wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Szczegół w Tarczy Antykryzysowej, na który najprawdopodobniej nie zwróciliście uwagi. Nowy podatek zasili budżet państwa

29 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Podatek od Netflixa stał się kolejnym pomysłem rządu na poprawienie kondycji budżetu państwa. Jest to szczegół Tarczy Antykryzysowej realizowany w ramach podatku od cyfrowych gigantów. Poprzednie próby wdrożenia go spotkały się z kry

Duże wydatki socjalne, spadek PKB oraz międzynarodowy kryzys gospodarczy zmusza do szukania alternatywnych metod wspierania kondycji budżetu państwa. Już w zeszłym roku polski rząd rozważał wprowadzenie nowego podatku od tak zwanych cyfrowych gigantów jednak zrezygnował z tej inicjatywy po stanowczym sprzeciwie ze strony USA. Teraz pomysł ten wrócił na tapetę i ma być realizowany w ramach Tarczy Antykryzysowej.

Podatek od Netflixa: Nowy projekt ze strony rządu

Jak podaje gazeta.pl na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej miałoby wpłynąć półtora procenta przychodu platform takich jak "Netflix". Danina ma dotyczyć wszystkich firm świadczących tak zwane usługi audiowizualne na terenie Polski, na żądanie klienta. Dotyczy to nie tylko takich gigantów jak Amazon, Netflix czy Apple. Krajowi dostawcy jak VOD, Player czy Ipla również miałyby w taki sposób rozliczać swoje przychody.

Kwoty miałyby spływać tylko i wyłącznie do budżetu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej tak, aby instytucja ta mogła dotować między innymi produkcję filmów. Pięniądze swoje przeznaczenie znalazły by również w stypendiach dla scenarzystów czy też organizacji festiwalów filmowych. Z informacji portalu gazeta.pl wiemy, że wpływy, jakie otrzymałaby ta instytucja przy wprowadzeniu tego podatku, wyniosłyby około 17 milionów złotych.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >