PiS został nazwany "zorganizowaną grupą przestępczą".. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTERŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 19 Lipca 2020

Zaskakujące postanowienie sądu wobec słów wymierzonych w PiS. "Zorganizowana grupa przestępcza"

PiS został nazwany "zorganizowaną grupą przestępczą" przez prof. Wojciecha Sadurskiego. Wobec słów prawnika, które padły na Twitterze, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zdecydowali się oskarżyć mężczyznę o naruszenie dóbr osobistych. Decyzję w tej wydał Sąd Okręgowy w Warszawie.

Szczegóły sprawy przytacza "Gazeta Wyborcza". PiS postanowił wytoczyć proces cywilny prof. Wojciechowi Sadurskiemu wobec wpisu znanego konstytucjonalisty z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Sydney, a także Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W 2018 roku prawnik porównywał działania partii rządzącej do zorganizowanej grupy przestępczej.

Tadeusz Rydzyk nie wiedział, że jest nagrywany, kiedy wypowiedział niezwykle obraźliwe słowa. Dziś wielu jego zwolenników woli o nich nie pamiętaćTadeusz Rydzyk nie wiedział, że jest nagrywany, kiedy wypowiedział niezwykle obraźliwe słowa. Dziś wielu jego zwolenników woli o nich nie pamiętaćCzytaj dalej

PiS musi zapłacić 4 tys. zł

"Jeśli ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości, to po ustawce z ostatnich 2 dni powinno być jasne: żaden przyzwoity człowiek nie powinien iść w paradzie obrońców białej rasy, którzy na chwilę schowali swe falangi i swastyki, w zmowie ze zorganizowaną grupą przestępczą PiS", czytamy we wpisie Sadurskiego z 10 listopada 2018 roku, opublikowanym na dzień przed Marszem Niepodległości. 

PiS nazwany zorganizowaną grupą przestępczą.

Prawie nikt nie wie, że Andrzej Duda ma dwie siostry. Jedna z nich jest biologicznaPrawie nikt nie wie, że Andrzej Duda ma dwie siostry. Jedna z nich jest biologicznaCzytaj dalej

PiS zarzucił konstytucjonaliście naruszenie dóbr osobistych, wytaczając mu proces, w którym żądano kary 20 tys. zł na cel społeczny. Dziennik wskazuje, że władze partii apelowały też, by sąd zakazał Sadurskiemu dalszego wygłaszania poglądów, według których działalność Prawa i Sprawiedliwości zestawiano by z jakimkolwiek rodzajem przestępczej działalności.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Bardzo poważne ostrzeżenie dla wszystkich Polek i Polaków. Trwa niebezpieczny sezon w polskich lasach, nie chodzi o pożary
2. Wystarczy małe niedopatrzenie, chwila nieuwagi. A mandat 300 zł wpłynie błyskawicznie

PiS poniósł jednak klęskę. W połowie czerwca Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew, uznając go za niemający podstaw. Kosztami postępowania obciążono ponadto partię rządzącą. W efekcie Prawo i Sprawiedliwość, zamiast otrzymać satysfakcjonujący wyrok, zmuszone będzie zapłacić 4 tys. zł. W uzasadnieniu napisano: "Z uwagi na specyficzną rolę partii politycznych, w tym zwłaszcza partii obecnie rządzącej, musi się ona liczyć z daleko idącą krytyką, nawet wyrażoną w sposób ostry".

Sąd wskazał, że określenie "zorganizowana grupa przestępcza" zostało użyte w sposób metaforyczny. Podkreślono, że wolność wypowiedzi ma fundamentalne znaczenie w społeczeństwach demokratycznych. Sprawę określono jako konflikt dwóch wartości: wolności słowa oraz prawu do dobrego imienia. Uznano, że prymat w tym przypadku ma pierwsza z nich.

Orzeczenie nie jest prawomocne, wobec czego Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziała już odwołanie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny wypadek z udziałem autobusu w Warszawie. Jedna osoba ranna
  2. Powiedział, co sądzi o TVP, a nadawca go pozwał. Dziś to telewizja musi zapłacić widzowi
  3. Podczas karmienia piersią przestała reagować. Luna miała tyko trzy dni
  4. Wybuch i pożar w Castoramie, klienci są ewakuowani. Ucierpiały zaparkowane pod sklepem samochody
  5. Kto może zastąpić Łukasza Szumowskiego? Potencjalni kandydaci
  6. 6-latek został zaatakowany, turyści walczyli o jego życie. Tragedia na wakacjach za granicą

Źródło: Gazeta Wyborcza