Niedziele wolne od handlu są zmorą nie tylko dla klientów. PxhereŹródło: Pxhere
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 20 Lutego 2020

Będzie przełom ws. niedziel wolnych od handlu? "Rząd zaczyna się poddawać"

Niedziele wolne od handlu niezwykle polaryzują opinię publiczną. Przeciwnicy tego rozwiązania zwracają uwagę na problemy z jego egzekwowaniem. Podczas gdy ustawodawca w zamyśle chciał odciążyć pracowników, za złagodzeniem przepisów opowiadają się nawet związki zawodowe. W sprawie przywrócenia handlowych niedziel w niejednoznaczny sposób wypowiedział się w rozmowie z money.pl wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed.

Przepisy dotyczące zakazu handlu zaostrzają się rokrocznie, od chwili ich wprowadzenia. W 2020 roku zakupy zrobimy tylko w 7 niedziel. Chyba że sklepy w naszej okolicy uzyskały już status placówki pocztowej. Właśnie ten prawny kruczek spędza sen z powiek ustawodawcom i napędza argumentację przeciwników zakazu.

Prezes ZUS składa obietnicę. 1 marca wejdźcie na swoje konta, emerytury będą wyższePrezes ZUS składa obietnicę. 1 marca wejdźcie na swoje konta, emerytury będą wyższeCzytaj dalej

 - W wyniku jej funkcjonowania spadły obroty w hipermarketach i dużych sieciach handlowych, ale też straciły małe sklepy, a część z nich zbankrutowała. Umocniły się przede wszystkim sklepy przy stacjach benzynowych i dyskonty, które są otwarte w niedziele - oceniał ostatnio Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związkowej Alternatywy.

Niedziele wolne od handlu: Niejednoznaczna wypowiedź ministra

Do potencjalnej liberalizacji przepisów odniósł się w ostatnim wywiadzie na łamach money.pl, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed. Prowadzący rozmowę Mateusz Ratajczak zasugerował, że rząd zdaje się łamać w sprawie zakazu handlu.

 - Tak jak umawialiśmy się z partnerami społecznymi, że po wprowadzeniu już wszystkich niedziel wolnych od handlu a od 1 stycznia jest taka sytuacja, będziemy że tak powiem analizować. W marcu będzie spotkanie z partnerem społecznym (...) Z jednej strony mamy opinie negatywne związków zawodowych, zwłaszcza Solidarności, że ustawa jest łamana poprzez obejście i tworzenie placówek pocztowych. Z drugiej strony mamy informacje z Państwowej Inspekcji Pracy, że tych przypadków nie jest aż tak dużo. A pracodawcy mówią, że działają legalnie - powiedział w rozmowie z money.pl Szwed.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Warszawski policjant relacjonował akcje na Instagramie. Zdjęcia nie powinny były nigdy trafić do sieci

2. Tajemnicza palma w centrum Warszawy. Kto ją ustawił?

 - Czyli trochę się poddajecie - dociskał Ratajczak.

 - Jeżeli będzie to nagminne to ustawodawca zareaguje - przyznał.

Słowa wiceministra sugerują, że do zmiany może dojść. Wszystko zdaje się zależeć od przebiegu spotkania ze wspomnianym partnerem społecznym oraz dalszych analiz. Istotną rolę w dalszej ewolucji przepisów mieć będą również nastroje społeczne. Sondaż przeprowadzony przez Instytut Pollster na zlecenie "Super Expressu" we wrześniu ubiegłego roku wskazał, że za dzisiejszym rozwiązaniem opowiada się około 25% pytanych. Największa grupa respondentów, bo aż 33%, wolałaby powrócić do czasów sprzed zakazu.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Polacy już skaczą w Rasnovie. Biało-Czerwoni wypadli bardzo słabo

2. Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. zł

3. Autobus grozy woził dzieci po Polsce. O krok od tragedii

4. Nie żyje twórca kultowego "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej". Dziś w nocy, w wieku 87 lat zmarł Jerzy Gruza

5. Suczka przebywała na bogato urządzonej posesji. Zmarła przez zaniedbanie właścicielki, która chciała się zemścić

6. Strzały w centrum handlowym, jest ofiara i ranny. Trwa policyjna obława, dramatyczne wieści ze świata