wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

WP: Tysiące Polaków nie dostaną dodatkowych pieniędzy za pracę. Rząd chce zaoszczędzić

29 Listopada 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Jak donosi Wirtualna Polska, polscy urzędnicy ministerialni nie dostaną dodatkowych pieniędzy za swoją pracę. Ludzie, którzy często pracują ponad siły, biorą dużo nadgodzin (szczególnie w czasie COVID-19) muszą pożegnać się z dodatkowymi upo

Do końca roku Mateusz Morawiecki zamrozi dodatkowe wydatki na pensje w sferze budżetowej. Decyzja została już podjęta, a minister finansów, Tadeusz Kosiński, przesłał już listy do poszczególnych resortów.

Oszczędzanie na urzędnikach. Co się stało z ich pieniędzmi?

Wirtualna Polska dotarła do listu szefa resortu finansów, w którym pisze on, że:

- "Blokada powinna dotyczyć w szczególności planowanych wydatków wraz z pochodnymi na: wynagrodzenia osobowe, uposażenia, dodatkowe wynagrodzenia roczne, dodatkowe uposażenia roczne, nagrody roczne". 

Jak wynika z treści listu, pieniądze zaoszczędzone w ten sposób mają zostać przekazane na dalszą walkę z COVID-19, m. in. również na zakup szczepionki, a także pomoc dla przedsiębiorców

To nie pierwszy raz, kiedy budżetówka traci podczas pandemii. Na pracownikach tego sektora oszczędza się najłatwiej, bo zmiany w ich wynagrodzeniu nie wiążą się najczęściej z dużym niezadowoleniem społecznym, a mogą pojawić się prawie niezauważalnie. Urzędnicy ministerialni, chyba że są wysoko wykwalifikowanymi specjalistami, nie zarabiają najczęściej zbyt dużych pieniędzy, podobnie jak pozostali pracujący w budżetówce. 

Możliwość przesunięcia na przyszły rok? To zależy

Wysokość ograniczeń każde ministerstwo ma ustalić we własnym zakresie. Jak wynika z pisma, w sferze budżetowej jak dotąd nie wykonano planu wydatków na wynagrodzenia. Oznacza to, że już wcześniej oszczędzano nie tylko na nagrodach dla urzędników, ale również na ich pensjach.

W ten sposób mogły powstać rządowe "zaskórniaki", po które sięga premier w momencie, w którym na gwałt potrzebuje pieniędzy, jak podała Wirtualna Polska.

- Ustawa z dnia 7 października 2020 r. (…) przewiduje możliwość wydania rozporządzenia Rady Ministrów, w ramach którego, wydatki z roku 2020 będą mogły być realizowane również w kolejnym roku, aż do 30 listopada 2021 r. - można przeczytać dalej w liście od ministra finansów.

Istnieje więc możliwość, że urzędnicy otrzymają swoje pieniądze z powrotem w przyszłym roku. Pytanie jednak, czy tak rzeczywiście się stanie? Nie wiemy, ile będzie trwała pandemia i ile takich "zaskórniaków" trzeba będzie z różnych sektorów wytworzyć. 

Poza tym w budżecie na przyszły rok pojawił się ogromny deficyt środków. Zaplanowane wydatki oscylują wokół kwoty 486,7 mld zł, a sięgnąć będzie można realnie jedynie po 404,4 mld zł. To oznacza dziurę na poziomie około 82 mld zł. Po czyje pensje rząd sięgnie w następnej kolejności?

źródło: [natemat.pl][wiadomosci.wp.pl]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >