wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Dlaczego prezes PiS ma największe poparcie na wsi? Nagranie ujawnia prawdę

2 Marca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

PiS króluje na polskiej prowincji. Z danych wynika, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 55 proc. poparcia wśród mieszkańców polskich wsi. To nie koniec. W niektórych miejscowościach wyborcami partii rządzącej jest przeszło

"Przystanek: Polska" to najnowszy projekt Onetu dotyczący "ludzi, których nie widać z Warszawy". Program ma na celu zanalizowanie przyczyn niezwykle wysokiego poparcia, jakim na polskiej prowincji cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. Autorzy nie pozostawiają wątpliwości: droga do sukcesu PiS wiodła przez małe miejscowości.

Pierwszym przystankiem jest Zbuczyn, niewielka miejscowość położona na wschodzie Mazowsza. Niekwestionowanym bohaterem dla miejscowej ludności jest Jarosław Kaczyński. "W którą stronę pójdzie Polska?" pytał prezes PiS. Naród odpowiedział.

Jeden z mieszkańców wsi uraczył reporterów wierszem powstałym na cześć partii rządzącej. Pozwolimy sobie przytoczyć jedynie jego fragment:

"Niechaj każda polska dusza, która wierzy w Chrystusa,niech na PiS zagłosuje, tak jak wiara nakazuje".

"Jeszcze trochę, to już w ogóle Polski by nie było. A teraz wszystko odzyskujemy po kolei", mówi inny z mieszkańców Zbuczyna. 

PiS jako świętość

Kolejnym przystankiem są Przytuły, niewielka miejscowość na Podlasiu. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Prawo i Sprawiedliwość zdobywa tam bowiem zwykle ok. 90 proc głosów.

Autor materiału wspomina, że Przytuły to jedna z najbiedniejszych gmin w Polsce, wobec czego trudno uniknąć pytań o zagwarantowane przez PiS 500 plus i jego wpływ na preferencje polityczny miejscowych.

Pan Krzysztof, rolnik z Przytułów ocenia, że za sukcesem Pis-u stoi właśnie program 500 plus oraz konserwatywne wartości wyznawane przez partię. "Programy z Unii to każda ekipa miała", mówi.

Wójt Przytułów ocenia, że programy społeczne zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość znacząco wpłynęły na jakość życia w całej gminie, a sytuacja od dawna nie była tak dobra. Jego zdaniem jednym z wyznaczników poprawy jakości życia mieszkańców gminy jest wzrost liczby odpadów komunalnych. Zdaniem wójta świadczy on o wzroście konsumpcji.

Co ciekawe, na PiS nie głosuje sołtys Przytułów. Zaznacza jednak, że większość mieszkańców nie dopuszcza do siebie innej wersji rzeczywistości niż ta prezentowana w telewizji publicznej. "Tutaj Prawo i Sprawiedliwość to jest świętość. Dla wszystkich niegodziwości znajdą wytłumaczenie", mówi dziennikarzom Onetu.

Źródło: Onet

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >