Podatki: smartfony i pozostały sprzęt elektroniczny mogą być droższe nawet o kilkaset złotych.. (zdj. ilustr.) Public Domain Pictures / ag gajŹródło: (zdj. ilustr.) Public Domain Pictures / ag gaj
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 26 Maja 2020

Nawet paręset złotych więcej za produkty, których używamy wszyscy. Nowy podatek niebawem może wejść w życie

Podatki wprowadzane przez rządzących są uważnie obserwowane przez dbające o własne portfele społeczeństwo. Już niedługo smartfony oraz pozostały sprzęt elektroniczny mogą być droższe nawet o kilkaset złotych. Wszystko za sprawą planowanego przez Ministerstwo Kultury rozszerzenia opłaty reprograficznej.

Jak przypomina Radio ZET, dyskusja dotycząca rozszerzenia opłaty reprograficznej pojawiła się przed niespełna miesiącem. 29 kwietnia minister kultury Piotr Gliński w wywiadzie dla Wirtualnej Polski dał do zrozumienia, że planowane jest objęcie podatkiem kolejnych sprzedawanych urządzeń. Wicepremier zapewniał, że zmiana powinna zostać wprowadzona jak najszybciej, co pozwoliłoby wesprzeć fundusz ubezpieczeń dla artystów.

– Polska jest jednym z ostatnich europejskich krajów, która nie ma opłaty reprograficznej – mówił. Radiozet.pl wskazuje, że zdaniem Glińskiego wspomniane rozszerzenie miałoby nie wpłynąć na cenę urządzeń.

Profesor Simon nie dał się uciszyć TVP, teraz ujawnia niewygodne prognozy. Ma ostrzeżenie dla wszystkich PolakówProfesor Simon nie dał się uciszyć TVP, teraz ujawnia niewygodne prognozy. Ma ostrzeżenie dla wszystkich PolakówCzytaj dalej

Podatki a dobro artystów

Z ustawy dotyczącej praw autorskich wynika, że importerzy oraz producenci nośników służących do zwielokrotniania utworów chronionych prawem autorskim zobligowanie są dzielić się zyskami z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Prawo ma na celu rekompensować twórcom fakt wspomnianego zwielokrotniania ich dzieł.

Aktualizowane po raz ostatni w roku 2003 przepisy są jednak przestarzałe. Nie obejmują one bowiem nowoczesnych nośników, takich jak smartfony, tablety czy czytniki e-booków.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Agata Duda na zaskakujących zdjęciach sprzed wielu lat. Bardzo się zmieniła, poznalibyście?
2. Rząd wprowadza nowe zasady dotyczące urlopów. Możesz nie doczekać się wakacji wtedy, kiedy planujesz

Jak wskazuje Radio ZET, proponowane przez ministra kultury zmiany w istocie mogłyby doprowadzić do wzrostu cen urządzeń. Do kwoty należałoby bowiem doliczyć 6-procentową daninę dla artystów. W przypadku smartfona kosztującego około 1500 zł byłoby to zatem około 90 zł. Chcąc kupić warty 5 tys. zł telewizor, musielibyśmy jednak przygotować się na wzrost ceny o około 300 zł.

Choć przeciwny rozszerzaniu opłaty jest m.in. kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak, polscy artyści złożyli już pismo popierające propozycję wicepremiera. Pod listem podpisali się m.in. wokaliści Urszula Dudziak i Krzysztof Cugowski, oraz bestsellerowy autor Zygmunt Miłoszewski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kontrowersyjna decyzja w Kołobrzegu. Dotyczy między innymi sieci 5G
  2. Z samochodu nic nie zostało. Nie żyje jedna osoba. Tragiczny wypadek na słupie
  3. Nauczyciele do pracy przy czereśniach. Minister ma dla nich propozycję
  4. Spadek poparcia dla PiS, jakiego jeszcze nie było. Wynik sondażu zamiesza na Nowogrodzkiej
  5. Agata Duda na zaskakujących zdjęciach sprzed wielu lat. Bardzo się zmieniła, poznalibyście?
  6. Dzisiaj otwieranie granic i znoszenie kwarantanny. Wielki powrót do normalności u naszego sąsiada

Źródło: radiozet.pl