wtv.pl > Polska > Wczoraj w białostockim oknie życia zakonnice usłyszały alarm. Ktoś w biały dzień zostawił dziecko
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:30

Wczoraj w białostockim oknie życia zakonnice usłyszały alarm. Ktoś w biały dzień zostawił dziecko

wtv
WTV.pl

Akcja służąca ratowaniu niechcianych noworodków jest prowadzona przez Caritas. Okno jest bezpiecznym miejscem, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko.

Matka ma możliwość otwarcia okna od wewnątrz. Wewnątrz zamontowane są ogrzewanie oraz wentylacja. Po jego otwarciu włącza się alarm mający za zadanie wezwanie na miejsce odpowiedniej osoby. Najczęściej są to opiekujące się nim zakonnice.

Po wszystkim natychmiast uruchamiane są procedury medyczno-administracyjne. O sprawie powiadamiane są wówczas pogotowie ratunkowe oraz sąd rodzinny.

Kilkudniowa dziewczynka pozostawiona w oknie życia

Odnaleziony noworodek to już czwarty przypadek pozostawienia dziecka w białostockiej instytucji, która uruchomiła swą działalność w maju 2009 roku. Szczegóły zdarzenia przytacza miejscowa "Wyborcza".

Kilkudniowa dziewczynka jest zdrowia. Po nakarmieniu trafiła do szpitala. Z informacji przekazanych przez dziennik wynika, ze już wkrótce możliwe będzie uruchomienie procedury adopcyjnej.

Warto zaznaczyć, że według prawa matka ma sześć tygodni na to, by odebrać niemowlę. Jeśli się tak nie stanie, noworodek otrzyma szansę na znalezienie nowej rodziny, a droga do adopcji zostanie otwarta.

"GW" przypomina że podobny przypadek dotyczący okna życia na ulicy Słonimskiej w Białymstoku miał miejsce przed rokiem. Odnaleziono wówczas liczącą kilka tygodni dziewczynkę. Poprzednie dzieci pozostawiono w latach 2014 i 2016.

"Alternatywa dla porzucenia dziecka na śmietniku"

"Okna Życia nie zastępują szpitali, gdzie matka może pozostawić noworodka zrzekając się praw rodzicielskich, ale są alternatywą dla porzucenia dziecka na śmietniku i pozbawienia go opieki, zwłaszcza przez matki ukrywające ciążę", przypominają przedstawiciele Caritas Polska.

Niestety, mimo to nadal odnotowuje się przypadki pozostawianie niemowląt w przypadkowych miejscach, przez co grozi im śmierć z wychłodzenia.

"Dlatego apelujemy o rozpowszechnianie informacji o Oknach", czytamy na stronie organizacji.

źródło: Gazeta Wyborcza / caritas.pl

Tagi: Polska
Powiązane