PiS wprowadza nowe przepisy. Jakub Kaminski/East NewsŹródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 10 Kwietnia 2020

Po cichu przyjęto niepokojącą ustawę. O co chodzi?

PiS po cichu wprowadził dość tajemniczy przepis, za pomocą którego premier będzie mógł ustanowić dodatkowy dzień wolny od pracy podczas trwania epidemii, przekazał Onet. Partia rządząca zapewnia, że chodzi o bezpieczeństwo obywateli. Opozycja wskazuje jednak, że decyzja ta ma związek z wyborami.

Liczący przeszło 100 stron projekt ustawy znanej jako "Tarcza 2.0" został przegłosowany przez Sejm. Teraz, rzecz jasna, się nim Senat. Politycy niemal wszystkich opcji politycznych przekonywali, że wprowadzenie poprawek do poprzedniego projektu tzw. tarczy antykryzysowej jest konieczne. Wśród wprowadzanych zmian jedna zwróciła jednak szczególną uwagę opozycji. Chodzi o zmiany w ustawie o dniach wolnych od pracy, podaje Onet.

Macierewicz powraca u Rydzyka tuż przed rocznicą smoleńską. Na antenie przedstawił swoją kolejną teorięMacierewicz powraca u Rydzyka tuż przed rocznicą smoleńską. Na antenie przedstawił swoją kolejną teorięCzytaj dalej

PiS: "To dla wyborów nie ma żadnego znaczenia"

"W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, dniem wolnym od pracy jest także dzień określony przez Prezesa Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia", głosi zaproponowany przez Prawo i Sprawiedliwość przepis. Ma on w teorii zapewnić "bezpieczeństwo zdrowotne na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". W teorii, ponieważ wnioskujący o jego wprowadzenie polityk partii rządzącej Henryk Kowalczyk tegoż wprowadzenia nie uzasadnił.

Opozycja zaś, jak wskazuje w rozmowie z Onetem posłanka KO Izabela Leszczyna, nie zadała żadnych pytań. – Na pracę w komisji mieliśmy wczoraj ledwie 2 godziny. Przewodniczący Kowalczyk zdecydował, że pytań nie będzie. Protestowaliśmy, ale bez skutku – przekonuje polityk Koalicji Obywatelskiej. Wobec faktu, że nikt nie zamierzał wytłumaczyć, co na celu ma wprowadzenie owej poprawki, politycy KO zagłosowali przeciw, zapewnia Leszczyna, cytowana przez portal.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ministerstwo Zdrowia pokazało najnowszy raport. Tragiczne wieści, jedna z ofiar miała jedynie 35 lat
2. Mężczyzna na kwarantannie wszedł do metra. Zamknięta stacja w centrum. Pociągi nie kursują przez Śródmieście

Część ekspertów, w tym m.in. dziennikarz Kamil Dziubka, twierdzi, że we wprowadzonych zmianach nie chodzi o zdrowie Polaków, a o nadchodzące wybory.

PiS zmienia przepisy

Warto pamiętać, że wobec wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian wybory prezydenckie mają odbyć się w całości w formie korespondencyjnej. Onet, przypominając, że Poczta Polska prawdopodobnie nie będzie w stanie rozesłać w ciągu kilkudziesięciu godzin ok. 30 milionów kart do głosowania, zwraca uwagę, że celem wspomnianego wyżej przepisu może być chęć uzyskania możliwości niewielkiego przesunięcia terminu wyborów. Partii rządzącej dałoby to znacznie szersze możliwości niż dotychczas.

W rozmowie z Onetem Henryk Kowalczyk zapewniał jednak, że "chodzi o przypadek, kiedy epidemia występuje np. w okolicach świąt majowych, czy Bożego Ciała, żeby już nie zmieniać specjalnie ustawy o dniach wolnych, tylko dać to upoważnienie rządowi". Dodał, że zaproponowane przez niego zmiany nie mają nic wspólnego ze zbliżającymi się wyborami.

W takie zapewnienia nie wierzy jednak opozycja.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. RP: Polacy wymyślili lek na koronawirusa
  2. Ubezpieczenie od koronawirusa już na rynku. Niestety, przeciętny Kowalski go nie wykupi
  3. Polacy pokazali, co sądzą o wprowadzanych ograniczeniach. Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości
  4. Ujawniono najważniejszy punkt dzisiejszej konferencji Szumowskiego i Morawieckiego. Będą kolejne “rekomendacje”
  5. Polski kardynał wezwał duchownych do oddania pensji. “Jałmużna tylko ze swoich, powinna zaboleć"
  6. Czy możesz na święta jechać do rodziny? Wszystko jasne, nie ma wątpliwości

Źródło: Onet