wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zakonnice latami były zmuszone do prostytucji. Papież Franciszek zareagował ws. skandalu

25 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Papież Franciszek założył specjalny dom opieki dla kobiet, które opuściły klasztory. Dotychczas nikt się nimi nie interesował, wobec czego byłe zakonnice znajdowały się w bardzo trudnej sytuacji. Wiele z nich było zmuszonych się prostytuować.

O sprawie niezwykle szczerze opowiedział w rozmowie z watykańskim magazynem Women Church World kardynał João Braz de Aviz. W rozmowie, którą cytuje portal o2.pl, opowiedział o sytuacji kobiet, które opuściły klasztory. Jego zdaniem byłe zakonnice przez lata były niezwykle zaniedbywane.

Duchowny zaznaczył, że po opuszczaniu klasztorów kobiety zostały zostawiane same sobie. Wiele z nich nie miało dachu nad głową oraz żadnych widoków na przyszłość. Pozbawione pieniędzy koniecznych do utrzymania, niektóre z kobiet zaczęł się prostytuować. Zdaniem duchownego wiele z nich nigdy nie wróciło do normalnego życia.

Papież Franciszek pomógł zakonnicom

Zdaniem kardynała João Braz de Aviz sytuacja uległa poprawie dzięki papieżowi Franciszkowi. Według o2 to właśnie z inicjatywy Franciszka powstał specjalny dom opieki, w którym schronienie mogą znaleźć byłe zakonnice. Jak czytamy, lokalizacja instytucji nie jest dokładnie znana – jest objęta tajemnicą, by chronić przebywające w niej osoby.

– Rzeczy się zmieniają. Najbardziej znaczącym przykładem jest właśnie decyzja papieża o ustanowieniu w Rzymie domu, w którym przyjmowane będą byłe zakonnice, zwłaszcza jeśli są obcokrajowcami – ocenił kard. Braz de Aviz.

Mimo że w domu przebywa obecnie jedynie 10 byłych zakonnic, gest papieża może być impulsem do zmiany traktowania kobiet, które opuściły klasztory. – Musimy zmienić nastawienie do odrzucenia stanu duchownego, pokusę zignorowania tych ludzi i powiedzenia "to już nie jest nasz problem" – zaznacza cytowany przez portal duchowny.

Były zakonnice nierzadko nie miały rodzin, do których mogłyby wrócić. Nie posiadały również kwalifikacji do wykonywania innego zawodu. Stworzony przez Franciszka dom opieki ma pomóc im w poukładaniu na nowo swojego życia. Jak czytamy, mogą w nim pozostać tak długo, jak to konieczne.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >