wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Popularna amerykańska piosenkarka Miley Cyrus stanęła w obronie polskich kobiet. Nagłośniła sytuację w internecie, wstyd na cały świat

27 Października 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Uznana piosenkarka Miley Cyrus odniosła się do trwających w Polsce protestów, które rozpoczęły się po decyzji Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającej przepisy aborcyjne. Za pośrednictwem Instagrama wokalistka udostępniła wpis swojej fundacji

Trwają protesty wywołane decyzją Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu stoi w sprzeczności z polską konstytucją.

Manifestacje związane z wyrokiem TK, który swój początek wziął we wniosku części posłów Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji oraz PSL, trwają nieprzerwanie od minionego czwartku. Sprawę szeroko komentowały już uznane zagraniczne media. Do grona oburzonych zaostrzeniem przepisów aborcyjnych w Polsce dołączyli też celebryci.

Amerykańska piosenkarka komentuje wyrok TK

Sytuację w naszym kraju opisała m.in. fundacja Miley Cyrus. Serwis Plejada.pl zwraca uwagę, że organizacja Happy Hippie Foundation skupia się przede wszystkim na walce z niesprawiedliwością na całym świecie, koncentrując swe działania wokół bezdomności oraz praw osób LGBTQ.

Za pośrednictwem Instagrama fundacja opublikowała wpis, w którym przedstawiono szczegóły wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. Post udostępniła kolejno wspomniana wokalistka.

"Trybunał Konstytucyjny w Polsce orzekł w czwartek, 22 października, że aborcje z powodu wad płodu naruszają konstytucję kraju, skutecznie wprowadzając niemal jej całkowity zakaz w kraju, który już posiadał jedne z najsurowszych praw dotyczących aborcji w Europie", czytamy na grafice udostępnionej przez Happy Hippie Foundation.

I dalej: "W orzeczeniu prezes Trybunału Julia Przyłębska stwierdziła, że dopuszczenie aborcji w przypadku nieprawidłowości płodu zalegalizowało »praktyki eugeniczne wobec nienarodzonego dziecka, a tym samym zaprzecza poszanowaniu i ochronie godności ludzkiej«".

W opisie zdjęcia udostępnionego za instagramowym profilem "Cielesne" czytamy z kolei: "Tysiące osób maszerują w Polsce w obronie praw człowieka po tym, jak w minionym tygodniu ogłoszono, że aborcja zostanie prawie całkowicie zakazana w tym kraju. Wybierz organizacje, które możesz wesprzeć i dowiedz się więcej o orzeczeniu, klikając w link w bio".

Wpis w swojej relacji udostępniła z kolei wspomniana Miley Cyrus. Warto zaznaczyć, że na Instagramie amerykańską wokalistkę obserwuje 116 mln osób.

Wspomniany portal zwraca uwagę, że poprzednio do zaostrzenia przepisów aborcyjnych w Polsce odniosła się również m.in. Zara Larsson. Piosenkarka opublikowała nagranie, na którym wskazywała, że każda kobieta powinna mieć możliwość wolnego wyboru.

"Nic nie sprawia, że dostaję większe ciarki, niż czytanie o ograniczeniach aborcji na całym świecie. To jest fundamentalne prawo każdej kobiety, by decydować o swoim ciele i o tym, czy chce być w ciąży. Do osób, które mówią, że dbają o nienarodzone dzieci. Nie. Po prostu nie dbacie o życie kobiet. Statystyki pokazują, że w państwach, gdzie aborcja jest nielegalna, nie zmniejsza się liczba zabiegów. Zabiegi te stają się po prostu mniej bezpieczne. Jeżeli kobieta nie chce być w ciąży, zrobi wszystko, by tak nie było. Jednak nie może iść do szpitala i skorzystać z pomocy lekarzy. Musi zrobić to gdzieś indziej i przez to ryzykuje swoim życiem", mówiła, cytowana przez "Plejadę".

źródło: Instagram / Plejada

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >