wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wydało się, ile pieniędzy mają partie polityczne w Polsce. Niebotyczne sumy wprowadzają w osłupienie

12 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Polska przeznacza ogromne pieniądze na funkcjonowanie partii politycznych. Dane przekazane przez PKW nie pozostawiają złudzeń. Największe ugrupowania posiadają niemałe majątki. Kwoty te za sam 2019 rok, liczone są w milionach. Ile dokładnie znajduje się

Przypomnijmy, że każda partia polityczna co roku musi przedstawić Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdanie finansowe. Wykazują w nim kwoty, które znajdują się w posiadaniu organizacji. Za 2019 rok aż 85 z nich przedstawiło gigantyczne środki, jakie posiadają na swoich kontach. Postanowiliśmy przyjrzeć się przekazanym przez PKW informacjom. Niebotyczne kwoty wynikające ze składek, kredytów oraz subwencji z budżetu państwa, szokują.

Polska. Ile pieniędzy posiadają partie polityczne?

Zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i Platforma Obywatelska zgromadziły ponad 41 milionów złotych. Obie partie wzięły też kredyty. Na podium, pod względem finansów znajduje się też PSL, który posiada 7 milionów 866 tysięcy złotych. Zaraz za nim plasuje się Sojusz Lewicy Demokratycznej z oszczędnościami w wysokości 5 milionów 777 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że na zarejestrowane środki składają się darowizny, subwencja, składki członkowskie oraz gigantyczne kredyty. W przypadku PiS-u wynosi on aż 20 milionów złotych.

Polska umożliwia partiom politycznym zgromadzenie ogromnych pieniędzy. Z informacji Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że 7 organizacji nie przedstawiło swoich sprawozdań a trzy z nich zrobiły to po wyznaczonym przez PKW terminie. Wśród nich znajduje się między innymi organizacja Ryszarda Petru, "Teraz!". Nowoczesna, której był założycielem obecnie utrzymuje się głównie ze składek członkowskich. W innej sytuacji jest Lewica Razem (dawnej partia Razem), która funkcjonuje dzięki subwencji. Na 3 miliony 536 tysięcy złotych aż 3 miliony 146 złotych pochodzi z subwencji wyborczej. 

Źródło: [Państwowa Komisja Wyborcza]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >