wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Niedźwiedzie polarne wyginą już niebawem, naukowcy nie mają wątpliwości. Padła data

22 Lipca 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Niedźwiedzie polarne są gatunkiem szczególnie narażonym na wszystkie zmiany powodowane globalnym ociepleniem. Naukowcy są zgodni, że drastyczne ograniczenie terenu ich występowania, spowodowane topnieniem wiecznej zmarzliny spowoduje nieodwracalny

Po przeanalizowaniu dynamiki spadków oraz szans na przetrwanie wybranych populacji naukowcy wskazali 2100 rok jako datę graniczną, do której najprawdopodobniej niedźwiedzie polarne znikną z powierzchni naszej planety.

Niedźwiedzie polarne zagrożone

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla niedźwiedzi polarnych jest kurczenie się czapy lodowej. Z tego powodu muszą one konkurować o przestrzeń życiową oraz zmniejsza się dostępność ich naturalnego pożywienia, jakim są foki. Głód osłabia zwierzęta, przez co jeszcze trudniej jest im polować. Tworzy się w ten sposób śmiertelne dla gatunku błędne koło, które wkrótce może wyniszczyć populację.

W raporcie pada stwierdzenie, że jest bardzo mało prawdopodobne, by 12 z 13 kontrolowanych populacji przetrwało kolejne 80 lat. Ich naturalne siedlisko - Arktyka - jest szczególnie dotknięte przez zmiany klimatu. Średnie temperatury rosną tam dwukrotnie szybciej niż w innych miejscach globu. Lód konieczny do polowań niedźwiedzi polarnych zanika, przez co okres ich oczekiwania na ponowne wyruszenie na łowy wydłuża się. Według założeń przedstawionych w wynikach badań średnia temperatura w rejonie występowania tych zwierząt może wzrosnąć aż o 3,3 stopnie Celsjusza, co oznacza kompletną katastrofę dla tego ekosystemu. Naukowcy wskazują również, że nawet zgodne z założeniami porozumień paryskich podwyższenie średnich temperatur o 2,4 stopnia nie uratuje niedźwiedzi polarnych, a jedynie odłoży ich wyginięcie w czasie - To wciąż znacznie więcej, niż to, czego doświadczyły niedźwiedzie polarne w ciągu miliona lat ewolucji - informują naukowcy. 

Niedźwiedziom szczególnie trudno jest przystosować się do zmian, jako tzw. drapieżnik szczytowy nie musiały obawiać się żadnych innych zwierząt. Całkowicie pozbawione naturalnych wrogów nie wykształciły ewolucyjnie predyspozycji do przystosowywania się do zmiennego otoczenia.

Tagi:

Globalne Ocieplenie

Wiktor ĆwiklińskiAutor

Redaktor WTV, student prawa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Obrzeżek gołębi to kleszcz, o którego istnieniu wie bardzo mało osób

Ekologia

Kleszcz obrzeżek gołębi żywi się także na ludziach. Wiele osób nie ma świadomości zagrożenia

Czytaj więcej >

Ekologia

Trwa inwazja guniaka czerwczyka. Najgorzej jest na Śląsku

Czytaj więcej >
Manifestacja ekologów

Ekologia

Manifestacja działaczy klimatycznych przed Sejmem. Młodzież żąda utworzenia nowego parku narodowego

Czytaj więcej >
Toksyczne substancje

Ekologia

Bydgoszcz. W środku lasu odnaleziono setki litrów niebezpiecznych dla środowiska toksycznych odpadów. Sprawca poszukiwany

Czytaj więcej >

Ekologia

UE wprowadza zakaz wprowadzania na rynek plastikowych sztućców i naczyń. Polska opóźniona z wprowadzeniem regulacji

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Nozhnici - zdjęcie ilustracyjne

Ekologia

Wakacje 2021: sinice atakują. Zamknięte są już niektóre kąpieliska

Czytaj więcej >