wtv.pl > Gospodarka > Macie w domu stare pieniądze? Rewolucyjne rozwiązanie NBP, nie musicie nawet iść do banku
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:29

Macie w domu stare pieniądze? Rewolucyjne rozwiązanie NBP, nie musicie nawet iść do banku

wtv
WTV.pl
  • NBP wprowadza zmiany w procedurach wymiany starych i zniszczonych pieniędzy

  • Nowe przepisy zakładają, że wymiany będzie można dokonać zdalnie, za pośrednictwem przesyłki pocztowej

  • Komunikat NBP na stronie internetowej wskazuje nowy typ formularza, jaki trzeba dołączyć do przesyłki

  • Maksymalna kwota, jaką można przesłać w celu wymiany pieniędzy to 2 tys. złotych

NBP zdecydowało, że łatwiej będzie można wymienić stare pieniądze. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Narodowy Bank Polski procedura zostanie maksymalnie uproszczona, a osobiste stawienie się w oddziale banku nie będzie już konieczne.

Niemniej wszyscy chcący skorzystać z opcji wymiany pieniędzy powinni pamiętać obowiązujących zasadach całej procedury. Fakt, iż NBP zmienia i upraszcza ten mechanizm, nie jest to równoznaczny z rezygnacją z obowiązujących dotychczas przepisów regulujących ten proces.

NBP: wymiana starych i podartych pieniędzy będzie łatwiejsza

W czasie, gdy pieniądze są w obiegu, podlegają standardowemu niszczeniu. Banknoty są dużo bardziej narażone na ewentualne uszkodzenia z racji, iż wykonane są z bardziej wrażliwego materiału. NBP zdecydowało się na istotne zmiany w procesie ewentualnej wymiany starych i uszkodzonych pieniędzy na nowe. Znane są nowe regulacje w tej materii.

Na stronie Narodowego Banku Polskiego pojawiły się dokładne wytyczne, które streścić można w krótki sposób: wymiana uszkodzonych banknotów staje się łatwiejsza. Największą zmianą jest możliwość zdalnego przekazania bankowi pieniędzy.

"W celu ułatwienia klientom wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów waluty polskiej Narodowy Bank Polski wprowadził od 1 października 2020 r. zmiany do zarządzenia nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej" przeczytać można na początku komunikatu udostępnionego na oficjalnej stronie NBP. 

Od początku października nie trzeba już osobiście stawiać się w kasach banku, chociaż oczywiście ta możliwość nadal pozostaje aktywna. Dodano zapis o tym, iż dostarczenie uszkodzonych banknotów może odbyć się za pomocą przesyłki pocztowej. Niemniej warto znać zasady, jakimi objęta jest ta opcja, gdyż w przeciwnym wypadku rezultat może nas nie zadowolić.

Nowy zapis w sprawie wymiany uszkodzonych banknotów już obowiązuje

Chcesz wymienić stare i zepsute pieniądze na nowe bankowy bez wizyty w banku? Od 1 października dzięki zmianom w przepisach jest to możliwe. Wystarczy, że gotówkę schowasz w kopercie i wyślesz na wskazany przez NBP adres. Musisz jednak pamiętać o dołączeniu specjalnego pisma.

"W wyniku tych zmian osoby fizyczne mają dodatkowo możliwość przesyłania wniosku wraz ze zużytymi lub uszkodzonymi banknotami waluty polskiej przesyłką pocztową lub kurierską do Centrali Narodowego Banku Polskiego przy ul. Świętokrzyskiej 11/21 00-919 w Warszawie", czytamy w dalszej części oficjalnego komunikatu dostępnego na stronie internetowej.

Jednorazowo w kopercie można przesłać jedynie 2 tys. złotych, a w przesyłce należy dołączyć "formularz wniosku obowiązujący przy tym trybie wymiany". Należne za stare banknoty pieniądze, trafiać będą na konta bankowe osób fizycznych, które skorzystają z nowej opcji i dopełnią wszelkich formalności. Nie wszyscy otrzymają jednak równowartość przesłanej kwoty. Kwestia ta niezmiennie zależna jest od stanu pieniędzy przekazywanych NBP.

NBP dokładnie wskazuje, na jakie pieniądze możesz liczyć w przypadku przekazania uszkodzonego banknotu

Równowartość zniszczonego nominału otrzymamy jedynie wtedy, gdy do banku przekażemy banknot zachowany w 75 proc. W przypadku, gdy pieniądze są podarte tak, iż bank otrzyma od 45 do 75 proc. ich całości, spodziewać można się połowy wartości nominalnej. Gdy posiadamy mniej niż 45 proc. banknotu, bank nie wypłaci nam nowych pieniędzy z racji istnienia wątpliwości co do autentyczności, czy nominału.

Całość komunikatu na temat zmian w wymianie starych i zniszczonych pieniędzy znaleźć można na stronie Narodowego Banku Polskiego. Również tam dostępne są wszystkie niezbędne dokumenty wymagane w tym procesie.

Ostatnimi czasy w Polsce sporą popularnością cieszą się aukcje starych monet, głównie z okresu PRL. Więcej na temat cennych znalezisk w polskich portfelach przeczytać można >TUTAJ< oraz >TUTAJ<

Źródło: Money.pl / nbp.pl

undefined

Tagi: Pieniądze
Powiązane