wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

WP: Tysiące Polaków nie dostaną dodatkowych pieniędzy za pracę. Rząd chce zaoszczędzić

29 Listopada 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Jak donosi Wirtualna Polska, polscy urzędnicy ministerialni nie dostaną dodatkowych pieniędzy za swoją pracę. Ludzie, którzy często pracują ponad siły, biorą dużo nadgodzin (szczególnie w czasie COVID-19) muszą pożegnać się z dodatkowymi upo

Do końca roku Mateusz Morawiecki zamrozi dodatkowe wydatki na pensje w sferze budżetowej. Decyzja została już podjęta, a minister finansów, Tadeusz Kosiński, przesłał już listy do poszczególnych resortów.

Oszczędzanie na urzędnikach. Co się stało z ich pieniędzmi?

Wirtualna Polska dotarła do listu szefa resortu finansów, w którym pisze on, że:

- "Blokada powinna dotyczyć w szczególności planowanych wydatków wraz z pochodnymi na: wynagrodzenia osobowe, uposażenia, dodatkowe wynagrodzenia roczne, dodatkowe uposażenia roczne, nagrody roczne". 

Jak wynika z treści listu, pieniądze zaoszczędzone w ten sposób mają zostać przekazane na dalszą walkę z COVID-19, m. in. również na zakup szczepionki, a także pomoc dla przedsiębiorców

To nie pierwszy raz, kiedy budżetówka traci podczas pandemii. Na pracownikach tego sektora oszczędza się najłatwiej, bo zmiany w ich wynagrodzeniu nie wiążą się najczęściej z dużym niezadowoleniem społecznym, a mogą pojawić się prawie niezauważalnie. Urzędnicy ministerialni, chyba że są wysoko wykwalifikowanymi specjalistami, nie zarabiają najczęściej zbyt dużych pieniędzy, podobnie jak pozostali pracujący w budżetówce. 

Możliwość przesunięcia na przyszły rok? To zależy

Wysokość ograniczeń każde ministerstwo ma ustalić we własnym zakresie. Jak wynika z pisma, w sferze budżetowej jak dotąd nie wykonano planu wydatków na wynagrodzenia. Oznacza to, że już wcześniej oszczędzano nie tylko na nagrodach dla urzędników, ale również na ich pensjach.

W ten sposób mogły powstać rządowe "zaskórniaki", po które sięga premier w momencie, w którym na gwałt potrzebuje pieniędzy, jak podała Wirtualna Polska.

- Ustawa z dnia 7 października 2020 r. (…) przewiduje możliwość wydania rozporządzenia Rady Ministrów, w ramach którego, wydatki z roku 2020 będą mogły być realizowane również w kolejnym roku, aż do 30 listopada 2021 r. - można przeczytać dalej w liście od ministra finansów.

Istnieje więc możliwość, że urzędnicy otrzymają swoje pieniądze z powrotem w przyszłym roku. Pytanie jednak, czy tak rzeczywiście się stanie? Nie wiemy, ile będzie trwała pandemia i ile takich "zaskórniaków" trzeba będzie z różnych sektorów wytworzyć. 

Poza tym w budżecie na przyszły rok pojawił się ogromny deficyt środków. Zaplanowane wydatki oscylują wokół kwoty 486,7 mld zł, a sięgnąć będzie można realnie jedynie po 404,4 mld zł. To oznacza dziurę na poziomie około 82 mld zł. Po czyje pensje rząd sięgnie w następnej kolejności?

źródło: [natemat.pl][wiadomosci.wp.pl]

Tagi:

Facebook

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >