Papież Franciszek
Źródło: flickr.com/Long Thiên
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 24 Lutego 2020

Papież Franciszek przyjrzy się abp Głódziowi. Mamy szansę poznać wszystkie jego brudy

Papież Franciszek miał usłyszeć o skargach dotyczących skandalicznego traktowania kleryków ze strony metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głodzia. Według tygodnika "Wprost" Watykan ma w efekcie wysłać do miasta specjalnego wizytatora, który przyjrzy się doniesieniom dotyczącym hierarchy.

Sprawa nadużyć, jakich względem kleryków miał dopuszczać się abp Głódź, wyszła na jaw już w 2013 roku. "Wprost" informował wówczas o mobbingu, jakiego mieli doświadczać podwładni metropolity gdańskiego.

Portal gazeta.pl przypomina relację jednego z podległych arcybiskupowi duchownych. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że abp Głódź miał budzić go w środku nocy, będąc w stanie wskazującym, i kazać młodemu księdzu przygrywać spragnionemu tańca metropolicie na akordeonie. "Co ty, k***a, nawet nalać nie potrafisz", miał krzyczeć, każąc klerykowi polewać sobie wódkę. Jak czytamy, pijany Głódź wysyłał księdza do miasta po specjalny gatunek kiełbasy, a nad ranem, męczony kacem, wzywał młodego kleryka, krzycząc: "Bądź moim actimelkiem!".

To zresztą jedynie kropla w morzu. Skargę na zachowanie hierarchy złożyło aż 16 księży.

Mieszkańcy warszawskiego osiedla walczą z donosicielem. Potrafi robić zdjęcia nawet w środku nocyMieszkańcy warszawskiego osiedla walczą z donosicielem. Potrafi robić zdjęcia nawet w środku nocyCzytaj dalej

Papież Franciszek wyśle do Gdańska wizytatora

Wykorzystywaniu swojej władzy nad klerykami przez abp Głodzia przyjrzy się Watykan. Jak podaje "Wprost", sprawa metropolity gdańskiego trafiła wreszcie na biurko papieża Franciszka, a ten zdecydował się wysłać do Gdańska specjalnego wizytatora, który prześwietli hierarchę i ciążące na nim zarzuty.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Warszawski policjant relacjonował akcje na Instagramie. Zdjęcia nie powinny były nigdy trafić do sieci

2. Niepokojąca wizja Jackowskiego. Przepowiada pożar w Warszawie

Skargi dotyczące nieprawidłowości w gdańskiej archidiecezji już wcześniej zwróciły uwagę Stolicy Apostolskiej. Do tej pory sprawą zajmował się jednak abp. Salvatore Penacchio, który zdaniem tygodnika "Wprost" pozostaje w bardzo bliskich stosunkach z abp. Głodziem.

Na tę chwilę nie wiadomo, kto będzie wspomnianym wysłannikiem Watykanu. Nie jest również jasne, czy misja będzie miała charakter oficjalny.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Skoki narciarskie zostaną odwołane przez koronawirus? Organizatorzy są pełni obaw

2. Fiskus dobierze się do majątku, który dostałeś od rodziców. Ulg nie przewiduje

3. Autobus grozy woził dzieci po Polsce. O krok od tragedii

4. Nie żyje twórca kultowego "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej". Dziś w nocy, w wieku 87 lat zmarł Jerzy Gruza

5. Suczka przebywała na bogato urządzonej posesji. Zmarła przez zaniedbanie właścicielki, która chciała się zemścić

6. Ostrzeżenia GIS przed wyjazdem w jedno miejsce. Wizyta w europejskim kraju może zakończyć się bardzo źle