wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Polacy na potęgę wypłacają pieniądze. W bankomatach zaczyna brakować gotówki, chodzi o konkretne nominały

26 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Polacy niemal lawinowo wypłacali pieniądze w pierwszych dniach epidemii, skutkiem czego w zarządzający bankomatami mają obecnie problem, by zasilić je w gotówkę. Narodowy Bank Polski oferuje pomoc, jednak proponowane przez NBP banknoty nie są obsłu

Sytuację opisywaną przez "Puls Biznesu" przytacza portal INNPoland.pl. Jak czytamy, NBP, chcąc rozwiązać problem, zaoferował zarządzającym urządzeniami banknoty dwustuzłotowe oraz te o najwyższym nominale – 500 zł. Tych ostatnich nie wypłacimy jednak w żadnych bankomacie, a dwustuzłotówki są obsługiwane jedynie przez urządzenia PKO BP.

Polacy i deficyt stuzłotówek

Jako powód takiego stanu rzeczy portal wskazuje zachowanie obywateli w pierwszych tygodniach epidemii, kiedy to kierowani strachem Polacy zaczęli masowo wypłacać gotówkę. Według informacji przekazanych przez "Puls Biznesu" dzienna suma wypłat bankomatowych równała się wówczas niemal tygodniowemu zapotrzebowaniu w czasach sprzed pandemii.

Z urządzeń niezwykle szybko znikły najbardziej pożądane nominały – pięćdziesięcio - oraz stuzłotowe. Innymi słowy, w bankomatach nie brakuje pieniędzy, a niezbędnych dla ich funkcjonowania nominałów.

Towarem deficytowym stały się zwłaszcza stuzłotówki. - Choć na koniec 2019 r. było ich w obiegu 1,373 mld, to zielonkawe banknoty z wizerunkiem króla Władysława Jagiełły stają się jednym z najbardziej pożądanych towarów przez sektor bankowy. Zarówno banki, jak i firmy obsługujące bankomaty zaczynają odczuwać ich brak - informuje "Puls Biznesu", cytowany przez INN Poland.

Narodowy Bank Polski zapewnia, że monitoruje sytuację, jednak na ten moment może zaoferować bankom jedynie banknoty o nominale 200 i 500 zł. Sprawa zatacza zatem koło.

Źródła: innpoland.pl / pb.pl

Tagi:

Polska

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >