wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Papież Franciszek pilnie wzywa do zaprzestania szerzenia nienawiści za pomocą religii. Jak zareagują polscy hierarchowie?

22 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Weronika Szatkowska

Udostępnij:

Papież Franciszek umieścił na swoim Twitterze wymowny wpis, w którym mówi, co tak naprawdę sądzi o wykorzystywaniu religii do szerzenia mowy nienawiści i tworzenia podziałów międzyludzkich. Nawiązał także do ekstremizmu, ślepego fanat

Papież zaapelował z prośbą o rezygnację z wszelkiego rodzaju postaw fundamentalizmu religijnego. Jego zdaniem nie istnieje żadne usprawiedliwienie do szerzenia mowy nienawiści. Ojciec Święty opublikował wszystko na swoim Twitterze. 

Papież Franciszek uważa, że wykorzystywanie religii do nienawiści nie ma nic wspólnego z wiarą

Ojciec Święty nawiązał bezpośrednio do Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary, które przypada dzisiaj. Napisał znaczące słowa, które mogą niektórym dodać krzepy, a konserwatystów rozwścieczyć. 

"Bóg nie potrzebuje być przez nikogo broniony i nie chce, aby Jego imię było używane do terroryzowania ludzi. Proszę wszystkich o zaprzestanie używania religii w celu budzenia nienawiści, przemocy, ekstremizmu i ślepego fanatyzmu" - pisał papież Franciszek. 

W 2019 roku Ojciec Święty mówił do uczestników spotkania międzyreligijnego w Abu Zabi: "żadnej przemocy nie można usprawiedliwić w imię religii". Podpisano wtedy również pewien dokument, do którego dziś nawiązał. Chodzi o "braterstwo ludzkie", a taki hashtag pojawił się przy zamieszczonym wpisie.

Wielu obserwatorów życia politycznego i społecznego w naszym kraju odniosło się pod wpisem, ze wzruszeniem. Ucisnione mniejszości i osoby, które się za nimi opowiadają, widzą związek z dzisiejszą Polską, w jakiej ścieramy się codziennie ze zwalczaniem tego co ludzkie, nadając temu wydźwięk "wypaczenia". Chodzi bowiem o LGBT, którego zarówno nie akceptuje obóz rządzący, jak i polscy hierarchowie. 

Wczoraj abp Marek Jędraszewski postanowił nawet podczas przemówienia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, obrazić wprost środowisko LGBT, co wywołało wiele kontrowersji wśród polskiego społeczeństwa. 

– Wydaje się bowiem, że czasy, w jakich żyjemy, i związane z nimi wyzwania to okres zagubienia. Tylu ludzi sprawia wrażenie, że są zdezorientowani, niepewni, pozbawieni nadziei. Stan ducha wielu chrześcijan jest podobny. (…) Te słowa pochodzą sprzed 17 lat, w świetle tego, o czym mówiliśmy podczas konferencji, jakże bardzo są aktualne, jakże bardzo przejmujące w świetle ideologii gender i LGBT. Odcięcie od źródeł chrześcijaństwa, tworzące nowe prawa, nowe jutro, zagubione, ambiwalentne, pogrążone w agnostycyzmie i obojętności religijne – mówił podczas piątkowego spotkania abp Marek Jędraszewski.

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Świat

WHO apeluje o noszenie maseczek przez osoby zaszczepione. Zagrożenie kolejną falą koronawirusa?

Czytaj więcej >

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Trąba powietrzna

Świat

Co najmniej trzy osoby nie żyją, 200 jest rannych. Czechy zniszczone przez żywioł

Czytaj więcej >