wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zwrot podatku można będzie otrzymać szybciej. Zmiany od 1 lutego

30 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowuje nowy kanał komunikacji służący elektronicznemu rozliczaniu podatku PIT. Chodzi o portal e-urządskarbowy. Szefowa KAS przekonuje, że w przypadku nadpłaty pieniądze należne nam w ramach zwrotu podatku otrzym

W programie "Money. To się liczy" wystąpiła szefowa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Magdalena Rzeczkowska, która mówiła o zaletach rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, zwanego potocznie podatkiem PIT, drogą elektroniczną

Szybszy zwrot pieniędzy

Jeśli rozliczamy PIT za pomocą papierowej deklaracji, w przypadku nadpłaty na zwrot podatku możemy czekać nawet trzy miesiące. Tymczasem rozliczanie PIT drogą elektroniczną pozwala nam uzyskać zwrot podatku maksymalnie w ciągu miesiąca, a zwykle nawet szybciej - po tygodniu lub dwóch od złożenia deklaracji podatkowej

Szefowa KAS opowiadała także o wprowadzanych przez KAS ułatwieniach w tym kierunku. - Nowością będzie nowy kanał komunikacji, na którym usługa Twój e-PIT będzie dostępna, 1 lutego uruchamiamy nowy portal e-urządskarbowy - przywołuje słowa Rzeczkowskiej portal money.pl.

Portal e-urządskarbowy ma być narzędziem transakcyjno-informacyjnym. Poprzez portal udostępniane mają być kolejne usługi elektroniczne Krajowej Administracji Skarbowej. Wśród dostępnych tam funkcjonalności pojawi się możliwość uzyskania informacji o danych podatnika.

Poprzez portal skorzystamy także z usługi e-mikrofirma oraz wykonamy płatności podatkowe online. Jeśli chodzi o ulgi podatkowe, przepisy pozostają bez zmian. Ulga podatkowa może nam przysługiwać ze względu na wychowywanie dziecka do 18. roku życia lub dziecka niepełnosprawnego otrzymującego zasiłek lub rentę socjalną.

W ramach tzw. "Ulgi dla młodych" dalszym ciągu z płacenia podatku PIT zwolnione są osoby do 26. roku życia. Zwolnione z podatku są przychody do limitu 85 528 zł w danym roku podatkowym. W przypadku przekroczenia limitu opodatkowaniu podlega tylko nadwyżka

Szefowa KAS pytana  była w programie "Money. To się liczy" także o ulgę termomodernizacyjną. - Mam nadzieję, że będzie się cieszyła popularnością wśród podatników, bo wszystkim nam zależy na poprawie jakości środowiska - mówiła Rzeczkowska, zaznaczając, że skorzystanie z ulgi zależy od decyzji podatnika.

"Ulga polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (przychodów - w przypadku podatku zryczałtowanego) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym" - czytamy na portalu podatki.gov.pl.

Jak dowiadujemy się z rządowego portalu podatkowego, za tego rodzaju przedsięwzięcie można uznać na przykład "ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych".

Źródło: money.pl, podatki.gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Świat

WHO apeluje o noszenie maseczek przez osoby zaszczepione. Zagrożenie kolejną falą koronawirusa?

Czytaj więcej >

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
JAKUB ORZECHOWSKI / SE /East News

Świat

Niemcy będą wymagali testów od niezaszczepionych podróżnych. Nowe zasady od 1 sierpnia

Czytaj więcej >