wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Opublikowano rozporządzenie ws. nauki zdalnej w przedszkolach

26 Marca 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie w sprawie przejścia przedszkoli w całej Polsce na nauczanie zdalne oraz ograniczeń w funkcjonowaniu żłobków. Nowe obostrzenia pozostaną w mocy do 11 kwietnia.

W piątkowy wieczór w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia dotyczące zmian w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków w całej Polsce w związku z nowymi obostrzeniami wprowadzanymi przez rząd ze względu na eskalację sytuacji epidemicznej.

Przedszkola przejdą na naukę zdalną

Jak czytamy w rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji i Nauki, od najbliższego poniedziałku do 11 kwietnia ograniczone będzie funkcjonowanie publicznych i niepublicznych przedszkoli, które przejdą na nauczanie zdalne. -Zawieszone zajęcia są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość - czytamy w rozporządzeniu.

Z ograniczeń tych przedszkola mogą zostać częściowo zwolnione w przypadku sprawowania opieki nad dziećmi rodziców, którzy zatrudnieni są "w podmiotach wykonujących działalność leczniczą", realizujący zadania "dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego" czy "zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19".

Analogiczne rozporządzenie w kwestii funkcjonowania żłobków wydało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. - Ograniczenie funkcjonowania form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, o którym mowa w ust. 1, polega na zawieszeniu sprawowania opieki oraz prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych - czytamy w Dzienniku Ustaw.

Także do tego ograniczenia stosują się wyjątki dotyczące m.in. dzieci osób w szerokim sensie zaangażowanych w zwalczanie epidemii lub pracujących dla instytucji porządku publicznego. Chociaż ograniczenia mają obowiązywać do 11 kwietnia, to jednak będą mogły zostać przedłużone.

- Od dnia 10 kwietnia 2021 r. dyrektor żłobka, osoba kierująca pracą klubu dziecięcego lub dzienny opiekun, za zgodą odpowiednio organu prowadzącego albo podmiotu zatrudniającego dziennego opiekuna oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, mogą czasowo ograniczyć funkcjonowanie tych form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie dzieci - tłumaczy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Ponadto nauczanie zdalne w dalszym ciągu dotyczy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz uczelni wyższych.

Nowe obostrzenia od soboty

Wprowadzenie ograniczeń w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków to jedno z kilku działań rządu mających na celu ograniczenie liczby nowych zakażeń koronawirusem. Już w czwartek dobowy przyrost zakażeń przekroczył 35 tysięcy, sięgając najwyższego poziomu od początku epidemii w Polsce. W szpitalach zajętych jest coraz więcej łóżek, przybywa także osób pod respiratorami. Dalszy przyrost zakażeń może grozić załamaniem systemu ochrony zdrowia.

W związku z tym od soboty do dotychczasowych obostrzeń dochodzą nowe. Zamknięte będą sklepy budowlane i meblowe, jak również salony kosmetyczne, urody i fryzjerskie. W dalszym zawieszone będzie też funkcjonowanie hoteli (z kilkoma wyjątkami), stoków narciarskich, basenów i innych obiektów sportowych oraz muzeów, galerii, teatrów i kin.

Rząd wprowadził ponadto nowe limity klientów w sklepach oraz wiernych w kościele. W sklepach do 100 mkw. przebywać może 1 osoba na 15 mwk., a w sklepach o większej powierzchni - 1 os. na 20 mkw. Jak podaje gov.pl, także w kościołach - niezależnie od powierzchni - "na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2".

Źródło: dziennikustaw.gov.pl, gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Jak będzie wyglądała majówka? Michał Dworczyk odpowiada

  • Senator PiS otwarcie zadeklarował, że nie chodzi do kościoła

  • Horban podał możliwy termin całkowitego lockdownu w Polsce

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >