wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czekacie na powrót handlu w niedzielę? Dobre wieści, jest ważna deklaracja

12 Października 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Wrócą niedziele handlowe? Wiceministra w rządzie Mateusza Morawieckiego zdradziła nieoficjalne ustalenia. Okazuje się, że przedstawiciele opozycji mogą zaproponować zmianę przepisów w sprawie handlu. Czego powinniśmy spodziewać się tym razem

W 2018 roku Zjednoczona Prawica wprowadziła w Polsce stopniowe ograniczanie robienia zakupów. Niedziele handlowe od dwóch lat wciąż wywołują emocje oraz spory. Skrajne stanowiska przedstawiają zarówno związki zawodowe, przedstawiciele pracodawców, jak i obozu rządzącego. Motywem Prawa i Sprawiedliwości było między innymi zapewnienie Polakom dodatkowego, wolnego dnia w tygodniu. Ugrupowania opozycyjne zaś ostrzegały przez podobnym rozwiązaniem. Ich zdaniem działanie to mogło zaburzyć naszą gospodarkę. W dobie kryzysu epidemicznego przywrócenie handlu w niedziele mogłoby jednak zminimalizować ryzyko transmisji wirusa. 

Wrócą niedziele handlowe? Podano ważne informacje

Zgodnie z obowiązującym prawem za złamanie zakazu handlu można otrzymać niemałą grzywnę. Kara w wysokości od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych grozi tym, którzy bezprawnie otworzą swoje firmy w ostatni dzień tygodnia. Przypomnijmy, że w lipcu "Fakt" przedstawił doniesienia w sprawie niedziel handlowych. Okazuje się, że organizacje pracodawców przygotowały obywatelski projekt, który miał stanowić kompromis. Po 3 miesiącach wciąż nie rozpoczęto jednak konkretnych działań. Okazuje się za to, że przedstawiciele opozycji mogą złożyć Mateuszowi Morawieckiemu ważną propozycję. 

Przedstawicielka Rady Ministrów wystąpiła w radiu "Wnet". Olga Semieniuk, bo o niej mowa, wygadała się do mediów. Polityczka wskazała, że na jutrzejszym spotkaniu z premierem dojdzie do przedłożenia ważnego projektu. Jedno z ugrupowań ma zaproponować przywrócenie handlu w niedziele. Dla radia "Wnet" oznajmiła, że lider rząd miałby poddać ustawę dyskusji, gdyby jej spekulacje się potwierdziły. Podczas zebrania z Mateuszem Morawieckim wszystkie ugrupowania parlamentarne będą wymieniać się opiniami oraz informacjami o obecnym systemie walki z kryzysem epidemicznym. 

Co więcej, niedziela handlowa mogłaby zminimalizować ryzyko transmisji wirusa. Polska Agencja Prasowa poprosiła Polską Radę Centrów Handlowych o opinię w sprawie zmian w prawie. Według ekspertów zwiększenie dni, w których możemy robić zakupy, doprowadzi do zmniejszenia kolejek. Działanie to zapewniłoby utrzymanie społecznego dystansu. Przypomnijmy, że również związki zawodowe proponowały wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Jednocześnie Polska Rada Centrów Handlowych pokazuje, że wiele osób błędnie ocenia to, jak wygląda prowadzenie biznesu oraz faktyczną ilość osób utrzymujących się z pracy w galeriach handlowych.

Źródło: [Fakt/PAP/Radio Wnet]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >