Pożar katedry w Nantes.. WTV
Źródło: WTV
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 18 Lipca 2020

Ogromny pożar znanego na całym świecie zabytku. Tragiczne wieści z Francji

Pożar w katedrze w Nantes we Francji wybuchł w sobotni poranek, wskazuje Radio Zet. Z informacji przekazanych przez zlokalizowaną na zachodzie kraju straż pożarną z departamentu Loara Atlantycka wynika, że sytuacja wygląda na poważną.

Płonie kolejny zabytek we Francji. Po spustoszonej przez żywioł słynnej budowli Notre Dame w Paryżu (pożar wybuchł 15 kwietnia 2019 roku) przyszła pora na katedrę w leżącym na północy kraju Nantes. Powołując się na agencję AFP, radiozet.pl wskazuje, że pożar do tej pory nie został opanowany.

Pożar w katedrze w Nantes

Według centrum operacyjnego ds. pożarów i ratownictwa Codis pożar zdaje się poważny. Tuż przed godziną 8 na miejscu znalazło się aż 60 strażaków, co daje niejakie pojęcie dotyczące skali zdarzenia.

Służby pożarnicze postawiono na nogi w sobotni poranek, w okolicach godziny 7.45. Przyczyny katastrofy nie są na razie znane. Media społecznościowe obiegają z kolei nagrania trawionego przez żywioł zabytku.

Pożar katedry w Nantes.

Poza oficjalnymi źródłami materiały z miejsca zdarzenia publikują też za pośrednictwem Twittera liczni mieszkańcy miasta.

Pożar katedry w Nantes.

Budowa katedry św. Piotra i Pawła w Nantes ruszyła w 1434 roku i potrwała przeszło 400 lat. Wobec niewystarczającej potrzebom wiernych katedry romańskiej władze zdecydowały, że konieczne jest powstanie nowego miejsca kultu religijnego. Kościół zamknięto w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej z lat 1789–1799. Dostęp do katedry przywrócono w roku 1802.

Warto zaznaczyć, że nie jest to bynajmniej pierwszy przypadek, gdy żywioł dotknął historyczny budynek. W 1972 r. wielki pożar wybuchł na dachu katedry, niszcząc znaczną część wewnętrznego wyposażenia, które zostało kolejno jedyni częściowo zrekonstruowane.

Źródło: radiozet.pl / twitter