Powrót do szkół. WTV
Źródło: WTV
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 28 Sierpnia 2020

Powrót do szkół zostanie przesunięty? Wszyscy rodzice powinni wiedzieć, ważne zmiany w konkretnych szkołach

Powrót do szkół, zgodnie z decyzją Dariusza Piontkowskiego, powinien mieć miejsce już 1. września. Okazuje się, że postanowienie to nie przypadło do gustu samorządowcom, rodzicom, nauczycielom, a nawet uczniom. Wokół nowego roku szkolnego narosło wiele wątpliwości.

Kryzys epidemiczny doprowadził do podjęcia wielu, zaskakujących decyzji. Na samym początku pandemii Polki i Polacy stosowal się do wszystkich zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Polityka Prawa i Sprawiedliwości w sprawie reżimu sanitarnego budzi skrajne emocje. Ministerstwo Zdrowia od kilku tygodni odnotowuje drastyczny wzrost zachorowań. Okazuje się, że mimo pogarszającej się sytuacji, Dariusz Piontkowski zadecydował o młodzieży. Powrót do szkół ma mieć miejsce już pierwszego września.

Powrót do szkół pierwszego września? Część szkół protestuje

Przypomnijmy, że część samorządowców nie wyraża zgody na rozpoczęcie roku szkolnego pierwszego września. Wielu nauczycieli wskazuje, że nie każda szkoła ma możliwość wdrożenia zaleceń Dariusza Piontkowskiego i sanepidu. Dyrektorzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Kierownicy niektórych placówek oświaty przesunęli apele wrześniowe. Całe zamieszanie argumentują zagrożeniem epidemicznym. Do decyzji tej nie jest wymagana zgoda inspektorów. Dyrektorzy mają prawo na ustalenie kilku dni wolnych w ciągu roku.

Po powrocie do szkół dzieci oraz młodzież będzie musiała zastosować się do zasad bezpieczeństwa. Zachowanie odstępstw, dezynfekcja rąk to zaledwie namiastka zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wyjaśnijmy, że pierwszego września odbędą się spotkania organizacyjne. Pedagodzy wytłumaczą, jak dokładnie będzie wyglądać życie w nowej rzeczywistości szkolnej. Również rodzice oraz osoby z zewnątrz nie będą miały wstępu do placówek. 

Powrót do szkół od kilku dni nie schodzi z medialnego świecznika. Przypomnijmy, że rozwój pandemii jest niezwykle dynamiczny. Rządzący od samego początku zastrzegali, że zaostrzenie pewnych obostrzeń może mieć miejsce. Obecnie, restrykcje są dostosowywane indywidualnie do danego powiatu. Główny Inspektorat Sanitarny będzie na bieżąco śledził sytuacje, jakie będą miały miejsce w placówkach oświaty. Eksperci będą reagowali od razy, gdy dojdzie do niepokojących zdarzeń.