wtv.pl

WTV.pl

Miliony osób cierpią biedę przez pandemię

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska
  • Pierwszy raz od lat 90. klasa średnia przestała rosnąć

  • W przeciągu roku liczba osób cierpiących biedę wzrosła o 131 milionów osób

  • Najbardziej dotknięte przez pandemie zostały gospodarstwa domowe w Azji Południowej, totem znajduje się aż 1/3 osób, które straciły źródło swoich dochodów

Pew Research Center zbadało, jak pandemia wpłynęła na budżety poszczególnych gospodarstw domowych na terenie całego świata. Wnioski nie okazały się jednak optymistyczne. Koronawirus całkowicie zmienił naszą rzeczywistość.

Wyniki, jakie przedstawiła Pew Research Center były zaskakujące, szczególe ze względu na to, że pandemia zahamowała trend, który obecny był w światowym rynku od lat 90. Świat biednieje i kurczy się klasa średnia.

Koronawirus: pandemia pozbawiła ludzi źródła dochodu

To o czym od dawna mówił niemal każdy znalazło swoje odzwierciedlenie w danych z badań dotyczących wpływu pandemii na zwykłych ludzi. Niemal cały glob musi borykać się ze wzrostem osób, które dotknięte zostały biedą.

o 131 milionów ludzi w związku z problemami związanymi z pandemią koronawirusa zaczęło cierpieć biedę. Wiąże się to głównie z utratą źródeł dochodu oraz brakiem możliwości ponownego znalezienia pracy w związku z obostrzeniami i bankructwami, które stały się niemal codziennością.

- W historii najnowszej trudno jest wskazać inne przykłady tak gwałtownego zahamowania wzrostu gospodarczego w skali globalnej - powiedział Rakesh Kochhar, który odpowiedzialny był za przeprowadzenie badania. Zaznaczył jednak, że dane mogą być zaniżone, co stanowi jeszcze gorszy obraz tego, co obecnie dzieje się na świecie w związku z pandemią.

Nawet jeśli zarobki nie zniknęły, to są znacznie mniejsze

Dane zebrane przez Bank Światowy potwierdzają tezę Pew Research Center. Faktem stało się, że to, iż aż dwie trzecie wszystkich gospodarstw domowych w państwach określanych jako rozwijające się straciło możliwość pokrycia finansowych potrzeb.

TVN 24 przekazuje, iż „liczba osób, które zarabiały równowartość 10-50 dolarów dziennie, spadła w 2020 r. o 90 mln”. Dodatkowo badania sytuacji finansowej na świecie pogrążonym w pandemii ujawniły, iż tylko w ciągu roku liczba osób cierpiących biedę wzrosła o wspomniane wcześniej 131 milionów ludzi.

Oznacza to, iż za wykonywaną pracę do ich portfeli trafia mniej niż dwa dolary dziennie. Przy założeniu, iż pracują nawet po 7 dni w tygodniu, to miesięcznie są w stanie zarobić maksymalnie jedynie 240,25 złotych (przyjęty kurs dolara amerykańskiego: 1$ = 3,88 zł). Jeden z regionów świata najbardziej odczuł kryzys wywołany pandemią.

Azja Południowa cierpi z powodu pandemii koronawirusa

Według Pew Research Center to właśnie Azja Południowa najmocniej na świecie odczuła pandemię koronawirusa pod względem finansowym. To właśnie w tej części świata znajduje się aż 1/3 wszystkich gospodarstw domowych oraz ludzi, którzy w związku z kryzysem wywołanym koronawirusem nagle znalazły się w trudnej sytuacji związanej z utratą źródeł dochodów.

Przeprowadzone badanie ujawniło, że po raz pierwszy od lat 90. ubiegłego wieku klasa średnia przestała powiększać swoje szeregi. Azja Południowa przez wiele lat mogła poszczyć się stopniowym bogaceniem się znacznej części społeczeństwa. Było to związane z turystyką, czy rozwojem gospodarki i ekspansji lokalnych produktów na cały świat. Pandemia zupełnie to zmieniła.

W przypadku, gdy również dla ciebie pandemia jest ciężkim okresem, zachęcamy do spojrzenia na kilka wskazówek, jak przetrwać ten trudny czas . Dodatkowo pamiętaj, że jeśli potrzebujesz pomocy psychologa lub psychiatry to po prostu z niej skorzystaj. Osoby będące w kryzysie emocjonalnym mogą dzwonić pod bezpłatny numer 116 123, jest on czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 14-22.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: tvn24

Tagi:

Podobne artykuły

Gospodarka

Jak znaleźć lokalne firmy z branży mediów i PR? Pomocna będzie baza firm. Zobacz dlaczego!
Czytaj więcej >

Gospodarka

GIF wycofało pilnie jeden z leków na receptę. Zainteresowane mogą być osoby cierpiące na psychiczne dolegliwości
Czytaj więcej >

Gospodarka

Pilna wiadomość premiera Morawieckiego. Zmiany w 500 plus
Czytaj więcej >

Gospodarka

Czy można wziąć kredyt gotówkowy na wkład własny?
Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać
Czytaj więcej >

Gospodarka

Turyści pokazują swoje paragony. Gofry i kawa w horrendalnych cenach, jest coraz drożej
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Gospodarka

Gospodarka

Artykuł Sponsorowany

O czym pamiętać, przygotowując grafik pracy?
Czytaj więcej >
Gospodarka

Artykuł Sponsorowany

Czy frankowicze mogą taniej spłacać kredyt? Oszczędzanie na kursie franka
Czytaj więcej >
Gospodarka

Agata Jaroszewska

Prace serwisowe w mBanku. Klienci czasowo nie będą mogli płacić kartą, czy wypłacać pieniędzy z bankomatu
Czytaj więcej >
Gospodarka

Artykuł Sponsorowany

Kantor internetowy dobrą alternatywą do zakupu tańszego franka szwajcarskiego
Czytaj więcej >
Gospodarka

Artykuł Sponsorowany

Czym są ruchomości domowe w polisie mieszkaniowej?
Czytaj więcej >
Gospodarka

Artykuł Sponsorowany

Kredyt konsolidacyjny - co to?
Czytaj więcej >