wtv.pl

WTV.pl

Rodzina przekazała szczegóły pogrzebu Piotra Machalicy. Do żałobników skierowano ważną prośbę

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk
  • 14 grudnia zmarł znany polski aktor, Piotr Machalica. Miał na swoim koncie wiele doskonałych ról teatralnych i filmowych, m.in. w "Krótkim filmie o miłości" i "Dekalogu" Kieślowskiego.

  • Wiadomo, że od dłuższego czasu chorował na COVID-19. Z tego powodu trafił do szpitala i przebywał w śpiączce farmakologicznej.

  • Jego rodzina poprosiła żałobników o to, by nie kupowali kwiatów, a pieniądze, które mieli na nie przeznaczyć, oddali na szczytny cel, z którym Machalica był związany.

Informację rodzina zamieściła na Facebooku, gdzie podzieliła się również informacją o dniu i godzinie pogrzebu. 

Na pogrzeb Piotra Machalicy bez kwiatów? Taką wolę wyraziła rodzina

Piotr Machalica zmarł 14 grudnia. Jedną z podawanych przyczyn jego zgonu miał być koronawirus. Aktor zaraził się nim i trafił do szpitala, gdzie przez długi czas pozostawał w stanie śpiączki farmakologicznej. Lekarze starali się w ten sposób uratować jego życie. Niestety, artysta po długich zmaganiach z chorobą, zmarł. 

O jego śmierci w mediach poinformowała Krystyna Janda, z którą blisko współpracował na przestrzeni ostatnich lat - grał w wielu spektaklach Teatru Polonia i Och-Teatru. Machalica, znany głównie dzięki filmowym rolom w obrazach Kieślowskiego, był również doskonałym aktorem głosowym (wcielił się m. in. w Aslana w polskich dubbingu "Opowieści z Narni") oraz, przede wszystkim, teatralnym. Wielu może go kojarzyć z nagranego przed laty "Big Zbig Show", recitalu Zbigniewa Zamachowskiego, gdzie Machalica wystąpił u boku Janusza Józefowicza. 

Zmarły aktor był również związany przez lata z warszawskim Teatrem Powszechnym, a w pewnym momencie powrócił do rodzinnej Częstochowy, gdzie pracował jako dyrektor artystyczny tamtejszego Teatru im. Mickiewicza.

Wiadomo już, że zmarłego, 65-letniego aktora, będzie żegnać grono wielbicieli jego talentu i przyjaciół. Rodzina artysty poinformowała o miejscu jego pochówku oraz godzinie rozpoczęcia uroczystości. 

- Pożegnalna msza święta zostanie odprawiona 18 grudnia o godzinie 13:00 w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnych w Warszawie. Następnie urna zostanie przewieziona do Częstochowy, gdzie w sobotę 19 grudnia Piotr zostanie pochowany w grobie rodzinnym - poinformowano na Facebooku.

Wiadomo już, że w środku kościoła w nabożeństwie będzie mogło uczestniczyć 40 osób. Pozostali zgromadzeni będą musieli pozostać na zewnątrz. 

W Częstochowie Machalica zostanie pochowany 19 grudnia, dzień po mszy żałobnej w Warszawie. 

- Bardzo prosimy o nieprzynoszenie kwiatów. Zachęcamy do przekazywania datków na Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie - poproszono. 

Jest to częsty ostatnio trend w kwestii pogrzebów - wspieranie różnych instytucji potrzebujących pomocy zawsze jest chwalebne.

źródło: [plejada.pl]

Tagi:

Facebook

Podobne artykuły

Gwiazdy

Grzegorz Hyży komentuje wpis Mai Hyży. "Jestem wstrząśnięty i zasmucony treścią tego kłamliwego i oszczerczego wpisu"
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Powód śmierci serialowego porucznika Borewicza doprowadza do łez. Nie każdy wiedział, co się stało
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Sylwia Grzeszczak opowiedziała o ciężkiej sytuacji z dzieciństwa
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Sylwia Wysocka, gwiazda polskich seriali, trafiła do szpitala. Została dotkliwie pobita
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Anita Werner podzieliła się trudnymi wspomnieniami związanymi z chorobą mamy
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Nie żyje rysownik Tomasz Wiater. Współpracował z Tygodnikiem NIE
Czytaj więcej >
Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]