wtv.pl > Gwiazdy > Nie żyje Pierre Cardin, jeden z najznamienitszych projektantów mody
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:28

Nie żyje Pierre Cardin, jeden z najznamienitszych projektantów mody

wtv
WTV.pl
  • Poinformowano o śmierci Pierre'a Cardina

  • Legendarny projektant mody zmarł w wieku 98 lat

  • Nie podano oficjalnej przyczyny zgonu, wiadomo jedynie, że odszedł 29 grudnia 2020 r. we wtorek, a informacje o tym francuskiej agencji prasowej AFP przekazała rodzina zmarłego

Media podały, że Pierre Cardin nie żyje. Ikona całego świata mody odeszła w wieku 98 lat. Na razie nie ma zbyt wielu informacji na temat okoliczności zgonu mężczyzny.

Nie żyje Pierre Cardin, miał 98 lat

Polskie i światowe redakcje oraz instytucje związane z modą, oraz sztuką podały wstrząsającą wiadomość mówiącą o tym, że Pierre Cardin nie żyje. Projektant, który w latach 60. zupełnie zrewolucjonizował skostniałą branżę i szokował swoimi futurystycznymi na ówczesne czasy projektami, zmarł w wieku 98 lat.

Nie podano, co było oficjalną przyczyną zgonu. Wiadomo jedynie, że Pierre Cardin odszedł 29 grudnia 2020 r. w Neuilly. To właśnie w szpitalu nieopodal zachodniej części Paryża projektant spędził swoje ostatnie dni.

Rodzina zmarłego Pierre'a Cardina przekazała w rozmowie z francuską agencją AFP jedynie informacje o tym, że projektant nie żyje oraz wiadomości na temat miejsca, gdzie zmarł. Nie padły żadne oficjalne informacje na temat bezpośredniej przyczyny zgonu niemal stuletniego pioniera świata mody.

Dzięki projektom Pierre'a Cardina w modzie doszło do prawdziwej rewolucji

To właśnie dzięki urodzonemu 2 lipca 1922 roku Pierre'owi Cardinowi światowi projektanci mogli tworzyć coś, co zupełnie wymykało się systemowi lat 60. Gdyby nie jego futurystyczne projekty i stworzony nieco później trend "bubble" wiele dzisiejszych projektów nie miałoby prawa istnieć.

Był również pionierem w kwestii biznesowej. Kiedy odniósł sukces, opatentował swoje personalia i stworzył szereg produktów sygnowanym jego imieniem i nazwiskiem. Szczególnie cenione są wykonywane przez niego krawaty oraz okulary przeciwsłoneczne.

Pierre Cardin do dziś dzierżył tytuł najdłużej żyjącego projektanta mody, przy jednoczesnym najdłuższym okresie działalności zawodowej w świecie mody. Jego znakiem charakterystycznym były geometryczne wzory i futurystyczny oraz awangardowy wydźwięk prezentowanych projektów.

Nie wiadomo dlaczego Pierre Cardin zmarł

Rodzina nie zdecydowała się na ujawnianie zbyt wielu prywatnych wiadomości. Niezwłocznie pojawiły się spekulacje, że powodem zgonu Pierre'a Cardina był COVID-19, jednak wiadomości te nie zostały przez nikogo potwierdzone. Z racji wieku projektant znajdował się w grupie ryzyka zagrożonej najpoważniejszymi efektami zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Fani jego dzieł nie mogą pogodzić się, że odeszła osoba tak istotna dla całego świata mody. Jego pionierskie podejście do tworzonych projektów nie przeminęło z wiekiem i wciąż mógł zawstydzać młodszych kolegów z branży swoją pasją do tworzenia oraz niebanalnymi pomysłami. Rodzinie, przyjaciołom i fanom składamy najszczersze kondolencje.

Źródło: Onet / Radio Zet / BBC / AFP

Tagi: Facebook
Powiązane