Pożar katedry w Nantes.. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 18 Lipca 2020

Ogromny pożar znanego na całym świecie zabytku. Tragiczne wieści z Francji

Pożar w katedrze w Nantes we Francji wybuchł w sobotni poranek, wskazuje Radio Zet. Z informacji przekazanych przez zlokalizowaną na zachodzie kraju straż pożarną z departamentu Loara Atlantycka wynika, że sytuacja wygląda na poważną.

Płonie kolejny zabytek we Francji. Po spustoszonej przez żywioł słynnej budowli Notre Dame w Paryżu (pożar wybuchł 15 kwietnia 2019 roku) przyszła pora na katedrę w leżącym na północy kraju Nantes. Powołując się na agencję AFP, radiozet.pl wskazuje, że pożar do tej pory nie został opanowany.

Nauczyciel został pobity przez rasistów. Teraz wyciekło przerażające nagranie, grożą mu śmierciąNauczyciel został pobity przez rasistów. Teraz wyciekło przerażające nagranie, grożą mu śmierciąCzytaj dalej

Pożar w katedrze w Nantes

Według centrum operacyjnego ds. pożarów i ratownictwa Codis pożar zdaje się poważny. Tuż przed godziną 8 na miejscu znalazło się aż 60 strażaków, co daje niejakie pojęcie dotyczące skali zdarzenia.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Niebywałe nagranie Tadeusza Rydzyka trafiło do sieci. Został przyłapany na skandalicznym zachowaniu, przypominamy
2. Poznaliśmy plany rządu, szykują się zmiany. Chodzi o obostrzenia

Nie żyje słynna aktorka, zmarła w wieku 76 lat. Mogliście ją znać m.in. z Nie żyje słynna aktorka, zmarła w wieku 76 lat. Mogliście ją znać m.in. z "Dziwnego przypadku Bejnamina Buttona"Czytaj dalej

Służby pożarnicze postawiono na nogi w sobotni poranek, w okolicach godziny 7.45. Przyczyny katastrofy nie są na razie znane. Media społecznościowe obiegają z kolei nagrania trawionego przez żywioł zabytku.

Pożar katedry w Nantes.

Poza oficjalnymi źródłami materiały z miejsca zdarzenia publikują też za pośrednictwem Twittera liczni mieszkańcy miasta.

Pożar katedry w Nantes.

Budowa katedry św. Piotra i Pawła w Nantes ruszyła w 1434 roku i potrwała przeszło 400 lat. Wobec niewystarczającej potrzebom wiernych katedry romańskiej władze zdecydowały, że konieczne jest powstanie nowego miejsca kultu religijnego. Kościół zamknięto w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej z lat 1789–1799. Dostęp do katedry przywrócono w roku 1802.

Warto zaznaczyć, że nie jest to bynajmniej pierwszy przypadek, gdy żywioł dotknął historyczny budynek. W 1972 r. wielki pożar wybuchł na dachu katedry, niszcząc znaczną część wewnętrznego wyposażenia, które zostało kolejno jedyni częściowo zrekonstruowane.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka gwiazda TVN odchodzi z pracy. Nagła decyzja. Co się stało?
  2. Powiedział, co sądzi o TVP, a nadawca go pozwał. Dziś to telewizja musi zapłacić widzowi
  3. Stockinger niedawno trafił do szpitala, teraz jest w żałobie i załamany. Śmiertelna choroba wygrała
  4. Emerytura będzie jeszcze wyższa, wystarczy poczekać. ZUS w następnej transzy wypłaci wyższą trzynastkę
  5. Były mąż Marty Kaczyńskiej przerywa milczenie. Mówi o głośnym skandalu
  6. Wiemy, co dalej z maseczkami. Łukasz Szumowski powiedział wszystko

Źródło: radiozet.pl / twitter