wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Nawet paręset złotych więcej za produkty, których używamy wszyscy. Nowy podatek niebawem może wejść w życie

26 Maja 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Podatki wprowadzane przez rządzących są uważnie obserwowane przez dbające o własne portfele społeczeństwo. Już niedługo smartfony oraz pozostały sprzęt elektroniczny mogą być droższe nawet o kilkaset złotych. Wszystko za sprawą planowanego przez Ministers

Jak przypomina Radio ZET, dyskusja dotycząca rozszerzenia opłaty reprograficznej pojawiła się przed niespełna miesiącem. 29 kwietnia minister kultury Piotr Gliński w wywiadzie dla Wirtualnej Polski dał do zrozumienia, że planowane jest objęcie podatkiem kolejnych sprzedawanych urządzeń. Wicepremier zapewniał, że zmiana powinna zostać wprowadzona jak najszybciej, co pozwoliłoby wesprzeć fundusz ubezpieczeń dla artystów.

– Polska jest jednym z ostatnich europejskich krajów, która nie ma opłaty reprograficznej – mówił. Radiozet.pl wskazuje, że zdaniem Glińskiego wspomniane rozszerzenie miałoby nie wpłynąć na cenę urządzeń.

Podatki a dobro artystów

Z ustawy dotyczącej praw autorskich wynika, że importerzy oraz producenci nośników służących do zwielokrotniania utworów chronionych prawem autorskim zobligowanie są dzielić się zyskami z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Prawo ma na celu rekompensować twórcom fakt wspomnianego zwielokrotniania ich dzieł.

Aktualizowane po raz ostatni w roku 2003 przepisy są jednak przestarzałe. Nie obejmują one bowiem nowoczesnych nośników, takich jak smartfony, tablety czy czytniki e-booków.

Jak wskazuje Radio ZET, proponowane przez ministra kultury zmiany w istocie mogłyby doprowadzić do wzrostu cen urządzeń. Do kwoty należałoby bowiem doliczyć 6-procentową daninę dla artystów. W przypadku smartfona kosztującego około 1500 zł byłoby to zatem około 90 zł. Chcąc kupić warty 5 tys. zł telewizor, musielibyśmy jednak przygotować się na wzrost ceny o około 300 zł.

Choć przeciwny rozszerzaniu opłaty jest m.in. kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak, polscy artyści złożyli już pismo popierające propozycję wicepremiera. Pod listem podpisali się m.in. wokaliści Urszula Dudziak i Krzysztof Cugowski, oraz bestsellerowy autor Zygmunt Miłoszewski.

Źródło: radiozet.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >