Paszport PRL. Karpacki Oddział Straży Granicznej
Źródło: Karpacki Oddział Straży Granicznej
Wszystkie wideo autora Krystian Mowel
Autor Krystian Mowel - 30 Lipca 2020

Miał paszport z PRL. Próbował przekroczyć polską granicę

Mężczyzna na lotnisku w Krakowie wylegitymował się paszportem z PRL. Straż Graniczna miała twardy orzech do zgryzienia.

Strażnicy zatrzymali na lotnisku mężczyznę, który posługiwał się paszportem wydanym w 1992 roku. 70-letni podróżny przyleciał do Polski z Chicago. Nie wiedział, że jego dokument jest nieważny od wielu lat.

30-letni paszport
 

Mężczyzna przyleciał do Polski w środę rano. Według procedur, tuż po wylądowaniu zobligowany był, aby przedstawić dokument tożsamości. Okazało się, że posiadany przez niego paszport został wydany w 1992 roku w Chicago i został wydrukowany na wzorze z czasów PRL. 70-latek nie posiadał przy sobie żadnego innego dokumentu, wobec czego ciężko było potwierdzić jego obywatelstwo polskie. Jego żona przeszła kontrolę graniczną bez problemu. Dopiero znalezienie aktu ślubu pozwoliło na ustalenie dokładnej tożsamości podróżnego, który przybył do Polski ze Stanów Zjednoczonych.

Mężczyzna musi wyrobić nowy paszport

 
Jak podaje polsatnews.pl, obecna sytuacja związana z pandemią zmusza strażników do wzmożonej czujności, gdyż granicę Polski mogą przekroczyć tylko niektóre grupy osób. 70-latek posiadał również paszport amerykański, ale według obecnych przepisów nie pozwalał mu on na przekroczenie polskiej granicy. Wyjątkiem od tej zasady było właśnie powiązanie danej osoby z Polską – np. przez małżeństwo z osobą posiadającą polskie obywatelstwo.

Funkcjonariusze Straży Granicznej poinformowali 70-latka o konieczności wyrobienia nowego paszportu, który pozwoli mu na swobodną podróż.

Źródło: [polsatnews.pl]

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!