wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wczoraj w białostockim oknie życia zakonnice usłyszały alarm. Ktoś w biały dzień zostawił dziecko

8 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

W białostockim oknie życie znaleziono noworodka. W sobotnie popołudnie dyżurujący wychowawca placówki opiekuńczo-wychowawczej przy ul. Słonimskiej odebrał sygnał świadczący o pozostawionym dziecku. Na miejscu znaleziono kilkudniową dziewczynkę.

Akcja służąca ratowaniu niechcianych noworodków jest prowadzona przez Caritas. Okno jest bezpiecznym miejscem, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko.

Matka ma możliwość otwarcia okna od wewnątrz. Wewnątrz zamontowane są ogrzewanie oraz wentylacja. Po jego otwarciu włącza się alarm mający za zadanie wezwanie na miejsce odpowiedniej osoby. Najczęściej są to opiekujące się nim zakonnice.

Po wszystkim natychmiast uruchamiane są procedury medyczno-administracyjne. O sprawie powiadamiane są wówczas pogotowie ratunkowe oraz sąd rodzinny.

Kilkudniowa dziewczynka pozostawiona w oknie życia

Odnaleziony noworodek to już czwarty przypadek pozostawienia dziecka w białostockiej instytucji, która uruchomiła swą działalność w maju 2009 roku. Szczegóły zdarzenia przytacza miejscowa "Wyborcza".

Kilkudniowa dziewczynka jest zdrowia. Po nakarmieniu trafiła do szpitala. Z informacji przekazanych przez dziennik wynika, ze już wkrótce możliwe będzie uruchomienie procedury adopcyjnej.

Warto zaznaczyć, że według prawa matka ma sześć tygodni na to, by odebrać niemowlę. Jeśli się tak nie stanie, noworodek otrzyma szansę na znalezienie nowej rodziny, a droga do adopcji zostanie otwarta.

"GW" przypomina że podobny przypadek dotyczący okna życia na ulicy Słonimskiej w Białymstoku miał miejsce przed rokiem. Odnaleziono wówczas liczącą kilka tygodni dziewczynkę. Poprzednie dzieci pozostawiono w latach 2014 i 2016.

"Alternatywa dla porzucenia dziecka na śmietniku"

"Okna Życia nie zastępują szpitali, gdzie matka może pozostawić noworodka zrzekając się praw rodzicielskich, ale są alternatywą dla porzucenia dziecka na śmietniku i pozbawienia go opieki, zwłaszcza przez matki ukrywające ciążę", przypominają przedstawiciele Caritas Polska.

Niestety, mimo to nadal odnotowuje się przypadki pozostawianie niemowląt w przypadkowych miejscach, przez co grozi im śmierć z wychłodzenia.

"Dlatego apelujemy o rozpowszechnianie informacji o Oknach", czytamy na stronie organizacji.

źródło: Gazeta Wyborcza / caritas.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >