wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ordo Iuris i nacjonaliści ponad prawem? Zdjęcia mówią wszystko, policja miała nic nie zrobić

25 Października 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Co się stało? Policja miała nie wyciągnąć konsekwencji prawnych wobec członków organizacji nacjonalistycznych. O rana pod Kościołem Świętego Krzyża trwał protest Strajku Kobiet. Na miejsce stawili się narodowcy bez maseczek czy przyłbic.

Zgodnie z przepisami reżimu sanitarnego w przestrzeni publicznej każdy jest zobowiązany do zakrywania ust oraz nosa. Wyjątki od reguły dotyczą jedynie osób posiadających specjalne zaświadczenie lekarskie. Strajk Kobiet przekazał za pośrednictwem Twittera informacje o działaniach policji pod warszawskim kościołem. 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów na terenie czerwonej strefy nie można organizować zgromadzeń powyżej 5 osób, a odstęp między grupami powinien wynosić aż 100 metrów. Decyzja, choć motywowana bezpieczeństwem Polaków, wywołała falę sprzeciwu. Strajk Kobiet wskazuje, że prawo do protestu gwarantuje Konstytucja - akt nadrzędny wobec innych dokumentów. Organizatorki manifestacji osobiście pilnują, by uczestnicy przedsięwzięć odpowiednio zasłaniali usta oraz nos. Naruszenie przepisów sanitarnych natychmiastowo jest zgłaszane policji. 

Zaskakująca relacje. Policja nie chciała zareagować?

Organizatorki masowych demonstracji opublikowały wpis, w którym zrelacjonowały działania policji pod Kościołem Świętego Krzyża w Warszawie. Wśród uczestników kontrmanifestacji mogliśmy zauważyć lidera ugrupowania narodowców, Roberta Bąkiewicza oraz przedstawiciela Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Strajk Kobiet wskazuje, że obaj nie nałożyli maseczek. Policja miała spisać jedynie członka Ordo Iuris. Bąkiewicz zaś miał nie ponieść konsekwencji za prawdopodobne naruszanie zasad sanitarno-epidemiologicznych.

Niewykluczone, że nacjonalista spełnia przesłanki, które zwalniają go z realizowania przepisów narzuconych przez Radę Ministrów. Policja jednak, jak podaje Strajk Kobiet, miała nie zweryfikować przyczyn, dla których działacz stwarzał zagrożenie. Narodowiec manifestacje feministek określa "wyciem szatana". Jak sam wskazuje, "sataniści lewaccy atakują kościoły: św Anny, św Krzyża i katedrę na Starym Mieście" - czytamy we wpisach Bąkiewicza na Twitterze.

Funkcjonariusze policji musieli zabezpieczać zgromadzenia Strajku Kobiet w całej Polsce. Liderki ruchu winą za orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego obarczają nie tylko Zjednoczoną Prawicę, ale też Kościół katolicki. Co więcej, Konferencja Episkopatu Polski wydała specjalne stanowisko, w którym podziękowała za uznanie aborcji z przyczyn embriopatologicznych za niezgodną z Konstytucją. 

"Tą decyzją stwierdzono, że koncepcja „życia niewartego życia” stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego. Życie każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo" - czytamy we fragmencie postanowienia, który wywołał lawinę akcji w kościołach na terenie całej Polski. Policja w wielu przypadkach musiała oddzielić świątynie kordonami.

Co więcej, przed policją stanęło szczególne wyzwanie. Tysiące osób właśnie gromadzą się pod siedzibą katolickich mediów Tadeusza Rydzyka w Toruniu. Strajk Kobiet zapowiedział, że szeroko zakrojone działania będzie prowadzić aż do środy. Do tego czasu Zjednoczona Prawica ma unieważnić orzeczenie TK. Feministki deklarują, że nie interesuje ich sposób, w jaki rządzący zrealizują żądanie. W przypadku nie spełnienia oczekiwań, 28 października kobiety nie pójdą do pracy.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >