wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

PAP: Ekspertka ostrzega "Uwaga na kościoły". Sprawa robi się poważna

8 Maja 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Polska stała się obiektem wielu badań prowadzonych przez meteorologów. Wspólnie z działaczami proekologicznymi ostrzegają przed nadchodzącą falą upałów. W konsekwencji do pandemii koronawirusa dołączyć może niebezpieczna dla wielu su

Gorące wakacje mogą kojarzyć nam się z wymarzonymi urlopami i długo wyczekiwanym relaksem. Jednak dla niektórych grup stanowią one istny dramat. Osoby w kryzysie bezdomności, pracownicy fizyczni, emeryci oraz rolnicy od kilku lat zmagają się z falami upałów, oraz suszy. Jak wynika z informacji przekazanych przez konserwatorkę zabytków, w szczególnym niebezpieczeństwie znajdują się kościoły. Alarmuje, że blachy nieosłonięte przez drzewa potrafią nagrzewać się aż do 60 stopni Celsjusza. 

Bogumiła J. Rouba w rozmowie Polską Agencją Prasową ostrzegła, że rekordowe wskaźniki na naszych termometrach mogą mieć przykre konsekwencje. Przekazuje ona, że belki tworzące strychy wielu zabytkowych budowli pod wpływem wysokich temperatur mogą ulec skurczeniu. Skutkuje to utratą stabilności budowli, a co za tym idzie jej zawaleniem. Stan, w jakim znajduje się tworzące konstrukcje drewno, również pozostawia wiele do życzenia.

Z relacji PAP wiemy też, że drewno, na którym stoi wiele świątyń jest poważnie przesuszone. Oznacza to, że wystarczy kilka dni w cieple, żeby naruszyć bezpieczeństwo konstrukcji. Prof. Rouba wskazuje dla PAP, że taki stan rzeczy wpływa też na poziom wilgoci w samych kościołach. Wywołuje on między innymi rozpadanie się polichromowanego tynku, jaki umieszcza się na sufitach budowli. Przyczyną takich sytuacji jest właśnie upał, który kurczy wyżej wymienione belki.

Źródło: [PAP]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >