wtv.pl > Gwiazdy > Rodzina przekazała szczegóły pogrzebu Piotra Machalicy. Do żałobników skierowano ważną prośbę
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:28

Rodzina przekazała szczegóły pogrzebu Piotra Machalicy. Do żałobników skierowano ważną prośbę

wtv
WTV.pl
  • 14 grudnia zmarł znany polski aktor, Piotr Machalica. Miał na swoim koncie wiele doskonałych ról teatralnych i filmowych, m.in. w "Krótkim filmie o miłości" i "Dekalogu" Kieślowskiego.

  • Wiadomo, że od dłuższego czasu chorował na COVID-19. Z tego powodu trafił do szpitala i przebywał w śpiączce farmakologicznej.

  • Jego rodzina poprosiła żałobników o to, by nie kupowali kwiatów, a pieniądze, które mieli na nie przeznaczyć, oddali na szczytny cel, z którym Machalica był związany.

Informację rodzina zamieściła na Facebooku, gdzie podzieliła się również informacją o dniu i godzinie pogrzebu. 

Na pogrzeb Piotra Machalicy bez kwiatów? Taką wolę wyraziła rodzina

Piotr Machalica zmarł 14 grudnia. Jedną z podawanych przyczyn jego zgonu miał być koronawirus. Aktor zaraził się nim i trafił do szpitala, gdzie przez długi czas pozostawał w stanie śpiączki farmakologicznej. Lekarze starali się w ten sposób uratować jego życie. Niestety, artysta po długich zmaganiach z chorobą, zmarł. 

O jego śmierci w mediach poinformowała Krystyna Janda, z którą blisko współpracował na przestrzeni ostatnich lat - grał w wielu spektaklach Teatru Polonia i Och-Teatru. Machalica, znany głównie dzięki filmowym rolom w obrazach Kieślowskiego, był również doskonałym aktorem głosowym (wcielił się m. in. w Aslana w polskich dubbingu "Opowieści z Narni") oraz, przede wszystkim, teatralnym. Wielu może go kojarzyć z nagranego przed laty "Big Zbig Show", recitalu Zbigniewa Zamachowskiego, gdzie Machalica wystąpił u boku Janusza Józefowicza. 

Zmarły aktor był również związany przez lata z warszawskim Teatrem Powszechnym, a w pewnym momencie powrócił do rodzinnej Częstochowy, gdzie pracował jako dyrektor artystyczny tamtejszego Teatru im. Mickiewicza.

Wiadomo już, że zmarłego, 65-letniego aktora, będzie żegnać grono wielbicieli jego talentu i przyjaciół. Rodzina artysty poinformowała o miejscu jego pochówku oraz godzinie rozpoczęcia uroczystości. 

- Pożegnalna msza święta zostanie odprawiona 18 grudnia o godzinie 13:00 w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnych w Warszawie. Następnie urna zostanie przewieziona do Częstochowy, gdzie w sobotę 19 grudnia Piotr zostanie pochowany w grobie rodzinnym - poinformowano na Facebooku.

Wiadomo już, że w środku kościoła w nabożeństwie będzie mogło uczestniczyć 40 osób. Pozostali zgromadzeni będą musieli pozostać na zewnątrz. 

W Częstochowie Machalica zostanie pochowany 19 grudnia, dzień po mszy żałobnej w Warszawie. 

- Bardzo prosimy o nieprzynoszenie kwiatów. Zachęcamy do przekazywania datków na Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie - poproszono. 

Jest to częsty ostatnio trend w kwestii pogrzebów - wspieranie różnych instytucji potrzebujących pomocy zawsze jest chwalebne.

źródło: [plejada.pl]

Tagi: Facebook