Pieniądze rząd. (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 1 Września 2020

Pieniądze od rządu będzie trzeba oddać? Właśnie zaczęły się kontrole, ZUS patrzy beneficjentom na ręce

Pieniądze od rządu dla przedsiębiorców będą przedmiotem kontroli. Środki wydane w ramach tarczy antykryzysowej będą zwracane? Eksperci wyjaśniają, na co należy się przygotować. Już w najbliższej przyszłości osoby prowadzące działalność gospodarczą będą musiały rozliczyć się z uzyskanej subwencji.

Podczas kryzysu gospodarczego Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przygotowaniu tarczy antykryzysowej, z której przekazano pomoc dla przedsiębiorców. Rządowy projekt wzbudził wiele kontrowersji. Część pracodawców deklarowała, że działania Prawa i Sprawiedliwości są jedynie pozorne. Trzeba przyznać, że pomimo wdrożenia projektu, część firm wciąż zgłaszała swoją upadłość. Wywołało to też wiele protestów. Ci, którym udało się skorzystać z pieniędzy od rządu, będą musieli przejść przez specjalną kontrolę .

Poruszające sceny na pogrzebie Piotra Szczepanika. Wielki artysta został niezwykle pożegnanyPoruszające sceny na pogrzebie Piotra Szczepanika. Wielki artysta został niezwykle pożegnanyCzytaj dalej

Pieniądze od rządu przyznane w ramach tarczy antykryzysowej będą podlegać kontroli.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", Polski Fundusz Rozwoju w nadchodzących tygodniach będzie sprawdzał, czy pieniądze od rządu zostały wykorzystane zgodnie z założeniami programu. Medium informuje, że do końca lipca blisko 60 milionów złotych trafiło do 345 tysięcy przedsiębiorstw. Osoby prowadzące działalność gospodarczą podczas składania wniosków musiały wykazać, ile pieniędzy stracili przez kryzys epidemiczny oraz ile osób zatrudniają w swoim zakładzie. Kontrole PFR będą wykazywać też, ile wyniosła wartość udzielonej pomocy. Niewykluczone, że część dotacji mogła przekroczyć dozwolony pułap. 

Gwiazda Pytanie na śniadanie z dnia na dzień straciła pracę. Jest niespodziewany komentarz, może namieszaćGwiazda Pytanie na śniadanie z dnia na dzień straciła pracę. Jest niespodziewany komentarz, może namieszaćCzytaj dalej

Gerard Dźwigała, radca prawny w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wyjaśnił, że wizyta PFR nie powinna budzić niepokoju. Działania te w przypadku dużych projektów są koniecznie. Wskazał jednak, czym powinny kierować się osoby, które będą prowadzić postępowania. - Kontrola wydatkowania tak wielkich pieniędzy publicznych jest niezbędna i normalna, ale niezmiernie istotne jest to, aby przy dokonywaniu oceny stanu faktycznego były stosowane ogólne zasady postępowania, takie jak praworządność, zaufanie i rozstrzyganie wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy - oceniał dła "Dziennika Gazety Prawnej". 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Niebywałe sceny na pogrzebie Piotra Szczepanika. Żałobnicy przecierali oczy ze zdumienia
2. Zaskakujący krok PKO BP. Znacznie ułatwi życie, ale jest haczyk
3. Rodzice uczniów wykupują jeden kluczowy produkt, ceny drastycznie idą w górę. Albo kupisz teraz, albo później wydasz fortunę

Pieniądze od rządu mogą trafić ponownie do Skarbu Państwa. Marta Coda wyjaśniła redaktorom "Dziennika Gazety Prawnej", w jakich sytuacjach może dojść do podjęcia tego typu decyzji.  - Nieuwzględnienie stanu zatrudnienia lub obrotu spółek powiązanych może oznaczać różnicę wobec stanu zadeklarowanego we wniosku. A to z kolei może wiązać się ze zwrotem części lub całości środków - informuje przedstawicielka kancelarii KMS Skibicki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga, wycofano popularny lek. Jeśli masz go w domu, natychmiast wyrzuć
  2. Wiceminister: “opłata cukrowa nie trafi do budżetu państwa”. Nie, Patkowski mija się z prawdą
  3. Powrót do szkół 1 września wcale nie jest bezpieczny? Rodzice nie kryją obaw i wątpliwości, mówią wprost
  4. Publicysta Radio Maryja namawia do użycia amunicji wobec LGBT. Wcześniej obrażał ofiarę księdza-pedofila
  5. Mateusz Morawiecki przyłapany na gorącym uczynku. Jego zasady nie obowiązują?
  6. Ewakuacja ponad 3 tys. osób. Nie mają wyjścia, ratują swoje życie. Europejski dramat poraża

Źródło: [Dziennik Gazeta Prawna "Pieniądze z Tarczy Finansowej PFR już poszły. Teraz czas na kontrole" 31.08.20]