Polska partie polityczne. (zdj. Il. ); Jakub Kaminski/East NewsŹródło: (zdj. Il. ); Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 12 Czerwca 2020

Wydało się, ile pieniędzy mają partie polityczne w Polsce. Niebotyczne sumy wprowadzają w osłupienie

Polska przeznacza ogromne pieniądze na funkcjonowanie partii politycznych. Dane przekazane przez PKW nie pozostawiają złudzeń. Największe ugrupowania posiadają niemałe majątki. Kwoty te za sam 2019 rok, liczone są w milionach. Ile dokładnie znajduje się na kontach największych organizacji?

Przypomnijmy, że każda partia polityczna co roku musi przedstawić Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdanie finansowe. Wykazują w nim kwoty, które znajdują się w posiadaniu organizacji. Za 2019 rok aż 85 z nich przedstawiło gigantyczne środki, jakie posiadają na swoich kontach. Postanowiliśmy przyjrzeć się przekazanym przez PKW informacjom. Niebotyczne kwoty wynikające ze składek, kredytów oraz subwencji z budżetu państwa, szokują.

Bydgoszcz. Skandaliczne zachowanie sprzedawców truskawek. Mieszkańcy postanowili interweniowaćBydgoszcz. Skandaliczne zachowanie sprzedawców truskawek. Mieszkańcy postanowili interweniowaćCzytaj dalej

Polska. Ile pieniędzy posiadają partie polityczne?

Zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i Platforma Obywatelska zgromadziły ponad 41 milionów złotych. Obie partie wzięły też kredyty. Na podium, pod względem finansów znajduje się też PSL, który posiada 7 milionów 866 tysięcy złotych. Zaraz za nim plasuje się Sojusz Lewicy Demokratycznej z oszczędnościami w wysokości 5 milionów 777 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że na zarejestrowane środki składają się darowizny, subwencja, składki członkowskie oraz gigantyczne kredyty. W przypadku PiS-u wynosi on aż 20 milionów złotych.

DZISIAJ GRZEJE: 1."Wiadomości" TVP pobiły same siebie i przekroczyły wszelkie granice. Manipulacja, której jeszcze nie było, zero bezstronności
2. Łzy same cisną się do oczu. Setki grobów na popularnej plaży w Brazylii

Polska umożliwia partiom politycznym zgromadzenie ogromnych pieniędzy. Z informacji Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że 7 organizacji nie przedstawiło swoich sprawozdań a trzy z nich zrobiły to po wyznaczonym przez PKW terminie. Wśród nich znajduje się między innymi organizacja Ryszarda Petru, "Teraz!". Nowoczesna, której był założycielem obecnie utrzymuje się głównie ze składek członkowskich. W innej sytuacji jest Lewica Razem (dawnej partia Razem), która funkcjonuje dzięki subwencji. Na 3 miliony 536 tysięcy złotych aż 3 miliony 146 złotych pochodzi z subwencji wyborczej. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1400 zł przez 3 miesiące. Ze świadczenia skorzystać będzie mogło 500 tys. Polaków, możliwe że ty też
  2. Mężczyzna wyszedł z domu na spacer. Już do niego nie wróci. Tragedia
  3. Jolanta Kwaśniewska wg Polek i Polaków najlepszą pierwszą damą? Agata Duda może się niepokoić
  4. Dariusz Piontkowski przekazał ważne wieści dla uczniów. Zmiany wchodzą w życie już dziś
  5. Kuriozalna wpadka na antenie Polsatu. Prowadzący nie mogli się uspokoić
  6. Naukowcy pokazali co widzi sztuczne oko. Efekty są zaskakujące

Źródło: [Państwowa Komisja Wyborcza]