Polacy mogą mieć problem z wypłatą gotówki. flickr.com/Narodowy Bank PolskiŹródło: flickr.com/Narodowy Bank Polski
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 26 Kwietnia 2020

Polacy na potęgę wypłacają pieniądze. W bankomatach zaczyna brakować gotówki, chodzi o konkretne nominały

Polacy niemal lawinowo wypłacali pieniądze w pierwszych dniach epidemii, skutkiem czego w zarządzający bankomatami mają obecnie problem, by zasilić je w gotówkę. Narodowy Bank Polski oferuje pomoc, jednak proponowane przez NBP banknoty nie są obsługiwane przez urządzenia.

Sytuację opisywaną przez "Puls Biznesu" przytacza portal INNPoland.pl. Jak czytamy, NBP, chcąc rozwiązać problem, zaoferował zarządzającym urządzeniami banknoty dwustuzłotowe oraz te o najwyższym nominale – 500 zł. Tych ostatnich nie wypłacimy jednak w żadnych bankomacie, a dwustuzłotówki są obsługiwane jedynie przez urządzenia PKO BP.

W jednym z krajów już milion zakażonych. Fatalna doba, tragiczne doniesieniaW jednym z krajów już milion zakażonych. Fatalna doba, tragiczne doniesieniaCzytaj dalej

Polacy i deficyt stuzłotówek

Jako powód takiego stanu rzeczy portal wskazuje zachowanie obywateli w pierwszych tygodniach epidemii, kiedy to kierowani strachem Polacy zaczęli masowo wypłacać gotówkę. Według informacji przekazanych przez "Puls Biznesu" dzienna suma wypłat bankomatowych równała się wówczas niemal tygodniowemu zapotrzebowaniu w czasach sprzed pandemii.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Duży protest w centrum Katowic mimo pandemii. Manifestujący znaleźli sposób, na miejsce przyjechali mundurowi
2. Mężczyzna wypadł z 9. piętra. Nie żyje, trwa akcja policji

Z urządzeń niezwykle szybko znikły najbardziej pożądane nominały – pięćdziesięcio - oraz stuzłotowe. Innymi słowy, w bankomatach nie brakuje pieniędzy, a niezbędnych dla ich funkcjonowania nominałów.

Towarem deficytowym stały się zwłaszcza stuzłotówki. - Choć na koniec 2019 r. było ich w obiegu 1,373 mld, to zielonkawe banknoty z wizerunkiem króla Władysława Jagiełły stają się jednym z najbardziej pożądanych towarów przez sektor bankowy. Zarówno banki, jak i firmy obsługujące bankomaty zaczynają odczuwać ich brak - informuje "Puls Biznesu", cytowany przez INN Poland.

Narodowy Bank Polski zapewnia, że monitoruje sytuację, jednak na ten moment może zaoferować bankom jedynie banknoty o nominale 200 i 500 zł. Sprawa zatacza zatem koło.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaskakujące wyniki badań. Naukowcy sprawdzą czy nikotyna zapobiega rozprzestrzenianiu się komórek wirusa
  2. Dzisiaj wyjątkowa niedziela handlowa. Niektóre sklepy są otwarte, pomimo ograniczeń
  3. Papież Franciszek nawołuje wiernych do ważnej decyzji. Może mieć wpływ na życie każdego
  4. mBank go ukarał, bo nie dopełnił formalności przez zamknięte urzędy. Czy każdego klienta spotkać może niesprawiedliwość?
  5. Nocna oferta w Biedronce może się długo nie powtórzyć. Dyskont rozbija bank
  6. Jest oficjalna decyzja WizzAir ws. Polski. Nie jest dobrze, podano datę

Źródła: innpoland.pl / pb.pl