wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Uwaga, nowe obostrzenia już od 7 listopada. Rozporządzenie już w Dzienniku Ustaw

6 Listopada 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Nowe obostrzenia wchodzą w życie już 7 listopada. Pozostało zaledwie kilka godzin na przygotowanie się do nadchodzących zmian. Na oficjalnych stronach rządowych możemy znaleźć obszerne komunikaty w sprawie zasad sanitarno-epidemicznych. Warto się zaintere

Październik upłynął pod znakiem drastycznego rozwoju pandemii. Niemal codziennie bijemy kolejne rekordy zachorowań. Kryzys wymusił na rządzących wydania wielu zarządzeń. Obostrzenia obejmują zarówno handel, instytucje kultury, jak i szkoły. 

Nowe obostrzenia już od jutra wchodzą w życie. Na co należy zwrócić uwagę?

"To ostatni etap, który może nas uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny. Chcemy maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Sytuacja jest poważna i wymaga od nas wszystkich zdecydowanych działań" - komentuje wdrożenie obostrzeń Ministerstwo Zdrowia. 

Od soboty zamknięte zostaną galerie handlowe. Polki i Polacy będą mogli skorzystać z usług dokładnie wyselekcjonowanych sklepów. Chodzi o placówki spożywcze, apteki, drogerie oraz punkty usługowe. Obostrzenia wymagają zachowania należytych odstępów oraz zasłonięcia twarzy maseczką, przyłbicą, czy też innym materiałem.

"Zmieni się też dopuszczalna liczba osób, które jednocześnie będą mogły przebywać w sklepie. W sklepach do 100 m2 będzie to 1 osoba/10 m2, a w sklepach powyżej 100 m2 – 1 osoba/15 m2. Podobne rozwiązanie zostanie wprowadzone w przypadku kościołów – tu także będzie to limit 1 osoba/15m2. Natomiast z hoteli będą mogły korzystać jedynie osoby przebywające w podróży służbowej" - wymienia nowe obostrzenia rząd. 

Resort Adama Niedzielskiego nie widzi innej możliwości na pokonanie drugiej fali zachorowań. "Najlepsze metody walki z wirusem to odosobnienie, izolacja, kwarantanna oraz unikanie dużych skupisk ludzkich, a także przestrzeganie zasad bezpieczeństw. Do ustabilizowania sytuacji potrzebujemy powrotu społecznej dyscypliny i ograniczenia mobilności obywateli" - czytamy w komunikacie ministerstwa. 

Nowe obostrzenia dotyczą też instytucji kultury. Teatry, kina, galerie sztuki, domy kultury oraz muzea do 29 listopada będą musiały zawiesić swoją działalność. Co więcej, przedłużono nauczanie zdalne w klasach 4-8 oraz w szkołach ponadpodstawowych do 29 listopada. Obostrzeniami objęto też klasy I-III. 

Należy podkreślić, że w Dzienniku Ustaw właśnie opublikowano stosowne rozporządzenie, umożliwiające wprowadzenie obostrzeń.

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >