wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zakaz aborcji nie wystarczy. Ordo Iuris chce wycofania konwencji, chroniącej kobiety przed przemocą domową

30 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Przedstawiciele Ordo Iuris w sierpniu uzyskali zgodę na przeprowadzenie zbiórki podpisów pod ustawą zezwalającą prezydentowi na wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej. 28 grudnia Sejm otrzymał aż 150 tysięcy sygnatur pod obywatelskim projek

  • Konwencja stambulska została ratyfikowana przez Polskę 13 kwietnia 2015 roku

  • Projekt zawiera szereg rozwiązań na rzecz walki z przemocą wobec kobiet i mężczyzn

  • Ordo Iuris domaga się wypowiedzenia aktu prawa międzynarodowego, proponując Konwencję Praw Rodziny

28 grudnia prawnicy i aktywiści zrzeszeni w Ordo Iuris ogłosili zakończenie zbiórki podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą. Po przekazaniu 150 tysięcy sygnatur pod projektem Sejm został zobligowany do rozpatrzenia projektu. Jego założeniem jest nadanie Andrzejowi Dudzie prawa do wypowiedzenia konwencji stambulskiej.

❗ Sejm będzie musiał zająć się tematem wypowiedzenia Konwencji stambulskiej. 150 tys. podpisów złożone w Sejmie❗➡...

Opublikowany przez Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris Poniedziałek, 28 grudnia 2020

Liderzy Ordo Iuris chcą Konwencji Praw Rodzin

Dokumenty przyjęty przez Unię Europejską uznaje przemoc wobec kobiet za zjawisko, którego podłoże stanowi płeć, patriarchalna kultura, czy też podstawowe mechanizmy społeczne. Akt uznaje, że agresja fizyczna znacznie częściej dotyka dziewcząt, jednak zawarte w dokumencie rozwiązania są uniwersalne.

Przepisy obligują kraje członkowskie do podjęcia działań zapobiegających wszelkim formom przemocy. Centrum Praw Kobiet deklaruje, że rocznie w naszym kraju aż 700 tysięcy kobiet pada ofiarami agresji.

27 lipca podjęto pierwszą, wyraźnie niepokojącą próbę wypowiedzenia konwencji przez Polskę. Wszystko za sprawą Ministerstwa Sprawiedliwości, które zawnioskowało do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o zbadanie zgodności dokumentu z Konstytucją. 30 dni później Prezes Rady Ministrów osobiście skierował identyczny wniosek, ale do Trybunału Konstytucyjnego.

Ordo Iuris postawiło pójść w ślady rządzących i zaproponować nową konwencję. Jej treść można znaleźć na oficjalnej stronie Konwencjaprawrodziny.pl. Przyjęcie dokumentu ostatecznie uniemożliwi legalizację małżeństw dla par jednopłciowych, a także zaprzecza definicji płci społeczno-kulturowej, uznając ją za zespół biologicznych cech. Ma ona także zapewnić "szczególną ochronę prawną dziecka przed narodzinami".

"Konwencja stambulska problem przemocy domowej wykorzystuje w sposób instrumentalny do narzucania państwom radykalnie ideologicznej perspektywy" - czytamy na stronie Ordo Iuris. 

Centrum Praw Kobiet zaś, że wspomniana "ideologiczna perspektywa" ma odnosić się do słowa Gender, czyli płeć. Wyjaśnijmy, że płeć społeczno-kulturowa  to skonstruowany zbiór atrybutów, wzorów zachowań, wyobrażeń i oczekiwań społecznych, a także norm związanych z płcią biologiczną, wyznaczający funkcje pełnione przez daną jednostkę w społeczeństwie i kulturze oraz jej status. 

Organizacja pozarządowa dodaje, że konwencja stambulska nie zakłada zagrażania rodzinie, lecz dążenie do przemianowania modelu rodziny na egalitarny, równy, a nie patriarchalny, gdzie władze sprawuję mężczyzna - głowa domu. 

Sejm nie podał terminu, podczas którego dojdzie do pierwszego czytania ustawy.

Źródło: [Ordo Iuris/CPK]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >