wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy okna życia są słusznym rozwiązaniem? Sprawa jest niezwykle skomplikowana

4 Października 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Należy zlikwidować okno życia? Ważna, społeczna instytucja pozwala matkom na anonimowe pozostawienie pociech. Noworodki są otaczane opieką. Niemal natychmiastowo można wdrożyć je w procedurę adopcyjną. Sprawa wokół katolickiej inicjatywy jest dość

Polskie media regularnie przekazują informacje o dzieciach, które są odnajdywane w oknach życia. Wyjaśnijmy, że jest to instytucja, którą jako pierwsze założyły siostry nazaretanki w Krakowie. Każdy, kto nie czuje się na siłach, by wychowywać potomstwo, może bezpiecznie i anonimowo przekazać swoją pociechę w ręce zakonnic. Osoby prowadzące daną jednostkę są zobowiązane do zawiadomienia policji oraz pogotowia. Służby mają dostarczyć malucha do najbliższej placówki pogotowia dla nieletnich, przeprowadzić dokładne badania oraz wdrożyć procedurę adopcyjną. Warto podkreślić, że za pozostawienie malucha w oknie życia nie grożą konsekwencje prawne ani społeczne. 

Należy zlikwidować okno życia? Brak regulacji prawnych budzi kontrowersje

Pierwsze okno życia powstało na terenie Krakowa w 2006 roku. W ciągu 14 lat utworzono aż 60 jednostek opiekuńczych tego typu. Nadzór nad oknami życia prowadzą głównie zakonnice. "Polityka" podaje, że rocznie aż 8 noworodków trafia do przyklasztornych instytucji. Do 2020 roku siostry otrzymały pod tymczasową opiekę prawie 100 niemowląt. Okna życia są ogrzewane oraz wentylowane. Pozostawienie w nim pociechy wiąże się z włączeniem specjalnego alarmu. Zainicjowanie procedury oznacza również nadanie dziecku nowej tożsamości. Matki zazwyczaj dołączają do zawiniątka karteczkę, poprzez którą informują o godzinie przyjścia na świat oraz stanie zdrowia pociechy.

Instytucja okna życia nie posiada żadnych regulacji prawnych. "Polityka" podaje, że rodzice nie mierzą się z konsekwencjami prawnymi jedynie poprzez przyjętą umowę społeczną. Dopiero po 13 latach minister sprawiedliwości oraz prokurator generalny, Zbigniew Ziobro zalecił, by nie wszczynać postępowań przeciwko matkom. Działanie, choć wynikało ze słusznych pobudek, stanowi naruszenie obowiązującego ładu prawnego. W 2015 roku sprawą okien życia zainteresował się Komitet Praw Dziecka ONZ.

Przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych przestrzegali wówczas polskie władze przed brakiem odpowiednich regulacji prawnych. Eksperci europejscy informowali, że działanie to jest złamaniem przepisów, zawartych w Konwencji o prawach dziecka. Powoływano się na artykuł 6,7,8,9 oraz 19. Mowa między innymi o prawie dziecka do poznania swoich rodziców, zakazie oddzielania od rodziców wbrew woli pociechy, czy też o podejmowaniu kroków prawnych w przypadku zaniedbań. Trudno wskazać, dlaczego okna życia nie są uregulowane konkretną ustawą. Prawnicy proponowali wdrożenie alternatywnej metody dla matek. Jedną z nich jest anonimowy poród oraz opieka przedporodowa. Działnie to zostało przyjęte między innymi przez Niemcy. - Znaleźliśmy wyważone rozwiązanie, które bierze pod uwagę życzenie kobiety, by pozostać anonimową, i uwzględnia równocześnie prawo dziecka do poznania własnej tożsamości - komentowała dla tamtejszego dziennika szefowa resortu ds. rodziny Kristina Schroeder. Jej wypowiedź cytował TVN24. Matki po narodzeniu się dziecka pozostawiają specjalną kartkę z informacjami na temat jego tożsamości. Pomysł ten zapewnia kobietom spokój oraz w pełni realizuje przepisy przedstawione w Konwencji. Podobne działanie w Polsce nie jest legalne. - Zostawienie dziecka przez matkę tuż po porodzie w szpitalu, choć jest dobrym rozwiązaniem ze względu na opiekę medyczną i gwarancję zachowania tożsamości maleństwa, wymaga od matki ujawnienia swojej ciąży i danych - komentował dla "Polityki" Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.

Źródło: [Polityka/Wikipedia/Konwencja o prawach dziecka]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >