Marian Banaś. Wikimedia Commons/Adrian Grycuk/https://pl.wikipedia.org/wiki/Licencje_Creative_Commons/zmiana rozmiaru
Źródło: Wikimedia Commons/Adrian Grycuk/https://pl.wikipedia.org/wiki/Licencje_Creative_Commons/zmiana rozmiaru
Wszystkie wideo autora Krystian Mowel
Autor Krystian Mowel - 31 Lipca 2020

Kolesiostwo w NIK? Syn Mariana Banasia jest doradcą swojego ojca

O sprawie informuje „Rzeczpospolita”. Okazało się, że doradcą Mariana Banasia, prezesa NIK, jest jego syn.

Niejasna funkcja Jakuba Banasia w NIK
 

O całej sprawie informuje „Rzeczpospolita”, która skontaktowała się z biurem prasowym NIK. Dziennikarze gazety zapytali, jaką funkcję w NIK-u sprawuje syn prezesa, Jakub Banaś. Odpowiedź brzmiała, iż Izba nie komentuje spraw i doniesień medialnych związanych z pracownikami NIK i osobami prywatnymi”. Sam Jakub Banaś w rozmowie z OKO.Press miał z kolei powiedzieć, że jest społecznym asystentem swojego ojca – Mariana Banasia, prezesa NIK. Gdy o to samo zapytała go „Rzeczpospolita”, Jakub Banaś powiedział, że chce pozostać osobą prywatną i nie udziela informacji mediom.

Nepotyzm w NIK?

Zgodnie z 2 paragrafem zarządzenia do kompetencji zespołu należy m.in. „ocena realizacji zadań statutowych NIK”. Jeden z wieloletnich współpracowników NIK powiedział „Rzeczpospolitej” – „To jest dostęp do wszystkich dokumentów zgromadzonych w aktach kontroli, które objęte są tajemnicą kontrolerską i często są tajemnicami ustawowo chronionymi, np. dotyczącymi przedsiębiorstw, nie mówią o tym, że mogą zawierać dane wrażliwe”.

Dziennikarze „Rzeczpospolitej” o syna Mariana Banasia zapytali prof. Antoniego Kamińskiego z PAN. Zwrócił on uwagę, że według niego jest to nepotyzm – „Instytucje o fundamentalnym znaczeniu dla państwa prezes traktuje jako, jakby były jego prywatną firmą. Prezes NIK traktuje jakby była ona jego prywatnym folwarkiem” – mówi Kamiński.
 
Źródło: [„Rzeczpospolita”]

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!