wtv.pl > Polska > Drastyczne podwyżki cen już za 2 tygodnie. Policzono, ile zapłacisz za ulubione napoje
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:28

Drastyczne podwyżki cen już za 2 tygodnie. Policzono, ile zapłacisz za ulubione napoje

wtv
WTV.pl
  • Joanna Michałowska i Julia Żuławińska opracował kalkulator podatku cukrowego

  • Projekt pozwala wyliczyć, ile wydamy na konkretny napój

  • Dodatkowa opłata obowiązuje także za substancje z tauryną i kofeiną

Zjednoczona Prawica, chcąc walczyć z otyłością, nałożyła na Polaków podatek cukrowy. Większe pieniądze zapłacimy za napoje z dodatkiem cukrów, kofeiny i tauryny. W przypadku 1,5-litrowej butelki coli będziemy musieli dołożyć, według autorek akcji, aż 1,32 złotych. W ciągu roku przekłada się to na aż 206,63 złotych. 

Kolejne pieniądze za napoje słodzone. W ciągu roku można stracić aż 206,63 złotych

Inicjatorki akcji deklarują, że działania podobne do tych Prawa i Sprawiedliwości mają przynosić skutki między innymi w Meksyku, gdzie miało dojść do zaobserwowania 6,3% spadku sprzedaży napojów słodzonych. Sprzedaż wody miała podnieść się o 16,2%

W stanie Kalifornia konsumpcja opodatkowanych produktów miała spaść o 21%, podczas gdy spożycie wody miało wzrosnąć o 63%.

Nie każdy produkt zawierający wymienione substancje będzie wymagał dołożenia pieniędzy. Ustawa z dnia 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów zawiera wyjątki.

Są to między innymi izotoniki, wyroby medyczne, zarejestrowane suplementy diety, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, preparaty do początkowego żywienia niemowląt, wyroby akcyzowe, napoje zawierające co najmniej 20% soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego.

Kalkulator jest niezwykle prosty w zastosowaniu. Możecie znaleźć go pod adresem: https://www.omnicalculator.com/finance/podatek-cukrowy. Na wstępie należy wybrać rodzaj napoju, może nim być alkohol lub napój słodzony. Niezbędny jest także wybór konkretnego napoju. Jeśli nie znajdziecie go w tabelce, możecie zaznaczyć "inny" i podać w dalszej części informacje zawarte na etykiecie.

Kolejne pytanie wymaga podania, jak często wydajemy pieniądze na opodatkowany produkt. Na koniec niezbędne jest podanie okresu, w którym będziemy kupować napój. 

Podobna procedura obowiązuje w przypadku wyliczania opłat za alkohole

Podatek cukrowy wejdzie w życie już w styczniu 2021 roku.

Źródło: [WTV/Kalkulator Podatku Cukrowego]

Tagi: Facebook
Powiązane