Niedziele wolne od handlu (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło: pixabay.com/maabsnco0
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 26 Lutego 2020

Rząd wycofa się z niedziel wolnych od handlu? Przynajmniej częściowo, jeśli przyjrzymy się słowom ministra i najnowszemu sondażowi

Niedziele wolne od handlu z początku silnie polaryzowały polskie społeczeństwo. Zdaje się jednak, że im dalej w las, tym większe grono przeciwników rozwiązania zaproponowanego przez rząd. Choć ustawa miała odciążyć pracowników, dane pokazują, że głównie utrudniła ich pracę. Za wycofaniem zakazu handlu w obecnej formie opowiadają się nawet związki zawodowe.

Od początku roku Polacy borykają się z zaostrzeniami przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele. Przypomnijmy, że w 2020 roku zakupy zrobimy jedynie w 7 objętych wyjątkiem niedziel.

Z badania zespołu Havas Media Group - Intelligence Team wynika, że niemal połowa dorosłych Polaków negatywnie odnosi się do kolejnego zaostrzenia przepisów, wskazuje portal wirtualnemedia.pl. Krytyka rośnie jeszcze widoczniej, jeśli przyjrzymy się dużym miastom. Aż 64 proc. osób zamieszkałych w miastach powyżej pół miliona mieszkańców jest bowiem niezadowolona z wprowadzanych zmian. Największą polaryzację widać na wsiach. Zaostrzenie zakazu jest oceniane negatywnie przez 40 proc. respondentów; 43 proc. z nich do sprawy odnosi się zaś pozytywnie.

Niedziele wolne od handlu. Rząd "będzie analizował"

Przepisy budzą niechęć nie tylko wśród konsumentów. Co ciekawe, za ich zmianą optują również związki zawodowe, choć ustawa miała przecież w znaczący sposób odciążyć pracowników. W opinii Piotra Szumlewicza, przewodniczącego Związkowej Alternatywy, projekt w żaden sposób nie spełnił zamierzonych celów.

Szumlewicz zaznaczył niedawno, że w wyniku wprowadzonych zmian "spadły obroty w hipermarketach i dużych sieciach handlowych, ale też straciły małe sklepy, a część z nich zbankrutowała. Umocniły się przede wszystkim sklepy przy stacjach benzynowych i dyskonty, które są otwarte w niedziele" Dodaje, że wiele sieci "zintensyfikowało wysiłki na rzecz przyciągnięcia klientów w piątki i soboty", co znacząco utrudniło pracę kasjerów i kasjerek oraz – choć taki był cel – nie zwiększyło obrotów sklepów osiedlowych. Przewodniczący Alternatywy nie pozostawia wątpliwości: "ostatecznie stratni są prawie wszyscy".

Rząd odnosi się do sprawy, jednak udziela niejasnych odpowiedzi.

– Tak jak umawialiśmy się z partnerami społecznymi, że po wprowadzeniu już wszystkich niedziel wolnych od handlu, a od 1 stycznia jest taka sytuacja, będziemy, że tak powiem, analizować. W marcu będzie spotkanie z partnerem społecznym. (...) Z jednej strony mamy opinie negatywne związków zawodowych, zwłaszcza Solidarności, że ustawa jest łamana poprzez obejście i tworzenie placówek pocztowych. Z drugiej strony mamy informacje z Państwowej Inspekcji Pracy, że tych przypadków nie jest aż tak dużo. A pracodawcy mówią, że działają legalnie – powiedział w rozmowie z money.pl wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed

Wypowiedź Szweda może jednak sugerować, że rząd zaczyna się łamać w sprawie wprowadzonych przez siebie zmian.