Zakonnice. AFP/EAST NEWSŹródło: AFP/EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 25 Stycznia 2020

Zakonnice latami były zmuszone do prostytucji. Papież Franciszek zareagował ws. skandalu

Papież Franciszek założył specjalny dom opieki dla kobiet, które opuściły klasztory. Dotychczas nikt się nimi nie interesował, wobec czego byłe zakonnice znajdowały się w bardzo trudnej sytuacji. Wiele z nich było zmuszonych się prostytuować.

O sprawie niezwykle szczerze opowiedział w rozmowie z watykańskim magazynem Women Church World kardynał João Braz de Aviz. W rozmowie, którą cytuje portal o2.pl, opowiedział o sytuacji kobiet, które opuściły klasztory. Jego zdaniem byłe zakonnice przez lata były niezwykle zaniedbywane.

Duchowny zaznaczył, że po opuszczaniu klasztorów kobiety zostały zostawiane same sobie. Wiele z nich nie miało dachu nad głową oraz żadnych widoków na przyszłość. Pozbawione pieniędzy koniecznych do utrzymania, niektóre z kobiet zaczęł się prostytuować. Zdaniem duchownego wiele z nich nigdy nie wróciło do normalnego życia.

Tego jeszcze nie grali. Rydzyk uruchamia jedyny taki kierunek studiów w PolsceTego jeszcze nie grali. Rydzyk uruchamia jedyny taki kierunek studiów w PolsceCzytaj dalej

Papież Franciszek pomógł zakonnicom

Zdaniem kardynała João Braz de Aviz sytuacja uległa poprawie dzięki papieżowi Franciszkowi. Według o2 to właśnie z inicjatywy Franciszka powstał specjalny dom opieki, w którym schronienie mogą znaleźć byłe zakonnice. Jak czytamy, lokalizacja instytucji nie jest dokładnie znana – jest objęta tajemnicą, by chronić przebywające w niej osoby.

– Rzeczy się zmieniają. Najbardziej znaczącym przykładem jest właśnie decyzja papieża o ustanowieniu w Rzymie domu, w którym przyjmowane będą byłe zakonnice, zwłaszcza jeśli są obcokrajowcami – ocenił kard. Braz de Aviz.

Mimo że w domu przebywa obecnie jedynie 10 byłych zakonnic, gest papieża może być impulsem do zmiany traktowania kobiet, które opuściły klasztory. – Musimy zmienić nastawienie do odrzucenia stanu duchownego, pokusę zignorowania tych ludzi i powiedzenia "to już nie jest nasz problem" – zaznacza cytowany przez portal duchowny.

Były zakonnice nierzadko nie miały rodzin, do których mogłyby wrócić. Nie posiadały również kwalifikacji do wykonywania innego zawodu. Stworzony przez Franciszka dom opieki ma pomóc im w poukładaniu na nowo swojego życia. Jak czytamy, mogą w nim pozostać tak długo, jak to konieczne.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Już za tydzień 2 miliony osób będzie płacić więcej o 100 złotych. Podwyżka nie do uniknięcia

2. Doszło do potężnego trzęsienia ziemi. Odczuło je 5 państw, opłakane skutki widać na nagraniach

3. Ksiądz ukarał rodzinę za skorzystanie z usług innego zakładu pogrzebowego. Gdzie chrześcijańskie wartości?

4. Beata Tadla mocno o Danucie Holeckiej. Musiało boleć

5. Czego boi się Tadeusz Rydzyk? Dziennikarze zwrócili uwagę na jeden szczegół

6. Wirus Wuhan właśnie dotarł do Europy. Zakażeni cierpią męki