wtv.pl > Polityka > Uwaga, nowe obostrzenia już od 7 listopada. Rozporządzenie już w Dzienniku Ustaw
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:30

Uwaga, nowe obostrzenia już od 7 listopada. Rozporządzenie już w Dzienniku Ustaw

wtv
WTV.pl

Październik upłynął pod znakiem drastycznego rozwoju pandemii. Niemal codziennie bijemy kolejne rekordy zachorowań. Kryzys wymusił na rządzących wydania wielu zarządzeń. Obostrzenia obejmują zarówno handel, instytucje kultury, jak i szkoły. 

Nowe obostrzenia już od jutra wchodzą w życie. Na co należy zwrócić uwagę?

"To ostatni etap, który może nas uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny. Chcemy maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Sytuacja jest poważna i wymaga od nas wszystkich zdecydowanych działań" - komentuje wdrożenie obostrzeń Ministerstwo Zdrowia. 

Od soboty zamknięte zostaną galerie handlowe. Polki i Polacy będą mogli skorzystać z usług dokładnie wyselekcjonowanych sklepów. Chodzi o placówki spożywcze, apteki, drogerie oraz punkty usługowe. Obostrzenia wymagają zachowania należytych odstępów oraz zasłonięcia twarzy maseczką, przyłbicą, czy też innym materiałem.

"Zmieni się też dopuszczalna liczba osób, które jednocześnie będą mogły przebywać w sklepie. W sklepach do 100 m2 będzie to 1 osoba/10 m2, a w sklepach powyżej 100 m2 – 1 osoba/15 m2. Podobne rozwiązanie zostanie wprowadzone w przypadku kościołów – tu także będzie to limit 1 osoba/15m2. Natomiast z hoteli będą mogły korzystać jedynie osoby przebywające w podróży służbowej" - wymienia nowe obostrzenia rząd. 

Resort Adama Niedzielskiego nie widzi innej możliwości na pokonanie drugiej fali zachorowań. "Najlepsze metody walki z wirusem to odosobnienie, izolacja, kwarantanna oraz unikanie dużych skupisk ludzkich, a także przestrzeganie zasad bezpieczeństw. Do ustabilizowania sytuacji potrzebujemy powrotu społecznej dyscypliny i ograniczenia mobilności obywateli" - czytamy w komunikacie ministerstwa. 

Nowe obostrzenia dotyczą też instytucji kultury. Teatry, kina, galerie sztuki, domy kultury oraz muzea do 29 listopada będą musiały zawiesić swoją działalność. Co więcej, przedłużono nauczanie zdalne w klasach 4-8 oraz w szkołach ponadpodstawowych do 29 listopada. Obostrzeniami objęto też klasy I-III. 

Należy podkreślić, że w Dzienniku Ustaw właśnie opublikowano stosowne rozporządzenie, umożliwiające wprowadzenie obostrzeń.

Tagi: Facebook
Powiązane