki, które pracują z osobami doświadczającymi przemocy seksualnej lub zajmują się profilaktyką antyprzemocową wśród dzieci/młodzieży. Wspiera również pracownice seksualne, które doświadczyły przemocy w trakcie wykonywania swojej pracy.

Projekt jest realizowany z dotacji Programu "Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy" finansowanego z Funduszy EOG. Kolejne spotkanie - spotkanie założycielskie “Sieci na Rzecz Bezpieczniejszej Przestrzeni Publicznej” - odbędzie się 3 marca o godz. 12:00. Zapisać się na nie można w formularzu TUTAJ. Zgłoszenia do 28 lutego.

Gdzie w Poznaniu można znaleźć wsparcie po przemocy?

W Poznaniu funkcjonują także samorządowe instytucje, które pomagają osobom po przemocy: Centrum Interwencji Krysowej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Oprócz tego działają również dwie organizacje świadczące m.in. wsparcie psychologiczne dla osób doświadczających przemocy: Fundacja Poznańskie Centrum Profilaktyki Społecznej i Fundacja Dziecko w Centrum. Żadna z nich nie specjalizuje się w problemie przemocy seksualnej, który wymaga bardzo określonego działania. Dlatego powstał projekt Mocna – Centrum Siły i Wsparcia.

Część z tych organizacji pojawiła się na spotkaniu, m.in. MOPR Poznań, Strajk Kobiet Rokietnica, Sex Work Polska, KontenerART, Vege Pizza, Awaria sound system, Wydawnictwo Bomba, NBF Nowy Byt Feministyczny, Inicjatywa FeMade, J23 Sound System, Stowarzyszenie Antyprzemocowe Pomocnia Swarzędz. Na spotkaniu wypowiadała się także Stella Gołębiewska, pełnomocniczka Prezydenta Miasta Poznania ds. Polityki równości, która objęła matronat nad projektem.

Pojawiła się także przedstawicielka poznańskiego oddziału Centrum Praw Kobiet. To bardzo młody oddział Centrum Praw Kobiet, który działa dopiero od kilku miesięcy. W tym czasie do oddziału zdążyło się zgłosić bardzo wiele kobiet po gwałtach.

Poznań przeciwko przemocy seksualnej

W 2018 i 2019 r. Miasto Poznań zorganizowało kampanię społeczną "Nie to nie". "Nie, to nie była gra", "Nie, to nie będzie tu tolerowane" - takie hasła można było zobaczyć na plakatach, billboardach i animacjach w poznańskich klubach, na przystankach czy w tramwajach i autobusach.

"Przemoc seksualna nie ma zasad.To nie podryw ani flirt. To nie gra.To każda forma kontaktu seksualnego, którego nie chciałaś/eś. Występuje zawsze, gdy mówisz „nie” lub nie jesteś w stanie tego powiedzieć – także w stałym związku. Może łączyć się z szantażem, groźbami czy też nadużyciem Twojego zaufania" - czytamy na stronie kampanii https://nietonie.com/. Znajdują się tam też opisy gwałtu w klubie i w domu oraz molestowania na ulicy, w tramwaju, na domówce wraz z odpowiednimi zapisami prawnymi.

Punkt Interwencji Kryzysowej

ul. Niedziałkowskiego 30Telefon: 61 835 48 65, 61 835 48 66 (czynne całą dobę)E-mail: pik.poznan@neostrada.pl Psychologowie i prawnicy dyżurują całą dobę przez wszystkie dni w roku.Interwenci PIK udzielają wsparcia informacyjnego i psychologicznego, podpowiedzą jak zgłosić przemoc seksualną na Policję lub do prokuratury, udzielą wsparcia psychologicznego w sytuacji doświadczenia przemocy seksualnej.

Fundacja Preludium

Skontaktuj się z osobą pierwszego kontaktu, która zapisze Cię na bezpłatne konsultacje psychologiczne i/lub prawne. Zostaną Ci udzielone wszystkie niezbędneinformacje.Wtorek: 13:00 – 17:00Środa: 9:00 – 13:00Czwartek: 14:00 – 18:00Piątek: 12:00 – 16: 00E-mail: kontakt@preludium.pro Telefon: 570 303 760

Centrum Praw Kobiet w Poznaniu

al. Marcinkowskiego 11/10Godziny otwarcia sekretariatu:poniedziałek-piątek: 10:00-18:00Telefon: 511 660 128E-mail: cpk_poznan@cpk.org.pl

Kontakt na Facebooku

Strona na Facebooku Preludium: https://www.facebook.com/PreludiumFundacja.Strona na Facebooku Mocna: https://www.facebook.com/MocnaCentrum.Strona internetowa Preludium : http://preludium.pro/.

Strona na Facebooku poznańskiego oddziału Centrum Praw Kobiet: https://www.facebook.com/Centrum-Praw-Kobiet-Oddzia%C5%82-w-Poznaniu-111594997350195.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >