Wydatki Polaków na wakacje. Czy są zbyt duże? Niespodziewane kwoty
Pandemia COVID-19 wymusiła na rządzących pilne i często radykalne decyzje. Zasady ścisłego reżimu sanitarnego odcisnęły swoje piętno na branży turystycznej. Wsparcie z tarczy antrykryzysowej oraz poluzowanie licznych obostrzeń nie zakończyło problemów, z jakimi zmagają się przedsiębiorcy, którzy prowadzą kurorty, restaurację oraz hotele. Santander Consumer Bank wskazał, jakie kwoty zostaną przeznaczone przez Polaków na tegoroczne wakacje.
Polacy wydadzą na tegoroczne wakacje niemałe pieniądze?
Nie od dziś możemy obserwować stale rosnące ceny nad polskim morzem. Podobna sytuacja ma miejsce w górach. Noclegownie oraz gastronomia oczekują coraz większych pieniędzy za świadczenie usług na rzecz wczasowiczów. Santander Consumer Bank wskazuje, że 33% Polek i Polaków przeznaczą na wakacje jedynie 3 tysiące złotych. W zeszłym roku według analizy firmy Provident kwota ta wynosiła średnio 3400 złotych. Był to wzrost o 670 złotych względem 2017 roku.
Polacy muszą zmierzyć się z okrojoną ofertą turystyczną. Specjalne limity oraz obostrzenia będą obowiązywały w pływalniach, oraz w parkach rozrywki. Warto podkreślić, że jedynie 7.3% ankietowanych rozważa spędzenie urlopu poza granicami swojego kraju. W 2019 roku główną przeszkodą dla naszych rodaków były pieniądze. - Ponad połowa osób, które nie planują żadnego wyjazdu, jako powód podaje brak pieniędzy. Natomiast młodzi, częściej niż inne grupy wiekowe, wskazują, że nie wyjadą z powodu braku urlopu - wskazywała przedstawicielka firmy Provident, Karolina Łuczak w komunikacie z 2019 roku.
Santander Consumer Bank swoje badanie wykonał w drugiej połowie czerwca na reperezentatywnej grupie 1100 Polaków. Do przeprowadzenia ankiety wykorzystano metodę telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (CATI).
Badanie
Źródło: [Santander Consumer Bank/Polsat News/Provident/BusinessInsider]