Powstanie alternatywa dla pomnika smoleńskiego? Rafał Betlejewski wyszedł z wyjątkową inicjatywą. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 3 Lutego 2020

Powstanie alternatywa dla pomnika smoleńskiego? Rafał Betlejewski wyszedł z wyjątkową inicjatywą

Pomnik smoleński od lat polaryzuje polskie społeczeństwo. Alternatywę dla upamiętniających ofiary czarnych schodów do nieba, które od kwietnia 2018 roku stoją na warszawskim placu Piłsudskiego, zaprezentował polski aktywista Rafał Betlejewski.

Zbliża się niezwykle ważna data – 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Choć trudno w to uwierzyć, temat Smoleńska dzieli nasze społeczeństwo już od dekady. Jednym z symboli owego podziału jest bez wątpienia znajdujący się w ogrodzie saskim pomnik. Jedni traktują go jak święte miejsce; inni omijają szerokim łukiem.

"Czarny pomnik nie wyraża przecież całej Polski. Oprócz Polski rozpaczliwej, niedotykalskiej i urażonej istnieje jeszcze Polska pozytywna, która potrafi żałobę przekuć w coś pozytywnego", pisze za pośrednictwem swojego Facebooka Betlejewski. Jego zdaniem pomnik w obecnej formie jest "zbyt patetyczny, nadęty państwową rolą, a przez to niedotykalny". Co więcej, prezentuje "cierpienie zazdrosne, wykluczające". Wykluczające, a więc polaryzujące polskie społeczeństwo.

Jaką alternatywę proponuje zatem aktywista? Pomarańczowy pomnik smoleński, znajdujący się w sąsiedztwie czarnego pomnika i będący jego swoistym cieniem.

Pomnik smoleński w wersji pomarańczowej?

"Pomóż mi zrealizować Projekt Pomarańczowego Pomnika, na który można wchodzić. Pokaż, że weselsza, serdeczniejsza Polska istnieje!", czytamy na profilu Rafała Betlejewskiego. Miałaby to być ta sama bryła, jednak pomarańczowa. "Pomnik, na który można wejść", zapowiada aktywista.

Betlejewski zaznacza, że jego zdaniem Polska ma nie tylko smutną i żałobną twarz. To "Polska wesoła, bardziej otwarta. Polska pomarańczowa". Ta druga Polska w 10. rocznicę katastrofy zdaniem Rafała Betlejewskiego także zasługuje na swój pomnik.

Projekt Rafała Betlejewskiego

Zobacz propozycję alternatywy dla pomnika smoleńskiego

Jako miejsce, w którym miałby stanąć "pomarańczowy cień czarnego pomnika", Betlejewski proponuje plac przed Zachętą, który wciąż znajduje się w bliskim sąsiedztwie starego pomnika, jednak, jak zaznacza aktywista, należy do galerii sztuki, przez co jest wzięty w swoisty "cudzysłów sztuki".

Rafał Betlejewski organizuje zbiórkę na swój projekt. Link do niej znajduje się na jego facebookowym profilu.